Nemecké automobilové značky, ktorým svet kedysi závidel, dnes ťahajú ekonomiku nadol
BERLÍN – Nemecký automobilový priemysel bol kedysi uznávaný po celom svete pre svoje vysokokvalitné, inovatívne vozidlá so spaľovacím motorom.
Odvtedy sa však všetko zmenilo.
Ale odvtedy je obraz pochmúrnejší.
Najnovší príklad pochádza od Volkswagenu, ktorý začiatkom tohto týždňa uviedol, že už nemôže vylúčiť zatvorenie závodov v rodnom Nemecku a domnieva sa, že možno bude musieť ukončiť dohodu o ochrane pracovných miest, ktorá v krajine platí od roku 1994.
„Toto je neobvyklá situácia pre nemeckých výrobcov automobilov, ktorí sú takmer 140 rokov nespornými technologickými lídrami v tomto odvetví s malým záujmom o predaj alebo konkurenciu,“ povedal pre CNBC v komentári Dr. Andreas Ries, globálny šéf automobilového priemyslu v KPMG.
Priemysel v súčasnosti prechádza najväčšou transformáciou, dodal.
Ako je to s nemeckými automobilkami?
Podľa historických údajov inštitútu Ifo je sentiment v automobilovom priemysle v posledných rokoch nestály. Sentiment v auguste opäť klesol na negatívnych 24,7 bodu, podľa údajov zverejnených v stredu. Obchodné očakávania na nasledujúcich šesť mesiacov boli “extrémne pesimistické”, povedal Ifo.
Volkswagen nie je vo svojich ťažkostiach sám.
Automobilová divízia Mercedesu vo svojej najnovšej správe o zisku znížila svoju celoročnú prognózu zisku, zatiaľ čo automobilový segment BMW uviedol, že jej zisk v druhom štvrťroku bol nižší, ako sa očakávalo. Porsche znižuje predpoveď na rok 2024, hoci to pripisuje nedostatku špeciálnych hliníkových zliatin.
Problémy v automobilovom sektore by mohli mať dominový efekt aj na širšiu nemeckú ekonomiku, ktorá sa tento a minulý rok potácala na pokraji recesie. V druhom štvrťroku 2024 sa hrubý domáci produkt Nemecka v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom znížil o 0,1 %.
„Výraz ‚Keď nemecký automobilový sektor kašle, Nemecko má chrípku‘… dobre vystihuje súčasnú situáciu,“ povedal Rees z KPMG.
Automobilový priemysel zahŕňa nielen veľkých hráčov, ale aj tisíce stredných, malých a malých podnikov po celej krajine, vysvetlil s tým, že ide o jeden z najdôležitejších odvetví v krajine.
Čelíme mnohým problémom
Podľa odborníkov a priemyselných organizácií k súčasnej situácii viedlo množstvo faktorov, ktoré vytvárajú tlak na trh.
„Čelíme mnohým výzvam,“ povedal pre CNBC hovorca Združenia nemeckého automobilového priemyslu (VDA). Podľa nich ide o dôsledky pandémie Covid-19 a „geopolitické napätie a vysoké byrokratické požiadavky na národnej a európskej úrovni“.
Výrobu automobilov zasiahol aj slabší domáci dopyt, ktorý bol poháňaný celkovým zdravím nemeckej ekonomiky, dodal VDA s tým, že na automobilový sektor majú vplyv aj širšie makroekonomické trendy.
Dve témy, ktoré sa znovu a znovu objavujú v diskusii okolo nemeckého automobilového sektora, sú Čína a prechod na elektrické vozidlá – a ich priesečník.
„Stále máme veľmi zložitú situáciu, pretože elektrické vozidlá fungujú horšie, ako sa očakávalo,“ povedal pre CNBC Horst Schneider, vedúci európskeho výskumu automobilov v Bank of America. Dopyt bol nižší, ako sa očakávalo, a konkurencia sa zvýšila, poznamenal.
Zatiaľ čo čínsky automobilový trh sa zotavuje, nemecké automobilky nepociťujú účinky oživenia, keďže konkurenti získavajú podiel na trhu, povedal Schneider. Je to tiež otázka ceny, dodal s tým, že nemecké EV sú jednoducho príliš drahé, zatiaľ čo čínske produkty sú v niektorých smeroch lepšie a tiež dostupnejšie.
„Nemeckí výrobcovia sú veľmi vystavení obchodnej politike: predtým sa 40 alebo 50 % tržieb vyrábalo v Číne a čínsky trh sa začína trochu zatvárať. … Zároveň máme vyššie percento elektromobilov, ktoré nie sú také ziskové ako vozidlá so spaľovacím motorom,“ povedal Schneider a dodal, že to vytvorilo „dvojitý problém“.
„Ak by príjmy v Číne zostali také silné ako predtým, možno by ste sa dostali do dilemy ziskovosti elektromobilov, ale keďže to tak nie je a čínske tržby tiež klesajú, celkový tlak na príjmy a marže sa zmenšujú,“ povedal.
Ukončenie nemeckého dotačného programu pre elektromobily tiež vyvolalo tlak na trhy, uviedol VDA. V súčasnosti sa pripravuje plán na zavedenie nových daňových stimulov na podporu používania EV.
Čo ďalej čaká nemecký automobilový priemysel?
Podľa Reesa z KPMG sú medzi výzvami záblesky nádeje. Napríklad hybridná technológia bude pravdepodobne trvať dlhšie, ako sa očakávalo, a predaj vozidiel so spaľovacím motorom sa trochu zvýšil, vysvetlil.
Tvorcovia politík, podnikatelia a výskumníci však musia spolupracovať, aby vytvorili rámce na riešenie problémov, ako je regulácia, a opätovné zameranie sa na kvalitu a reguláciu, hovorí.
VDA sa tiež domnieva, že je potrebné zmeniť výrobné podmienky.
„Potrebujeme politické reformy namiesto nariadení. Pragmatizmus namiesto mikromanažmentu,“ hovorí zástupca združenia. “Potrebujeme modernú kombináciu trhovo orientovanej hospodárskej politiky a formatívnej priemyselnej politiky.”
Podmienky na trhu zostanú náročné minimálne nasledujúci rok, dodal hovorca združenia.
Schneider z Bank of America uviedla, že mnoho automobiliek sa stále drží pokynov, ktoré naznačujú, že v druhej polovici roka by mohli dosahovať lepšie výsledky ako v prvej.
“Práve tam je teraz pochybnosť, investori tomu úplne neveria, a preto existuje obava, že v treťom štvrťroku uvidíme varovanie pred ziskom,” povedal. To zase ponecháva otvorené otázky o tom, čo by to mohlo znamenať pre rok 2025, dodal.
(Materiál pripravený na základe informácií televíznej stanice CNBC)