Pád: ázijské akciové trhy zažili čierny pondelok
TOKIO – Japonské akcie klesli na začiatku pondelkovej obchodnej seansy a index Nikkei 225 klesol takmer o 13 %. Ide o najväčší vnútrodenný pokles v histórii, ktorý vyvolala vyhliadka na recesiu v USA.
Bublina?
Spúšťačom boli najprv nie príliš uspokojivé hospodárske výsledky spoločnosti Alphabet. Po nich sa podľa neho časť trhu začala pýtať, či sa obrovské investície do AI môžu čoskoro vrátiť a či nejde v tomto sektore len o bublinu.
Alphabet Inc. je americká nadnárodná holdingová spoločnosť technologického konglomerátu so sídlom v Mountain View v Kalifornii . Alphabet je druhou najväčšou technologickou spoločnosťou na svete podľa tržieb a jednou z najhodnotnejších spoločností na svete. Bola vytvorená reštrukturalizáciou spoločnosti Google 2. októbra 2015. Dcérske firmy sú Calico, CapitalG, Google, Google Fiber, GV, Intrinsic, Isomorphic Labs, Verily, Waymo, Wing a abc
V poklese, ktorý ovplyvnil aj ostatné ázijské trhy, japonský index Topix klesol o 11 %, čím vymazal všetky svoje zisky za rok. Index Nikkei 225, ktorý v piatok utrpel najväčší jednodňový pokles od krachu v roku 1987, klesol o viac ako 4 600 bodov. Obchodovanie s futures Topix a Nikkei bolo pozastavené, pretože panický predaj pokračoval až do popoludnia a dosiahol úrovne „ističa“, ktoré automaticky zastavia obchodovanie. V Kórei podobné poistky vypadli prvýkrát po štyroch rokoch.
Futures trhy naznačili, že masívny výpredaj v Japonsku bude pravdepodobne pokračovať v Európe a Spojených štátoch. Investori sa pripravujú na návrat k volatilite kvôli obavám, že Federálny rezervný systém príliš dlho čakal na to, aby reagoval na signály, že americká ekonomika sa ochladzuje. Teraz môže regulátor znížiť sadzbu.
Obchodníci v Tokiu uviedli, že výpredaj bol súčasťou väčšej korekcie a pozície hedžových fondov s cieľom znížiť riziko. Tokijské akcie však zaťažil aj jen, ktorý od polovice júla posilnil približne o 9 %.
„Japonský trh je svetovými investormi vnímaný ako indikátor globálneho obchodu,“ povedal šéf významného penzijného fondu v Japonsku. “Takže ak ste vo vážnom režime odstránenia rizika – ako je v súčasnosti veľa investorov kvôli obavám z recesie v USA a geopolitickým faktorom – má zmysel brať zisky na japonskom trhu, ktorý sa tento rok dobre darí.”
Pokles zasiahol všetky trhy
Kolaps v Japonsku sa prejavil aj na ďalších ázijských trhoch. Hlavný juhokórejský index Kospi klesol v skorých ranných hodinách o viac ako 4 %, zatiaľ čo austrálsky index S&P/ASX 200 klesol takmer o 3 %. Hlavný index taiwanského akciového trhu klesol o viac ako 6 %. Slabé údaje o pracovných miestach v USA v piatok pridali ďalší tlak na trh, keď už investori utekali z drahých technologických akcií, pričom index Nasdaq minulý týždeň spadol do korekčného územia a výnosy zo štátnych dlhopisov prudko vzrástli.
„Scenár sa zmenil doslova cez noc,“ povedal Thorsten Slok, hlavný ekonóm spoločnosti Apollo. Investori rozhodovali, či sú piatkové údaje o zamestnanosti štatistickou anomáliou, alebo či sú Spojené štáty na pokraji hlbokého útesu,“ dodal.
Globálne turbulencie sa rozšírili aj na trh s kryptomenami, pričom cena Bitcoinu v pondelok klesla o viac ako 8 % na 54 000 USD, zatiaľ čo cena ETH klesla takmer o 17 %. Fed minulý týždeň ponechal sadzby nezmenené, ale súdiac podľa reakcie trhu na správu o zamestnanosti sú investori presvedčení, že centrálna banka urobila chybu. Cez víkend ekonómovia JPMorgan uviedli, že Fed musí na svojich dvoch najbližších zasadnutiach znížiť sadzby o 0,5 %. Podobne sa vyjadrili aj ďalšie veľké banky na Wall Street.
Srini Ramaswamy, výkonný riaditeľ JPMorgan pre pevný príjem v USA, v sobotu napísal, že vsadil na volatilitu vzhľadom na novú neistotu investorov ohľadom úrokových sadzieb a letnej likvidity. Očakávaný index volatility (Vix) amerického akciového trhu – všeobecne známy ako „merač strachu“ Wall Street – v piatok vzrástol na 29 bodov, čo je najvyššia úroveň od kolapsu amerických regionálnych bánk vlani v marci.
NASDAQ
Technologicky náročný index Nasdaq Composite skončil týždeň o 3,4 % nižšie a je o viac ako 10 % nižší z rekordného maxima v júli. Štátne dlhopisy vzrástli, pričom 10-ročný výnos v USA dosiahol najnižšiu úroveň od decembra na úrovni 3,82 %.
Berkshire Hathaway z Warrena Buffetta v sobotu oznámila, že v druhom štvrťroku znížila svoju pozíciu v Apple na polovicu, zvýšila svoje hotovostné rezervy na rekordných 277 miliárd dolárov a kúpila štátne dlhopisy. Investori stavili na to, že Fed do konca roka zníži náklady na pôžičky o viac ako celý percentuálny bod, aby čelil slabnúcej ekonomike.
„Myslím si, že úrokové sadzby sú príliš vysoké,“ povedal Rick Ryder, investičný riaditeľ pre trhy s pevným výnosom v BlackRock. Zatiaľ čo ekonomika je stále „relatívne silná“, Fed potrebuje znížiť sadzby na 4 % „čo najskôr,“ dodal.
Diana Iovanel, hlavná trhová ekonómka z Capital Economics v Londýne, však uviedla, že akciový trh stále nevykazuje známky ekonomickej katastrofy. Obnovené obavy z recesie v USA zvýšili šance na dodatočné zníženie sadzieb zo strany Fedu. Ale nemyslíme si, že americká ekonomika udrží akcie v raste oveľa dlhšie,“ povedala.
(Text graf s využitím materiálov The Financial Times)