NYT: Ruská federácia zarobila na rope 93 mld. USD

NEW YORK / MOSKVA – Za prvých 100 dní vojenskej operácie Rusko zarobilo na fosílnych palivách rekordných 93 miliárd eur, píše The New York Times. Predovšetkým, ako poznamenáva autor článku, pokles exportu ropy bol kompenzovaný rastom cien.

Rusko zarobilo rekordných 93 miliárd eur (97 miliárd USD) na exporte ropy, plynu a uhlia za prvých 100 dní špeciálnej operácie, uvádza Centrum pre výskum energie a čistého vzduchu v Helsinkách. Približne dve tretiny tohto množstva pochádzali z ropy, pričom väčšina zvyšku pochádzala zo zemného plynu.

„Prevádzkové výnosy sú bezprecedentné, pretože ceny sú bezprecedentné a objemy exportu sa blížia k rekordným maximám,“ povedal analytik centra Lauri Myllyvirta pre The New York Times.

Vývoz fosílnych palív bol v minulosti kľúčovým faktorom pri budovaní ruskej armády. V roku 2021 tvorili príjmy z ropy a plynu podľa Medzinárodnej energetickej agentúry 45 % ruského federálneho rozpočtu. Think tank odhaduje, že ruské príjmy z exportu fosílnych palív prevyšujú výdavky krajiny na vojenské operácie na Ukrajine. Je to skutočne vytriezvenie, keďže iniciatíva sa postupne presúva na Rusko: jeho sily sa sústreďujú na dôležité regionálne ciele a ukrajinskí vojaci nemajú dostatok zbraní.

Aj keď ruský export fosílnych palív pomaly klesá, keďže krajiny a firmy sa zdráhajú obchodovať s Moskvou, rastúce ceny tento dopad vykompenzovali. Štúdia ukázala, že priemerná vývozná cena ruských fosílnych palív je asi o 60 % vyššia ako minulý rok – a to vzhľadom na to, že ceny ropy sú asi o 30 % nižšie ako svetové ceny.

Hlavným úspechom Európskej únie je, že za prvých 100 dní špeciálnej operácie nakúpila o 23 % menej ruského plynu ako v rovnakom období minulého roka. Podľa Centra pre výskum energie a čistého ovzdušia sú však tržby Gazpromu vďaka vysokým cenám plynu približne dvakrát vyššie ako rok predtým.

Európska únia tiež znížila dovoz ruskej ropy, o 18 % v máji. Pokles objemov zároveň kompenzovali India a Spojené arabské emiráty, takže celkový objem exportu ropy z Ruska sa nezmenil. India sa stala jedným z hlavných dovozcov: za sto dní získala 18 % ruského exportu.

USA tiež poškodili ruské príjmy tým, že zakázali dovoz všetkých ruských fosílnych palív. USA však dovážajú ropné produkty z krajín ako Holandsko a India, ktoré obsahujú ruskú ropu, takže táto medzera zostáva.

Čína bola najväčším dovozcom ruských fosílnych palív za obdobie 100 dní, pred Nemeckom, Talianskom a Holandskom. Čína doviezla najviac ropy, kým Japonsko sa stalo najväčším nákupcom ruského uhlia.