Obyvatelia Nemecka sa obávajú digitálneho eura

BERLÍN –Zhruba polovica populácie v najväčšej európskej ekonomike si nevie predstaviť používanie digitálnej meny, najmä kvôli obavám o súkromie

1. Obr

Hotovosť zostáva preferovanou platobným nástrojom v eurozóne, podiel hotovosti podľa krajiny, 2022. Zdroj: ECB, Bloomberg.

V malebnom vinárskom mestečku asi 100 kilometrov od Frankfurtu leží skrytý bunker, ktorý je už desaťročia jedným z najlepšie strážených tajomstiev Nemecka. Toto obrovské zariadenie postavené v roku 1962 skladovalo alternatívne nemecké marky pre prípad, že by odporcovia Západného Nemecka zaplavili trh falošnými bankovkami, ktoré by spôsobili hyperinfláciu.

V dôsledku toho rezervná mena nebola potrebná a v roku 1988 bola zničená. Obavy Nemcov o bezpečnosť peňazí však nezmizli. Rok pred rozhodnutím o zavedení digitálnej verzie eura si asi polovica obyvateľov najväčšej európskej ekonomiky nevie ani predstaviť, že by ho používala.

Ich najväčšou obavou je súkromie, pričom Nemci sa touto otázkou zaoberajú viac ako obyvatelia iných krajín eurozóny. Tvrdohlavo si vyberajú hotovosť, čím potvrdzujú tieto názory: Prezident Bundesbank Joachim Nagel opisuje hotovosť ako niečo „posvätné“.

Tento mesiac výlet do bunkra Cochem potvrdil takéto pocity. Skupina miestnych dôchodcov, ktorí sa nedávno dozvedeli o existencii zariadenia, bola k možnosti digitálneho eura skeptická. Jeden bývalý zamestnanec banky povedal, že pri platbách kartou a online sa už cítil mimo kontroly nad svojimi výdavkami. Iní verili, že digitálna mena môže spôsobiť, že Nemecko bude nebezpečne závislé od technológií. Hans Heinrich Klöppel, ktorý odišiel z Deutsche Post v roku 2010 a pomáhal organizovať turné, dáva prednosť používaniu hotovosti. Je príznačné, že nikto okrem Klöppela nechcel uviesť jeho meno.

ECB si je vedomá odporu Nemecka

Európska centrálna banka, ktorá vyvíja digitálne euro a o jeho zavedení definitívne rozhodne na konci roka 2025, si uvedomuje obavy, ktoré sa okolo novej formy peňazí spájajú.

Aby sa zabezpečilo súkromie a bezpečnosť, plánuje použiť techniky, ako je šifrovanie údajov a hashovanie, aby sa zabránilo priamemu prepojeniu transakcií s konkrétnymi používateľmi. Okrem toho bude mena dostupná prostredníctvom karty, a to nielen na mobilných telefónoch, na použitie offline. ECB sa tiež snaží osloviť menej digitalizovaných občanov a ponúknuť zraniteľným skupinám vrátane utečencov možnosť zapojiť sa do systému.

„Digitálne euro vnímame ako digitálnu formu hotovosti, ktorú možno použiť na všetky digitálne platby a ktorá existuje spolu s fyzickou hotovosťou bez toho, aby sme niekoho opustili,“ povedala prezidentka ECB Christine Lagardeová v októbri na X, keď sa začala prípravná fáza. projektu.

Šéf ECB potrebuje presvedčiť nielen Nemcov, ktorým platby kartou neustále rastú. Krajiny vrátane Rakúska, Slovenska a Malty uprednostňujú hotovosť ešte viac, aj keď susedné členské štáty eurozóny ako Holandsko ju takmer úplne opúšťajú v prospech digitálnych riešení.

Okrem toho mladí Nemci nie sú takí znepokojení otázkami súkromia. Jedna štúdia zistila, že tretina ľudí starších ako 65 rokov by odmietla poskytnúť osobné údaje online – dokonca aj s cieľom zlepšiť služby zákazníkom. Vo vekovej kategórii od 18 do 24 rokov je takýchto skeptikov len 10 %.

Viac ako polovica všetkých transakcií v Nemecku sa uskutočňuje v hotovosti

Obr.2

Zdroj: Bundesbank, Bloomberg

Jachim Nagel, šéf Bundesbanky, je presvedčený, že o výhodách digitálneho eura sa môžu presvedčiť aj starší krajania.

“Upokojujem staršiu generáciu tým, že dávam jasne najavo, že hotovosť nezmizne,” povedal na júlovom summite G20 v Rio de Janeiro. „Aj keď svoju 92-ročnú mamu nedokážem presvedčiť, staršia generácia – ku ktorej sa čoskoro pridám, keď budem mať po 60-tke – je už natoľko digitálne zdatná, že sa na ňu už úprimne nemusím obracať. Rozumejú tomu, čo sa deje.”

Po návrate do bunkra, v ktorom bolo kedysi uložených až 15 miliárd alternatívnych nemeckých mariek, organizátor zájazdu Klöppel zdieľal pochybnosti svojich kolegov o digitálnom eure, no zároveň vyjadril nádej.

“Tieto procesy nemožno jednoducho odmietnuť,” povedal. “Musíme sa prispôsobiť novému vývoju.”

(S vyžitím materiálov Bloomberg)