Ruská ekonomika napriek sankciám vykazuje rast
MOSKVA – Rovnaké údaje naznačujú prehrievanie ekonomiky, čo v júli prinútilo Centrálnu banku Ruskej federácie zvýšiť sadzbu na 18 % ročne.
Prehriatie hospodárstva – situácia, keď sa tempo hospodárskeho rastu stáva explozívnym a nekontrolovateľným a po vyčerpaní všetkých zdrojov súkromného a verejného sektora sa blíži k hranici, za ktorou sa ďalší udržateľný rast vyčerpá a začína sa recesia.
Ruská ekonomika zaznamenala v júli silný rast v mnohých sektoroch, zatiaľ čo nezamestnanosť zostala na rekordných minimách, ukázali v stredu nové údaje, ktoré prinútili predstaviteľov, aby naznačili lepší ročný výhľad.
Priemyselná produkcia, podporená vojenskou výrobou, vzrástla v júli o 3,3 %, z 2,7 % v predchádzajúcom mesiaci a medziročne o 4,8 %, z 3,1 % rastu v rovnakom období v roku 2023.
Predbežný odhad rastu hrubého domáceho produktu (HDP) v prvom polroku bol 4,6 %, čo je pokles z 1,8 % v rovnakom období minulého roka.
Predstavitelia tento nárast pripisovali značným kapitálovým výdavkom, a to aj zo súkromného sektora, ktoré medziročne vzrástli o 8,3 % na 8,44 bilióna RUB (92 miliárd USD) v druhom štvrťroku po náraste o 14,5 % v prvom štvrťroku.
Údaje ukazujú, že ekonomika sa drží na vzostupe napriek západným ekonomickým sankciám a problémom s cezhraničnými platbami s hlavnými obchodnými partnermi Ruska, ako je Čína, čo viedlo k 9 % poklesu celkového dovozu v prvej polovici roka.
Poukázali však aj na prehrievajúcu sa ekonomiku, ktorá prinútila centrálnu banku zvýšiť v júli svoju referenčnú úrokovú sadzbu o 200 bázických bodov na 18 %, čo je najviac za viac ako dva roky.
Centrálna banka uviedla, že pretrvávajúci nedostatok pracovnej sily a rastúce mzdy, ako aj vysoká inflácia, sú kľúčovými znakmi prehrievania ekonomiky, a prisľúbila, že bude držať menovú politiku prísnu a bojovať proti inflácii, kým neustúpi.
Nové štatistiky ukázali, že reálne mzdy vzrástli v júni medziročne o 6,2 % po 8,8 % v predchádzajúcom mesiaci, zatiaľ čo priemerné nominálne mzdy vzrástli medziročne o 15,3 % na 89 145 rubľov mesačne.
Podľa nových údajov vzrástli v prvom polroku reálne mzdy o 9,4 % a nominálne mzdy o 18,1 % v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2023. Nezamestnanosť zostala v júli na historicky nízkej úrovni 1,9 milióna ľudí, čo predstavuje 2,4 % pracovnej sily.