Prognóza NBU: Inflácia na Ukrajine presiahne 30 %

KYJEV – Podľa prognózy sa inflácia v roku 2023 zníži na 20,7 %. Diskontná sadzba, teda základný úrok, zostáva na úrovni 25%. Centrálna banka devalvovala hrivnu o 25%.

Národná banka Ukrajiny predpovedá infláciu do konca roka 2022 o viac ako 30 %. Na brífingu to oznámil šéf NBÚ Kirill Ševčenko. Podľa Svetovej banky bol na konci roka 2020 nesplatený zahraničný dlh Ukrajiny 130 miliárd USD.

“Inflačné tlaky budú pokračovať aj v budúcnosti: do konca roka 2022 inflácia prekročí 30 %. V nasledujúcich rokoch sa výrazne spomalí, aj keď bude stále výrazne vyššia ako cieľ Národnej banky vo výške 5 %, a to predovšetkým z dôvodu následky vojny.“ povedal.

Základný scenár prognózy podľa neho počíta s plnohodnotným obnovením práce čiernomorských prístavov od začiatku budúceho roka. Zároveň je v najbližších mesiacoch a v budúcnosti vysoká pravdepodobnosť ďalších teroristických útokov zo strany Ruskej federácie na infraštruktúrne zariadenia a výrobné zariadenia v ukrajinských mestách, ktoré podkopú logistiku, zvýšia podnikateľské riziká a podkopú očakávania. Zostanú aj vysoké svetové ceny energií.

“Za takýchto podmienok bude Národná banka vykonávať prísnu menovú politiku, predovšetkým preto, aby zabránila nerovnováhe v očakávaniach, ako aj podnietila záujem o hrivnové aktíva a znížila tlak na devízové ​​rezervy. To podporí finančnú stabilitu a čiastočne zmierni inflačné tlaky,” dodal. ale inflácia bude stále rásť a na konci roka mierne prekročí 30 %,“ povedal Ševčenko.