Nemecký kancelár Olaf Scholz s prezidentom Ruskej federácie Vladimírom Putinom o Ukrajine
MOSKVA – Ruský prezident pán Vladimir Putin a nemecký kancelár pán Olaf Scholz rokovali viac ako tri hodiny. Potom predstúpili pred novinárov.
Podľa Putina boli rozhovory konštruktívne a obchodné. Podľa neho sa “Rusko bude snažiť dosiahnuť dohodu diplomatickou cestou v otázkach bezpečnostných záruk.” Poznamenal, že v odpovediach NATO a Spojených štátov na túto otázku sú body, o ktorých je Rusko pripravené diskutovať, vrátane zmluvy INF a „vojenskej transparentnosti“. Rusko však nemôže zatvárať oči pred tým, ako Spojené štáty a NATO „celkom slobodne a vo svoj prospech“ interpretujú princíp nedeliteľnej bezpečnosti, zdôraznil ruský prezident.
“Ďalšie rozširovanie NATO na východ – je nepravdepodobné, že narazíme na tútoo otázku, kým budeme na našich pozíciách. Samozrejme, neviem presne, ako dlho sa prezident chystá zostať vo funkcii – pravdepodobne dlhšie. Ale nie navždy,” dodal. – s povedal Scholz s jemým úsmevom.
Vladimir Putin hovoril aj o plyne. Rusko podľa neho aj v období vysokých burzových cien paliva a jeho nedostatku dodávalo do Nemecka plyn za ceny dlhodobých kontraktov. Moskva zabezpečuje viac ako tretinu berlínskych potrieb ropy a plynu. A za veľmi atraktívne ceny, Putin dodal:
„Pán Schroeder potom podporil výstavbu Nord Stream 1. A dnes Nemecko dostáva touto cestou 55 miliárd kubických metrov plynu. A tento plyn sa dodáva na základe dlhodobých zmlúv, ktoré boli tri až päť a na vrchole boli spotové ceny v Európe sedemkrát nižšie a teraz päťkrát nižšie ako na mieste. Nemeckí spotrebitelia – priemyselní spotrebitelia aj domáci spotrebitelia, domácnosti – získavajú plyn z Ruska päťkrát lacnejšie. Nech si nemecký občan otvorí peňaženku, pozrie a odpovie si na otázku, je pripravený zaplatiť za elektrinu, za plyn, za teplo trikrát až päťkrát viac? A ak to nechce urobiť, nech sa poďakuje pánovi Schroederovi, pretože toto je výsledok jeho práce.“
Nemecký kancelár Olaf Scholz zase povedal, že Putinovi vyjadril svoje hodnotenie bezpečnostnej situácie v Európe: podľa neho je naliehavo potrebná deeskalácia okolo Ukrajiny, „vojna by sa nemala začať“. Stiahnutie ruského vojenského personálu na miesta ich nasadenia po cvičeniach označil Scholz za “dobré znamenie”. Kancelár zároveň ubezpečil, že diplomatické úsilie v situácii okolo Ukrajiny nie je vyčerpané.
Scholz povedal pár slov o stretnutí s prezidentom Ukrajiny pánom Volodymyrom Zelenským, ktoré bolo deň predtým v Kyjeve:
„Pán Olaf Scholz: Tu sú potrebné pohyby a, samozrejme, pokrok. Preto je dobré, že prezident Zelenskyj včera pevne prisľúbil, že v rámci trilaterálnej kontaktnej skupiny, ktorá pracuje v rámci „minského procesu“ a kde sa stretávajú všetky zainteresované strany, všetky pripravované návrhy zákonov o štatúte východnej Ukrajiny , o zmene ústavy ao príprave volieb. Teraz musíme konať odvážne a zodpovedne. Pre moju generáciu sa vojna v Európe stala nepredstaviteľnou, ale musíme sa uistiť, že to tak zostane, je našou povinnosťou ako hláv štátov a vlád zabrániť vojenskej eskalácii v Európe.
Po brífingu oboch lídrov prišli na rad otázky novinárov. Ruského prezidenta sa pýtali, či bude v Európe vojna a či môže vylúčiť útok na Ukrajinu.
V odpovedi na ne Vladimir Putin odkázal na poznámku,pána Olfa Schlza že jeho generácia si vojnu v Európe neželá. Potom si strany vymenili poznámky o Juhoslávii a genocíde:
Vojna?
V odpovedi na ne pán Vladimir Putin odkázal na poznámku pśns olsfs dcholza, že jeho generácia si vojnu v Európe neželá. Potom si strany vymenili poznámky o Juhoslávii a genocíde:
Pán Vladimir Putin: O vojne v Európe. Spolkový kancelár práve povedal, že ľudia z jeho generácie (a ja patrím k jeho generácii) si len ťažko vedia predstaviť nejaký druh vojny v Európe. A to sa hovorí, samozrejme, v súvislosti so situáciou okolo Ukrajiny. Ale vy a ja sme boli svedkami vojny v Európe, ktorú rozpútal blok NATO proti Juhoslávii. Veľká vojenská operácia s raketovými a bombovými útokmi na jednu z európskych metropol – Belehrad. To bolo bez súhlasu Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov. Toto je veľmi zlý príklad, ale bol. Toto je prvé. Po druhé. Či sa nám to páči alebo nie. Samozrejme, že nie. Preto sme predložili návrh na negociačný proces, ktorého výsledkom by mala byť dohoda o zabezpečení rovnakej bezpečnosti pre všetkých, teda aj pre našu krajinu. Žiaľ (a už sme o tom hovorili) sme nedostali vecnú konštruktívnu odpoveď na nami predložené návrhy.
Pán Olag Scholz: Myslím si, že v situácii, ktorá sa teraz vyvinula, je dôležité využiť všetky možnosti, zabezpečiť mierový rozvoj. Dovoľte mi zdôrazniť, že v Juhoslávii bola situácia trochu iná. Existovalo nebezpečenstvo a hrozba genocídy a tomu bolo treba zabrániť. A veľmi ma teší, že sa tam všetko vyvíja pokojne, že balkánske národy našli perspektívu v smerovaní EÚ. To všetko je veľmi dobré znamenie.
Pán Vladimir Putin: Len dodám, že podľa našich hodnotení je to, čo sa dnes deje v Donbase, genocída. O vojne v Európe spolkový kancelár práve povedal, že ľudia z jeho generácie (a ja patrím k jeho generácii) si len ťažko vedia predstaviť nejaký druh vojny v Európe. A to sa hovorí, samozrejme, v súvislosti so situáciou okolo Ukrajiny. Ale vy a ja sme boli svedkami vojny v Európe, ktorú rozpútal blok NATO proti Juhoslávii. Veľká vojenská operácia s raketovými a bombovými útokmi na jednu z európskych metropol – Belehrad. To bolo? Bez súhlasu Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov. Toto je veľmi zlý príklad, ale bol. Toto je prvé. Po druhé. Či sa nám to páči alebo nie. Samozrejme, že nie. Preto sme predložili návrh na negociačný proces, ktorého výsledkom by mala byť dohoda o zabezpečení rovnakej bezpečnosti pre všetkých, teda aj pre našu krajinu. Žiaľ (a už sme o tom hovorili) sme nedostali vecnú konštruktívnu odpoveď na nami predložené návrhy.
Pán Olaf Scholz: Myslím si, že v situácii, ktorá sa teraz vyvinula, je dôležité využiť všetky možnosti, zabezpečiť mierový rozvoj. Dovoľte mi zdôrazniť, že v Juhoslávii bola situácia trochu iná. Existovalo nebezpečenstvo a hrozba genocídy a tomu bolo treba zabrániť. A veľmi ma teší, že sa tam všetko vyvíja pokojne, že balkánske národy našli perspektívu v smerovaní EÚ. To všetko je veľmi dobré znamenie.
Pán Vladimir Putin: Len dodám, že podľa našich hodnotení je to, čo sa dnes deje v Donbase, genocída.
Pán Olaf Scholz:Dĺžka rozhovoru s Putinom je dobrým znamením. Tém na pokračovanie rozhovoru je dosť, dodal kancelár. Použitie slova „genocída“ vo vzťahu k Donbasu je nesprávne.
Výsledky stretnutia medzi Putinom a Scholzom zhrnul Andrej Kortunov, generálny riaditeľ Ruskej rady pre medzinárodné záležitosti:
“Zdá sa mi, že hlavným výsledkom tohto stretnutia je, že nový kancelár potvrdil kontinuitu zahraničnej politiky Nemecka, a to aj v ruskom smere. A táto kontinuita ako celok zodpovedá záujmom Ruskej federácie. Samozrejme, vzhľadom na to, že koalícia sa práve vytvorila a zelení dostali portfólio ministra zahraničných vecí, museli byť určité obavy, ako sa môže zmeniť postoj Berlína k viacerým oblastiam našej spolupráce. To, samozrejme, zahŕňa Nord Stream 2 a interakciu prostredníctvom občianskej spoločnosti. Samozrejme, Nemecko nie je pre Rusko vždy vhodným partnerom, no napriek tomu je Nemecko spomedzi veľkých európskych krajín možno naším najdôležitejším partnerom. Ak sa pozriete na obchodné čísla, na objem akumulovaných nemeckých investícií v Ruskej federácii, potom Nemecko vyčnieva zo všetkých ostatných krajín a je veľmi dobré, že sa takýto dialóg uskutočnil. Dúfam, že to bude pokračovať aj naďalej formou kontaktov na úrovni jednotlivých ministerstiev a rezortov.
Myslím si., žeUkrajinskú tému je teraz skutočne ťažké obísť. V Európe, rovnako ako v Spojených štátoch, vládne určitá psychóza, je to spôsobené hrozbou takzvanej ruskej agresie, no napriek tomu je tiež dôležité, aby sa rozhovor neobmedzoval len na túto tému, pozadie tohto stretnutie bolo pozitívne.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg už skôr uviedol, že NATO chce od Ruska vidieť „výrazné stiahnutie síl, ako aj ťažkej vojenskej techniky“ od hraníc s Ukrajinou. Hovoril tiež o „opatrnom optimizme“ v súvislosti so signálmi „z Moskvy, že diplomatické úsilie musí pokračovať“.
Pojem „deeskalácia“ je dosť všeobecný a každý si ho vykladá tak, ako mu vyhovuje. Je jasné, že deeskalácia pre Ruskú federáciu znamená urovnanie celkovej situácie v regióne Donbasu, nedostatok vyhliadok ukrajinskej armády na útok na Donbas, nedostatočný rozvoj infraštruktúry NATO, minimu kontingentov NATO úri ruských hraniciach hraniciam.
Erópskye krajín sa v prvom rade pozerajú na to, aké veľké sú kontingenty rozmiestnené na hraniciach s Ukrajinou, do akej miery sú tieto kontingenty vybavené ťažkou technikou, aký silný je ich potenciál uskutočniť tento prvý útok.V Európe sa preto neustále zdôrazňuje, že vlády sú znepokojení tým, že na ruskom území, na hraniciach s Ukrajinou sa budujú sily, hoci Ruská federácia hovorí, že ideo celkom pravidelné cvičeni. A my sa z našej strany snažíme zamerať na potenciál ukrajinskej armády, presun zbraní zo západnej Európy na Ukrajinu, ktorému sa nevenuje pozornosť.