Očakávanie nového spustenia Nord Stream 2

NEW YORK – Dovolí prezident USA Donald Trump Rusku reštartovať Nord Stream 2?

Trumpova administratíva má v úmysle nadviazať energetickú spoluprácu s Ruskom. Podľa zdrojov sa na rokovaniach aktívne diskutuje o reštarte Nord Streamu 2. Či už je to pravda alebo nie, realizácia projektu nebude jednoduchá.

Pre Moskvu je plyn zdrojom geopolitického vplyvu.

Mnohí Európania sa presvedčili, že ani po skončení konfliktu na Ukrajine sa vzťahy EÚ s Ruskom nenormalizujú. Môže sa však zdať, že Trumpova administratíva má iné plány. Vyhliadku na normalizáciu, najmä v energetických vzťahoch, by mohla použiť ako akúsi mrkvu na presvedčenie Ruska, aby súhlasilo s mierovou dohodou. A ak je Washington pripravený zatiahnuť túto páku, Európa sa ocitne v ťažkej pozícii.

Ako informoval nemecký denník Handelsblatt s odvolaním sa na ruské zdroje, o reštarte Nord Stream 2 sa aktívne diskutuje na rokovaniach. V čase vojny je vždy ťažké rozlíšiť pravdu od fámy, ale to by nebolo vôbec prekvapujúce. USA už predtým plánovali zvážiť energetickú spoluprácu s Ruskom v rámci mierových rozhovorov.

Nebolo by tiež prekvapujúce, keby Rusko požadovalo priamy prístup na európske trhy prostredníctvom svojich pNebolo by tiež prekvapujúce, keby Rusko požadovalo priamy prístup na európske trhy prostredníctvom svojich produktovodov. Pre Kremeľ nie je plyn len zdrojom príjmov, ale aj cennou geopolitickou pákou, najmä ak Rusko zaplaví trh lacnejším plynom a vytlačí konkurentov.roduktovodov. Pre Kremeľ nie je plyn len zdrojom príjmov, ale aj cennou geopolitickou pákou, najmä ak Rusko zaplaví trh lacnejším plynom a vytlačí konkurentov.

Aby sa veci ešte viac skomplikovali, Gazprom začal proti týmto firmám v Rusku vlastné súdne konanie. Štátny podnik sa domáha najmä súdneho zákazu a náhrady vlastných strát. Kremeľ by mohol prinútiť Gazprom, aby sa vzdal týchto nárokov ako páky na dosiahnutie dohody. To sa však netýka kupujúcich. Je jasné, že európske vlády nebudú môcť prinútiť arbitrážne súdy, aby stiahli žaloby proti Gazpromu.

V konečnom dôsledku bude osud Nord Streamu 2 a akékoľvek budúce energetické vzťahy medzi Európou a Ruskom závisieť od rozhodnutí a donucovacej moci Trumpa a Putina. Je zrejmé, že pre ruskú vládu by bolo ľahké ohnúť Gazprom a súdny systém podľa vlastnej vôle. Vláda USA takúto priamu kontrolu nevykonáva. Trumpova administratíva však dokázala, že je dobre vybavená na to, aby šikanovala firmy, aby plnili svoje ponuky. Ale to neplatí pre Európu, ktorej národné vlády a Brusel také právomoci jednoducho nemajú.