Pay Pal odmieta účasť v projekte kryptomeny Libra

NEW YORK – Americká spoločnosť PayPal, prevádzkovateľ medzinárodného platobného systému, sa odmietla zúčastniť na projekte Facebook zameranom na vydanie kryptomeny Libra.Tvrdí to  vyhlásenie spoločnosti PayPal. Vedenie spoločnosti toto rozhodnutie vysvetlilo zámerom zamerať sa na rozvoj existujúceho podnikania.

Vo vyhlásení sa zároveň uvádza, že PayPal podporuje plány spoločnosti Facebook na vydanie kryptomeny a má v úmysle v budúcnosti so spoločnosťou spolupracovať. Projektovým manažérom kryptomeny Libra je David Marcus, ktorý bol predtým prezidentom PayPal.

The Wall Street Journal predtým informoval, že americké korporácie Visa a Mastercard, ako aj niekoľko ďalších spoločností má v úmysle odmietnuť účasť na projekte kryptomeny Facebooku. Dôvodom podľa publikácie bola kritika Váhy zo strany amerických a európskych orgánov.

Facebook oznámil plány na vydanie vlastnej kryptomeny v júni tohto roku. Jeho prevádzka bude založená na technológii blockchain – decentralizovanej databáze, ktorej pamäťové zariadenia nie sú pripojené k spoločnému serveru,

V kolícii, ktorú dal dokopy Facebook kvôli zavedeniu vlastnej kryptomeny Libra sa objavili trhliny, napísal  The Wall Street Journal 1. októbra 2019. Podľa ľudí, ktorí sú oboznámení so situáciou, spoločnosti Visa, Mastercard a ďalšie finančné spoločnosti, ktoré podpísali dohodu o pristúpení k neziskovému konzorciu Združenie Libra, ktoré bude projekt riadiť, hodnotia svoju účasť ako riziko. Dôvodom bola negatívna reakcia zo strany amerických orgánov a európskych krajín. Potenciálni členovia združenia, ktorí doteraz podpísali iba nezáväznú dohodu o úmysle, majú okrem toho ťažkosti so získavaním podrobných informácií z Facebooku vrátane boja proti praniu špinavých peňazí.

PayPal je internetový platobný systém, v minulosti patriaci spoločnosti eBay. Umožňuje prevody peňazí medzi účtami, ktoré sú identifikované e-mailovými adresami.

PayPal je možné prepojiť s jednou alebo viacerými platobnými kartami, ktoré majú povolené platby cez Internet. Pri potvrdení platobnej karty na PayPal-e je potrebné zadať informácie o platobnej karte ako sú: typ karty, číslo karty, dátum expirácie a podobne. PayPal si následne z karty zúčtuje poplatok, ktorý je pri prvej platbe vrátený ako bonus. Na výpise z účtu, ktorý je spojený s kartou bude v podrobnostiach platby napísaný 4-miestny kód, ktorý je potrebné zadať do PayPal-u aby prebehlo potvrdenie platobnej karty na PayPal-e. Ak na PayPal-e bude potvrdená karta, tak pri prevodoch cez PayPal sa čiastka stiahne z PayPal zostatku. V prípade, že na PayPal zostatku nebude požadovaná suma, spoločnosť ju zúčtuje z potvrdenej platobnej karty.