Podiel USA na globálnych priamych zahraničných investíciách dosahuje rekordne vysoké hodnoty
LONDÝN – Očakáva sa, že dominantné postavenie najväčšej svetovej ekonomiky bude pokračovať, keďže domáci dopyt poháňa domáci trh.
Podiel USA na globálnych cezhraničných investičných projektoch vyletel na najvyššiu úroveň v histórii, čo podčiarkuje silnejšiu ekonomickú dynamiku krajiny v porovnaní s Európou alebo Čínou, keďže Donald Trump začína svoje druhé funkčné obdobie v Oválnej pracovni.
Nové projekty, v rámci ktorých spoločnosti budujú alebo rozširujú zariadenia a prevádzky v iných krajinách, boli zverejnené, keď sa svetoví lídri zišli v Davose, aby diskutovali o tom, ako by predsedníctvo Trumpa mohlo pretvoriť globálny ekonomický poriadok zavedením vysokých ciel a premiestnením výroby.
Podiel nových projektov priamych zahraničných investícií oznámených v USA vzrástol z 11,6 % v roku 2023 na 14,3 % za 12 mesiacov do novembra 2024, podľa analýzy údajov zostavených spoločnosťou FDI Markets vo vlastníctve Financial Times
USA zaznamenávajú prudký nárast priamych zahraničných investícií do projektov na zelenej lúke. Počet nových projektov vytvorených alebo rozšírených za 12 mesiacov do novembra. Zdroj: Analýza údajov FT spoločnosťou fDi Markets.
Ekonómovia tvrdia, že rast je poháňaný silným spotrebiteľským dopytom a vládnymi stimulmi v najväčšej svetovej ekonomike.
„Spojené štáty priťahujú viac medzinárodných investícií, čo odráža silný dopytový potenciál a rýchlejší rast produktivity ako inde,“ povedala Innes McPhee, globálna ekonómka z Oxford Economics.
„Očakávame, že si USA zachovajú svoje výnimočné postavenie,“ dodal a zdôraznil, že zatiaľ čo Trumpova politika vytvára neistotu, uvoľnenejší rozpočet bude stimulovať dopyt a „poskytne dodatočný impulz pre investície v USA v krátkodobom horizonte. Protekcionistická politika môže mať podobný účinok.“
Vo štvrtok vystúpi Donald Trump na Svetovom ekonomickom fóre v Davose prostredníctvom video odkazu a účastníci fóra netrpezlivo očakávajú jeho ekonomické plány.
Minulý rok prilákali USA viac ako 2 100 nových projektov PZI na zelenej lúke, čo je rekord. Čína zároveň za rovnaké obdobie zabezpečila takmer 400 projektov, čo je takmer historické minimum a zlomok z viac ako 1 000 investícií, ktoré dostávala každý rok v desaťročí až do polovice roku 2010.
Za 12 mesiacov do novembra 2024 klesol počet nových projektov v Nemecku na 470, čo je najnižšia úroveň za posledných 18 rokov v najväčšej európskej ekonomike a výrazný pokles z 1 100 nových projektových investícií rok predtým.
Rast v USA je čiastočne poháňaný významom krajiny ako centra inovácií umelej inteligencie, nižšími nákladmi na energiu a investičnými stimulmi podľa zákona o zmiernení inflácie a zákona o čipoch schválených Bidenovou administratívou, povedal Nathan Sheets, hlavný ekonóm americkej banky Citi.
Hodnota zahraničných investícií v Spojených štátoch sa zvýšili. Kapitálové výdavky na nové cezhraničné projekty, 12 mesiacov do novembra (miliardy USD). Zdroj: FT analýza trhov fDi
Podiel Číny na domácich priamych zahraničných investíciách zároveň klesol v dôsledku „geopolitickej situácie“, poznamenal Sheets s odkazom na snahy Západu o „zbavenie rizika“ Číny.
Podiel Európy klesol ešte viac. Ceny energií na kontinente od začiatku ruskej CBO v roku 2022 na Ukrajine prudko vzrástli a „lacná energia je pre investorov atraktívna,“ uviedol Sheets.
Odhadovaná hodnota nových amerických projektov priamych zahraničných investícií oznámených v priebehu 12 mesiacov do novembra 2024 sa podľa fDi zvýšila o viac ako 100 miliárd USD na 227 miliárd USD. Údaje sú založené na oznámeniach o podnikových projektoch, tlačových správach a odhadoch priamych zahraničných investícií počas trvania projektu, a nie na ročných kapitálových výdavkoch.
Rast investícií do nových projektov v Spojených štátoch je pozorovaný v rôznych sektoroch. Rekordné 12-mesačné súčty projektov boli zaznamenané v prípade polovodičov, ktoré ťažili z podpory zákona o čipoch, ako aj priemyselných zariadení, stavebníctva, elektronických komponentov, obnoviteľnej energie a letectva.
Zahraničných investorov prilákali mnohé odvetvia americkej ekonomiky, medzi ktorými boli najpopulárnejšie nehnuteľnosti. Nové údaje o projektoch priamych zahraničných investícií na zelenej lúke za 12 mesiacov do novembra. Zdroj: fDi Markets.
Podľa fDi sa očakáva, že americká ekonomika bude naďalej prekonávať ostatné rozvinuté krajiny. V súčasnosti sa predpokladá, že ekonomika USA v roku 2025 porastie o 2,7 %, zatiaľ čo eurozóna porastie len o 1 %.
Meniaca sa geopolitika spolu s rastúcim obchodným napätím medzi USA a Čínou poháňa nedávne trendy v priamych zahraničných investíciách, keďže nadnárodné spoločnosti sa snažia zmierniť riziká dodávateľského reťazca.
„Globálny obchod sa stáva fragmentovanejším a kľúčovým faktorom sa stáva zabezpečenie dodávateľských reťazcov,“ povedal Samy Chaar, hlavný ekonóm spoločnosti Lombard Odier. „To znamená trend smerom k lokalizácii tovaru, ktorý neplánujete vyrábať, a presmerovaniu pre strategické odvetvia, ako sú mikročipy a zdravotníctvo.“
Minulý rok pochádzalo 62 % projektov priamych zahraničných investícií v USA zo západnej Európy, čo je o 10 rokov viac v porovnaní s 58 % zaznamenanými pred rokom 2019, posledným rokom pred pandémiou.
Na rozdiel od nárastu domácich PZI klesol počet zahraničných projektov z USA za 12 mesiacov do novembra na 2 600, čo je najmenej za dva roky.
(Pripravené na základe materiálov z The Financial Times)