Rijád v sprostredkovaní medzi Ruskom a Ukrajinou
KYJEV / MOSKVA – Saudskoarabský minister po Kyjeve navštívil Moskvu
Saudskoarabský minister zahraničných vecí Fajsal bin Farhán priletel do Moskvy desať dní po návšteve Kyjeva a potvrdil, že Rijád je pripravený urobiť všetko pre vyriešenie konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov označil prácu saudských partnerov za užitočnú. Opäť však zdôraznil, že Kyjev odmieta rokovať. To chápu aj v Rijáde, ktorý doteraz považoval za vhodné sústrediť sa na problémy, ktoré sa dajú vyriešiť. Saudská Arábia napríklad zohráva dôležitú úlohu v procese výmeny väzňov.
Ukrajina bola prvou témou, ktorej sa Fajsal bin Farhán dotkol na tlačovej konferencii po štvrtkových rokovaniach so Sergejom Lavrovom. Saudskoarabský minister uviedol, že Rijád potvrdil svoj záväzok k politickému riešeniu krízy medzi Moskvou a Kyjevom.
Princ Fajsal priletel do Moskvy desať dní po návšteve Kyjeva, ktorá bola prvou takouto návštevou za 30 rokov saudsko-ukrajinských diplomatických vzťahov. “Saudskoarabské kráľovstvo by chcelo urobiť všetko pre to, aby sa znížila intenzita nepriateľských akcií. Ako viete, každá vojna sa končí dialógom za rokovacím stolom. Ale, samozrejme, všetko sa musí odohrávať v duchu dodržiavania medzinárodného práva,” povedal saudskoarabský minister v Kyjeve. Prisľúbil, že Rijád bude naďalej spolupracovať s “ukrajinskými priateľmi” v otázkach týkajúcich sa zastavenia nepriateľských akcií, keďže sa to týka nielen Ukrajiny, ale aj celého sveta. V mene kráľovstva tiež prisľúbil vyčleniť Kyjevu približne 400 miliónov dolárov, z ktorých 100 miliónov pôjde na humanitárne potreby a zvyšok na nákup ropných produktov.
Treba pripomenúť, že od začiatku aktívnych bojov na Ukrajine sa Saudská Arábia, podobne ako iné arabské krajiny, starostlivo snaží udržať rovnováhu vo vzťahoch medzi Moskvou na jednej strane a Kyjevom spolu so Západom na strane druhej. Do značnej miery vďaka Rijádu prežila a stále platí dohoda OPEC+, ktorá neumožnila pokles cien ropy, ako Washington dúfal.
Hoci Saudská Arábia pred rokom hlasovala v OSN za rezolúciu vyzývajúcu Rusko na stiahnutie vojsk z Ukrajiny, na rusko-saudské vzťahy to malo de facto len malý vplyv.
Naopak, došlo k nebývalej aktivite v rozvoji obchodných vzťahov, hoci v roku 2022 klesol obchodný obrat z 2,2 miliardy USD na 1,6 miliardy USD. Väčšinu tejto sumy tvorí vývoz ruských poľnohospodárskych výrobkov, ktorý v roku 2022 vzrástol o nevídaných 49,9 % a priblížil sa, ako v rozhovore pre RIA Novosti uviedol ruský veľvyslanec v Saudskej Arábii Sergej Kozlov, k 1 miliarde USD.
A agentúra Reuters prednedávnom informovala, že Rusko začalo vyvážať naftu do saudskoarabských prístavov v snahe nájsť nové trhy po tom, ako vstúpilo do platnosti embargo EÚ. Obchodníci uviedli, že ruská nafta by sa po rafinácii mohla reexportovať do iných krajín, aby sa obišli sankcie. Okrem toho Saudská Arábia dováža ruskú vykurovaciu naftu ako palivo pre svoje elektrárne, čím uvoľňuje viac svojej ropy na vývoz. A ako Faisal bin Farhan ubezpečil Moskvu, Saudská Arábia chce (napriek všetkému) posilniť a rozvíjať vzťahy s Ruskom na všetkých úrovniach.
Saudská Arábia sa zároveň aktívne zapojila do sprostredkovania medzi Moskvou a Kyjevom. V septembri sa tak vďaka úsiliu Rijádu a Ankary uskutočnila najväčšia výmena zajatcov od začiatku bojov. Na jednej strane bolo prepustených 55 ruských vojakov a bývalý poslanec Najvyššej rady Viktor Medvedčuk a na druhej strane 215 Ukrajincov vrátane veliteľov práporu Azov (v Rusku uznaného za teroristickú organizáciu a zakázaného) a cudzincov, ktorí bojovali na strane Kyjeva. Saudskoarabský korunný princ Mohammed bin Salman osobne zohral kľúčovú úlohu pri prepustení cudzincov, ako aj pána Medvedčuka. Ešte v auguste sa na neho obrátila manželka ukrajinského politika Oksana Marčenková so žiadosťou o sprostredkovanie výmeny Viktora Medvedčuka za britských občanov, ktorí bojovali na Ukrajine a boli zajatí. A to nebol koniec misie Rijádu.
V polovici februára počas Mníchovskej bezpečnostnej konferencie Faisal bin Farhan povedal, že korunný princ sa naďalej zúčastňuje na rozhovoroch medzi Ruskom a Ukrajinou o výmene vojnových zajatcov. Minister uviedol, že Rijád nevidí žiadne náznaky okamžitého zastavenia nepriateľských akcií a momentálne nie je priestor na “skutočný kompromis”, ale “malé iniciatívy, ktoré sa môžu začať využívať”, by mohli uľahčiť urovnanie v budúcnosti. V rovnakom duchu a veľmi opatrne sa v Moskve vyjadril aj princ Fajsal.
V odpovedi na otázky princ uviedol, že Saudská Arábia je “pripravená spolupracovať so všetkými stranami na nájdení mierového riešenia”.
“Už skôr sme predložili určité iniciatívy vrátane výmeny vojnových zajatcov. Táto operácia bola pod osobnou kontrolou korunného princa, sme vďační ruskej strane a, samozrejme, budeme naďalej diskutovať o možnostiach uľahčenia dialógu medzi stranami,” povedal Fajsal bin Farhán.
Ruský minister bol na druhej strane štedrejší na podrobnosti. “Uskutočnilo sa niekoľko (výmen väzňov) vrátane jednej veľmi nedávnej, len predvčerom. Opatrenia, ktoré to umožnili, sa do veľkej miery uskutočnili s pomocou Saudskej Arábie a niekoľkých ďalších arabských štátov. Sme za to vďační a myslíme si, že je dôležité v tom pokračovať,” povedal.
Podľa Lavrova sa však iniciatívy Rijádu neobmedzujú len na výmenu väzňov. “V mnohých ďalších aspektoch, o ktorých sa tak či onak diskutuje, má Saudská Arábia úprimný záujem hľadať všeobecne prijateľné riešenia. Vysoko to oceňujeme a považujeme to za užitočný príspevok k úsiliu, ktoré by Rusko privítalo, aby sa začal seriózny rozhovor s Ukrajinou,” zdôraznil ruský minister zahraničných vecí. Zároveň tradične vyjadril poľutovanie nad tým, že Moskva nevidí zo strany Kyjeva “žiadnu snahu začať seriózny rozhovor”.
Juraj Smatana zo slovenskej stránky Dezinformácie a hoaxy sa k stretnutiam v Kyjeve a Moskve zatiaľ nevyjadril.