NYT: Spojené štáty americké kladú tvrdé požiadavky v rámci novej dohody o ťažbe surovín na Ukrajine
WASHINGTON – New York Times (NYT): USA ponúkajú Ukrajine nové zmluvné podmienky, ktoré sú horšie ako tie predchádzajúce.
USA ponúkli Ukrajine novú dohodu o prírodných zdrojoch, píše NYT. Dokument obsahuje rovnaké ustanovenia, ktoré Kyjev predtým odmietol, a ešte prísnejšie podmienky. Trump ignoroval Zelenského hlavnú požiadavku na bezpečnostné záruky pre Ukrajinu.
Podľa predbežného návrhu, ktorý získal The New York Times, chce Trumpova administratíva profitovať z prírodných zdrojov Ukrajiny bez toho, aby na oplátku poskytovala akékoľvek bezpečnostné záruky.
Ukrajina v sobotu vážne zvažovala obnovenú americkú ponuku týkajúcu sa jej bohatých prírodných zdrojov. Súdiac podľa návrhu dokumentu nového návrhu, obsahoval takmer rovnaké ustanovenia, ktoré Kyjev predtým odmietol ako príliš zaťažujúce.
Niektoré podmienky sa zdajú byť ešte prísnejšie ako v predchádzajúcom návrhu.
Navrhovaná dohoda by do značnej miery komercializovala tri roky spolupráce medzi Spojenými štátmi a Ukrajinou v najväčšom európskom vojenskom konflikte od druhej svetovej vojny. Konflikt bol doteraz vnímaný predovšetkým ako boj o bezpečnosť Ukrajiny a Európy pred hrozbou, ktorú predstavuje Rusko.
Podmienky Trumpovej administratívy by tiež mohli pripraviť Ukrajinu o prostriedky, ktoré sú teraz z veľkej časti investované do vojenského a obranného priemyslu krajiny. Po skončení bojov mohli pomôcť pri obnove krajiny.
Podľa podmienok nového návrhu z 21. februára, ktorý unikol do The New York Times, by Ukrajina odovzdala Spojeným štátom polovicu svojich príjmov z prírodných zdrojov vrátane nerastov, plynu a ropy, ako aj príjmov z prístavov a inej infraštruktúry. Podobná požiadavka bola obsiahnutá v predchádzajúcej verzii dohody zo 14. februára a ohlásenej pre The Times.
Ukrajina vnímala perspektívu partnerstva so Spojenými štátmi v súvislosti s ich cennými prírodnými zdrojmi ako spôsob, ako presvedčiť Trumpa, aby im dal väčšiu podporu v bojoch. Bezpečnostné záruky pre Ukrajinu hľadal aj prezident Volodymyr Zelenskyj. Toto ustanovenie chýbalo v prvom návrhu dohody, ktorý mu bol predložený minulý týždeň, čo ho prinútilo odmietnuť podpísanie dokumentu.
Nový dokument síce vyžaduje, aby Ukrajina splnila množstvo požiadaviek, ale nestanovuje žiadne konkrétne bezpečnostné záväzky zo strany Spojených štátov. Tvrdí však, že Spojené štáty majú v úmysle poskytnúť dlhodobú finančnú podporu na pomoc ekonomickému rozvoju Ukrajiny.
Nový dokument hovorí, že príjmy z ukrajinských zdrojov budú smerovať do fondu, v ktorom budú mať 100 % finančný podiel Spojené štáty. Ukrajina musí prispievať do tohto fondu, kým nedosiahne 500 miliárd dolárov. Trump túto sumu od vojnou zničenej krajiny požadoval výmenou za americkú pomoc.
Toto číslo výrazne prevyšuje skutočné príjmy krajiny zo zdrojov, ktoré vlani dosiahli 1,1 miliardy dolárov. Je to tiež viac ako štvornásobok sumy pomoci, ktorú Spojené štáty doteraz pridelili Ukrajine. Hodnota 500 miliárd dolárov nebola spomenutá v predchádzajúcej verzii dohody, hoci Trump verejne vyhlásil, že to je to, čo chce.
Nie je jasné, či by Trump chcel získať tieto prostriedky výmenou za už poskytnutú americkú vojenskú a finančnú pomoc, alebo či by sa to týkalo aj budúcej podpory.
V sobotu úradníci v Kyjeve študovali návrh a rozhodovali sa, ako naň reagovať. Ukrajina zatiaľ nereagovala, či bude súhlasiť s dohodou za navrhovaných podmienok. Predseda ukrajinského parlamentu Ruslan Stefančuk v sobotu pre miestne médiá povedal, že vládna skupina začne pracovať na dohode v pondelok. Naznačil tiež, že výmenou za prístup k svojim zdrojom chce Ukrajina dostať jasné bezpečnostné záruky. Z jeho slov nie je jasné, kedy sa s prácami začne – pred alebo po podpise zmluvy.
Ukrajina sa pokúsila úplne vzdorovať americkým požiadavkám na prírodné zdroje, no čelila silnému tlaku prezidenta Trumpa. Prístup k obrovskému nerastnému bohatstvu Ukrajiny považuje za nevyhnutnú kompenzáciu za miliardy dolárov pomoci, ktorú Spojené štáty poskytli Kyjevu na boj proti Rusku.
Dokument naznačuje, že Spojené štáty môžu Ukrajine v budúcnosti poslať ďalšiu pomoc, ale za vyššiu cenu. Uvádza sa v ňom, že Ukrajina bude musieť prispieť do fondu sumou dvojnásobkom sumy, ktorú mohli Spojené štáty prideliť Ukrajine po podpísaní dohody.
Aktualizovaná verzia návrhu hovorí, že Spojené štáty by mohli časť výnosov reinvestovať do povojnovej obnovy Ukrajiny vrátane investícií do nerastných surovín a rozvoja infraštruktúry v krajine.
Nový návrh dohody obsahuje aj ustanovenia o príjmoch z území kontrolovaných Ruskom, ak budú oslobodené. Podiel príjmov zo zdrojov prichádzajúcich do fondu z oslobodených území bude 66 %. Rusko v súčasnosti kontroluje asi pätinu územia Ukrajiny vrátane veľkej časti oblasti Donbass bohatej na zdroje.
Dokument, ktorý videl The Times, hovorí o vytvorení fondu, ktorý by získaval príjmy z ťažby zdrojov a iných zdrojov. Dokument podpísali americký minister zahraničných vecí Marco Rubio a ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiga.
Druhá dohoda s názvom Zmluva o fonde bude uzavretá neskôr, aby sa určili konkrétne podrobnosti.
Trumpov osobitný vyslanec pre Ukrajinu a Rusko Keith Kellogg bol od stredy do piatku v Kyjeve a diskutoval o novom návrhu s Volodymyrom Zelenským. Minister financií Scott Bessent sa nedávno stretol so Zelenským, aby rokovali o dohode. Podľa troch ľudí oboznámených s diskusiami sa k rozhovorom nedávno pripojil aj minister obchodu Howard Lutnick.
Vysoký predstaviteľ Bieleho domu vo vyhlásení uviedol, že na Trumpovu žiadosť úradníci administratívy „pracujú na ukončení tohto brutálneho konfliktu“.
Potenciálna dohoda o predaji ukrajinských zdrojov sa stala hlavným bodom sporu v rýchlo sa zhoršujúcom vzťahu medzi Zelenským a Trumpom. Ich vzájomné vzťahy sa za posledný týždeň stali napätými, najmä keď sa americký prezident stal osobným a osočoval Zelenského, pričom ho nazval „nevoleným diktátorom“.
Trump mylne tvrdil, že Ukrajina začala konflikt s Ruskom. Po tomto ukrajinský prezident zase povedal, že Trump žije v “bubline dezinformácií”.
Zelenského počiatočné váhanie a komentáre, ktoré Trump a členovia kabinetu vnímali ako verejnú kritiku prezidenta, vyvolali tvrdú reakciu Trumpovej administratívy. To zrejme viedlo k tomu, že do zmluvy boli pridané ďalšie požiadavky. Dá sa to posúdiť z predbežného návrhu a slov ukrajinských zdrojov oboznámených s diskusiou o dohode.
Dvaja ľudia oboznámení s novým návrhom uviedli, že Spojené štáty urobili niekoľko zmien, ktoré by Ukrajinu uspokojili. Jedným z nich bolo odstránenie klauzuly, že transakcia bude spadať pod jurisdikciu newyorského súdu. Toto ustanovenie vyvolalo obavy na ukrajinskej strane, pretože by mohlo oslabiť právne postavenie Kyjeva v prípade sporu.
Zatiaľ nie je jasné, či Ukrajina dokáže splniť podmienky Trumpovej administratívy.
Ukrajina nie je významným vývozcom prírodných zdrojov. Najrozvinutejšími odvetviami jej hospodárstva boli poľnohospodárstvo, tavenie ocele a iných kovov a outsourcing programovania spoločnostiam zo Silicon Valley. V minulom roku tvorili príjmy z prírodných zdrojov 2,5 % príjmov rozpočtu.
Ukrajinskí predstavitelia a odborníci na energetiku sa tiež domnievajú, že rozvoj akýchkoľvek nových ložísk by si pravdepodobne vyžiadal roky a značné investície. Hovoria, že je stále potrebné vykonať významný výskum na posúdenie skutočnej hodnoty najdôležitejších minerálov v krajine. Zahraničným investíciám v tomto sektore naďalej bránia administratívne a legislatívne bariéry.
Trumpova administratíva verí, že samotná prítomnosť amerických ekonomických záujmov na Ukrajine je zárukou bezpečnosti pre Kyjev. V posledných dňoch predstavitelia amerického kabinetu tlačili na Zelenského, aby dohodu podpísal.
“Prezident Zelenskyj podpíše túto dohodu veľmi skoro,” povedal v piatok poradca pre národnú bezpečnosť USA Mike Waltz “A to je pre Ukrajinu dobré. Čo môže byť pre túto krajinu lepšie ako ekonomické partnerstvo so Spojenými štátmi?”
Donald Trump tiež v piatok v Oválnej pracovni povedal: “Buď podpíšeme dohodu, alebo s nimi budeme mať veľa problémov.”
Autori: Constant Méheut, Andrew Kramer. Maggie Haberman prispela k tejto správe. Constant Meho informuje o konflikte na Ukrajine vrátane bojov, útokov na civilné ciele a dopadu konfliktu na obyvateľstvo krajiny. Andrew Kramer je od roku 2014 šéfom Kyjevskej kancelárie Times, ktorý pokrýva konflikt na Ukrajine.