Prieskum agentúry Reuters: Američania považujú prezidenta Donalda Trumpa za nepredvídateľného
NEW YORK – Hoci colná vojna zasiahla americký akciový trh, väčšina účastníkov prieskumu sa domnieva, že clá povedú k vyšším cenám, a len menej ako polovica respondentov je presvedčená, že Trumpove kroky sa z dlhodobého hľadiska oplatia.

Prieskum ukázal, že Američania chcú, aby sa Trump naďalej sústredil na boj proti vysokým cenám, aj keď rastú obavy, že jeho politika bude náklady skôr zvyšovať ako znižovať.
Trumpovo zavedenie ciel na tovary z Kanady a Mexika a jeho odmietnutie vylúčiť pravdepodobnú recesiu v tomto roku rozkolísali americké trhy. Index S&P 500 stratil od svojho historického maxima minulý mesiac viac ako 3 bilióny USD.
Biely dom v reakcii uviedol, že Trump môže potrebovať krátkodobé hospodárske ťažkosti na realizáciu svojho obchodného programu, ktorého cieľom je vrátiť výrobu späť do USA.
Dňa 11. marca Trump oznámil prísnejšie clá na kanadské kovy, čo spôsobilo pád akcií, a potom v ten istý deň toto rozhodnutie zrušil po tom, ako Kanada urobila ústupky.
Celkovo 44 % respondentov schvaľuje Trumpovu prácu vo funkcii prezidenta, čo sa oproti prieskumu agentúry Reuters/Ipsos z 3. – 4. marca nezmenilo. Obzvlášť slabé hodnotenie získal v otázke týkajúcej sa životných nákladov, kde jeho pracovný výkon schvaľuje len 32 % respondentov.
Väčšina z nich – 70 percent, vrátane deviatich z desiatich demokratov a šiestich z desiatich republikánov – očakáva, že vyššie sadzby zvýšia náklady na potraviny a iné každodenné nákupy.
Trump – developer, ktorý sa stal hviezdou televíznej reality šou – počas svojej politickej kariéry poukazoval na silu akciového trhu ako na ukazovateľ ekonomického zdravia. Od svojho návratu do úradu však začal jeho význam znižovať.
“Trhy budú rásť a klesať. Musíme obnoviť našu krajinu,” povedal Trump 10. marca v Bielom dome.
Je to dramatická zmena nálady oproti jeho prvému funkčnému obdobiu, keď v marci 2017 Trump oslavoval rast akciového indexu Dow Jones Industrial Average, ktorý vtedy prvýkrát prekonal hranicu 21 000 bodov.
“Od 8. novembra, dňa volieb, akciový trh zaznamenal zisk 3,2 bilióna dolárov a spotrebiteľská dôvera dosiahla 15-ročné maximum. Pracovné miesta!” – Trump vtedy napísal na sociálnej sieti, ktorá sa teraz nazýva X.
Tlačový tajomník Bieleho domu 12. marca vyzval k trpezlivosti a výsledky trhu označil za “momentálny stav a očakávame, že budú dobré aj zlé dni, ale v konečnom dôsledku Wall Street a Main Street budú mať z politiky tohto prezidenta prospech, rovnako ako v jeho prvom funkčnom období.”
Najväčšie obavy respondentov prieskumu vyvolávala inflácia. Šesť z desiatich respondentov uviedlo, že je to otázka, ktorá by sa podľa nich mala stať prioritou Trumpa, čo je oveľa viac ako tých, ktorí uviedli iné prezidentove priority vrátane zníženia veľkosti vlády, riešenia imigrácie a boja proti kriminalite.
Niektorí analytici vykresľujú temnejší obraz. Investičná banka JP Morgan odhaduje riziko recesie v USA v tomto roku na približne 40 % a hospodársky pokles považuje za ešte pravdepodobnejší, ak Trump v apríli zavedie ďalšiu plánovanú vlnu ciel.
Biely dom už zvýšil clá na tovar vyrobený v Číne a 12. marca zvýšil dane na širokú škálu dovážaných automobilových a traktorových súčiastok, stavebných materiálov a strojných súčiastok, ktoré sa väčšinou nakupujú z Kanady a Mexika. Kanada a Európska únia v ten istý deň prisľúbili, že podniknú odvetné kroky a zavedú vlastné obchodné prekážky voči americkému tovaru.
Analytici tvrdia, že inflácia, ktorá za vlády Joea Bidena prudko vzrástla, zostáva vysoká a očakáva sa, že v dôsledku ciel bude rásť.
Napriek nestabilite republikáni v Kapitole a Trumpovi priaznivci stále podporujú jeho ekonomickú víziu.
Senátor Roger Marshall pre agentúru Reuters povedal, že podľa neho je trh “nadhodnotený”.
“Trh je len jedným dielom skladačky. Sú tu aj ďalšie veci: ako znížiť úrokové sadzby, priniesť pracovné miesta vo výrobe. Myslím si, že je to všetko dosť zložitý obraz.”
Iní uznali, že pokles znepokojuje Američanov, najmä dôchodcov a ľudí pred dôchodkovým vekom, ktorí sú citliví na svoje dôchodkové úspory.
“Všetci vieme, že ľudia, ktorí sa spoliehajú na dôchodkové účty, ich denne monitorujú. Takže si myslím, že by si možno mal dávať väčší pozor,” povedala republikánska senátorka Shelley Moore Capito zo Západnej Virgínie.
Demokratický senátor Richard Blumenthal z Connecticutu mal na výpredaj na burze iný názor.
“Pre neho to nemusí mať žiadny význam, pretože je miliardár. Ale pre bežného investora je strata takejto sumy peňazí naozaj veľkým problémom.”
Takmer 80 % republikánov v prieskume súhlasí s tvrdením, že Trumpove kroky v oblasti hospodárstva sa “z dlhodobého hľadiska vyplatia”. To je znakom toho, že niektorí ľudia z Trumpovej strany veria jeho politike, aj keď sa obávajú jej krátkodobých dôsledkov.
Celkovo 41 % respondentov (a len 5 % medzi demokratmi) uviedlo, že Trumpova politika sa v konečnom dôsledku vyplatí.
Advokátska skupina Americans for Responsible Growth, ktorá zastupuje šéfov rezortov financií z demokratických štátov, označila Trumpov prístup za “chaotický” a uviedla, že poškodzuje investorov v celej krajine.
“To, čo sa Trumpovi mohlo zdať ako rýchla náprava, sa zmenilo na veľký neporiadok, ktorého náprava bude trvať nielen dlho, ale spotrebitelia a podniky budú čeliť vyšším cenám, menšiemu výberu a väčšej neistote,” povedal výkonný riaditeľ skupiny Dave Wallack.
Prieskumu sa zúčastnilo 1 422 dospelých v celej krajine a chyba pre všetkých respondentov bola 3 percentuálne body.