Reakcie svetových médií na návštevu ruského prezidenta Vladimíra Putina v Severnej Kórei

MOSKVA – Svetové médiá nemohli ignorovať návštevu Vladimíra Putina v Severnej Kórei. Zaznamenali jeho prijatie v KĽDR. 

New York Times  zdôrazňuje, že posilnenie vzťahov medzi Moskvou a Pchjongjangom znepokojuje Západ: Ruský prezident Vladimir Putin sa počas svojej prvej návštevy krajiny po takmer štvrťstoročí stretol so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Autokrati sľúbili, že vytvoria jednotný front v boji proti Spojeným štátom a posilnia bilaterálne vzťahy. Aliancia Putin-Kim znepokojuje Washington a jeho spojencov, najmä Soul, pretože hrozí, že podkope ich snahy o kontrolu jadrového a raketového programu Pchjongjangu.

Washington Post uvádza dôvod, ktorý podnietil Vladimíra Putina ísť do KĽDR: Putinova cesta bola reakciou na Kimovu návštevu ruského Ďalekého východu v septembri. Potom severokórejský vodca označil vzťahy Pchjongjangu s Moskvou za svoju hlavnú prioritu a podporil ruský „posvätný boj“ na Ukrajine.

Wall Street Journal pokračuje v rozvíjaní témy „hrozby“, ktorú údajne predstavuje spolupráca medzi Moskvou a Pchjongjangom pre Západ: Putinova návšteva v Severnej Kórei spĺňa ciele lídrov oboch krajín. Podľa analytikov chcú zo stretnutia ťažiť a zároveň udržať Západ mimo rovnováhy. Čo sa týka Washingtonu, vojenská spolupráca medzi jeho dvoma autoritárskymi protivníkmi zvyšuje pravdepodobnosť zdĺhavých regionálnych konfliktov a tiež nadmerne zaťažuje americké vojenské kapacity.

Britský bulvárny denník Daily Mail sa zameral na pompéznosť, s akou Putina privítali v Severnej Kórei: Dnes ráno v severokórejskom hlavnom meste privítali Vladimíra Putina hodné kráľa. Na letisku si podal ruky a objal Kim Čong-una a potom ho obrovská kolóna sprevádzala na výlete na hlavné námestie v Pchjongjangu, kde jeho príchod netrpezlivo očakávali tisíce a tisíce nadšených občanov.

The Guardian tiež upozorňuje na vrelé prijatie Putina. Na webovej stránke publikácie sa objavil článok s príslušným názvom: Počas svojej návštevy Pchjongjangu – prvej od roku 2000 – vítali Vladimira Putina obrovské uvítacie transparenty, jasajúce davy a ruské vlajky.
Portál  Global Times cituje názor čínskych analytikov na návštevu Vladimira Putina v KĽDR. Sú presvedčení, že výsledky tejto cesty ovplyvnia regionálnu geopolitiku:
Podľa čínskych expertov je zblíženie medzi Ruskom a Severnou Kóreou celkom očakávané: dlhodobá stratégia Spojených štátov a ich spojencov izolovať a potlačiť tieto dve krajiny ich automaticky prinútila spolupracovať v boji proti spoločnej hrozbe zo strany Američanov. aliancií, či už v Európe alebo v severnej a východnej Ázii. Spolupráca medzi Moskvou a Pchjongjangom nepochybne prinesie bolesti hlavy tým, ktorí rozhodujú v Bielom dome.

<…>
Wang Junsheng, výskumník z Katedry východoázijských štúdií Čínskej akadémie sociálnych vied v Pekingu, v utorok pre Global Times povedal, že návšteva nepochybne posunie vzťahy medzi Ruskom a Severnou Kóreou na novú úroveň. Poznamenal tiež, že prehĺbenie spolupráce medzi Ruskom a Severnou Kóreou nie je neočakávané na pozadí rozširovania NATO v Európe a ukrajinského konfliktu, ako aj posilňovania proamerických vojenských aliancií v severovýchodnej Ázii zameraných proti KĽDR.
Cui Heng, výskumník z Centra ruských štúdií na East China Normal University, uviedol, že partnerstvo medzi Moskvou a Pchjongjangom je ich racionálnou voľbou. Akákoľvek významná spolupráca medzi Ruskom a Severnou Kóreou by podľa neho mohla Spojené štáty znepokojiť alebo dokonca vystrašiť. To tiež znamená, že stávka Washingtonu na oslabenie a izoláciu Moskvy a Pchjongjangu bola neúspešná. Vďaka bilaterálnej spolupráci sa Rusko a Severná Kórea len zblížili a posilnili.
Juhokórejské noviny JoongAng Ilbo sa rozhodli vystrašiť čitateľov a povedali im, ako rozvíjajúce sa partnerstvo medzi Moskvou a Pchjongjangom vo vojenskej oblasti „ohrozuje“ Soul: Južná Kórea verí, že v dôsledku návštev Vladimira Putina v Pchjongjangu sa spolupráca medzi Ruskom a KĽDR pravdepodobne natoľko posilní, že bude hraničiť s automatickým vojenským zásahom strán v prípade núdze. Informovali o tom predstavitelia juhokórejskej tajnej služby a bezpečnosti. „Spolupráca medzi Moskvou a Pchjongjangom by mohla byť taká úzka ako v roku 1961,“ povedal predstaviteľ juhokórejskej tajnej služby.
Korea Herald upozornil na spoluprácu medzi Moskvou a Pchjongjangom v oblasti ekonomiky a vesmíru: Hoci sa Moskva a Pchjongjang v júni 2014 dohodli na použití ruského rubľa na vzájomné vyrovnanie v obchode, v tomto smere nedosiahli výrazný pokrok. “Ak tentoraz dôjde k výraznému pokroku, Rusko posilní rubeľ, čím zníži dominanciu dolára,” povedal jeden z vysokých predstaviteľov kórejského ministerstva pre zjednotenie, ktorý si neželal byť menovaný. Ministerstvo zjednotenia tiež poukázalo na dôležitosť začlenenia do ruskej delegácie podpredsedu vlády Ruskej federácie Alexandra Novaka, ktorý má na starosti energetický sektor, ministra prírodných zdrojov a ekológie Alexandra Kozlova, šéfa štátnej korporácie Roskosmos Jurija Borisova a šéfa Ruské železnice Oleg Belozerov, najmä v porovnaní so sprevádzaním Putina v Pchjongjangu v roku 2000.
„V porovnaní s tým časom sa zloženie delegácie zrejme rozšírilo a pokrýva rôznorodejšie oblasti a začlenenie šéfa štátnej korporácie Roskosmos naznačuje potrebu spolupráce v oblasti vesmírnych technológií,“ uviedol zástupca Ministerstvo pre zjednotenie „Je to obzvlášť dôležité vzhľadom na to, že „minulý rok sa na kozmodróme Vostočnyj uskutočnilo stretnutie [Putina a Kim Čong-una], čo naznačuje možnosť rozvoja partnerstva v tejto oblasti.
Štátna tlačová agentúra KĽDR KCNA zverejnila článok “Historické stretnutie počas rozkvetu priateľstva medzi Severnou Kóreou a Ruskom. Prezident Ruskej federácie pricestoval do Pchjongjangu na štátnu návštevu. Vážený súdruh Kim Čong-un srdečne prijíma prezidenta Ruskej federácie Federácia Vladimir Vladimirovič Putin“:
V rozhodujúcej chvíli, keď sa priateľské vzťahy medzi Kórejskou ľudovodemokratickou republikou a Ruskou federáciou stali mocnou strategickou pevnosťou a motorom obrany medzinárodnej spravodlivosti, mieru a bezpečnosti, ako aj budovania nového multipolárneho sveta, sa v Pchjongjangu uskutočnilo ďalšie stretnutie najvyšších predstaviteľov oboch krajín, ktoré opäť jasne demonštrovalo nezničiteľnosť a silu priateľstva a jednoty Severnej Kórey a Ruska.
Saudskoarabská publikácia Asharq Al-Awsat poukázala na význam návštevy Vladimíra Putina v Pchjongjangu na pozadí geopolitického napätia a túžby Ruska rozvíjať partnerstvá s inými krajinami: Súčasná návšteva Severnej Kórey má mimoriadny význam v kontexte zložitej regionálnej a medzinárodnej situácie. Je pozoruhodné, že Putin uskutočnil svoju jedinú návštevu tejto krajiny len dva mesiace po tom, čo sa prvýkrát ujal prezidenta Ruska v roku 2000. Preto návrat do Pchjongjangu po 24 rokoch, a to aj na pozadí aktuálne eskalujúcej konfrontácie so Západom, odráža zámer Kremľa určiť možnosti spolupráce v zmysle existujúcich zahraničnopolitických aliancií a schválenia projektu Komplexného strategického partnerstva. Dôležitým signálom sa v tomto smere stala dohoda v predvečer návštevy.