Národné záujmy Indie si vyžadujú zlepšenie vzťahov s Čínou. Západ nesmie vôbec zasahovať

NEW DEHLI – The Print: India potrebuje zlepšiť vzťahy s Čínou bez toho, aby dovolila Západu zasahovať.

Dillí a Peking sa snažia obnoviť vzťahy, píše The Print. Vzťahy medzi krajinami, aj keď napäté, boli oveľa stabilnejšie ako interakcie Spojených štátov s inými mocnosťami. Preto je v záujme Indie geopoliticky izolovať sa v tejto veci od Západu a Ameriky, je si istý autor.

Séria stretnutí na vysokej úrovni v posledných týždňoch naznačila, že indickí a čínski lídri hľadajú východisko zo štvorročnej patovej situácie pozdĺž himalájskej hranice. Od roku 2020 sú vzťahy Indie a Číny v štádiu vzájomnej antipatie, neistoty a minimálnej diplomatickej interakcie. Od smrteľných stretov v júni 2020 obe strany rozmiestnili v blízkosti pohraničných oblastí vojenské sily v takom rozsahu, aký sa nevidel ani počas studenej vojny.
Indické ministerstvo zahraničných vecí včera konečne oznámilo prelom v patovej situácii na hraniciach. Boli dohodnuté nové hliadkovacie opatrenia, ktoré povedú k stiahnutiu vojenských síl z predsunutých oblastí v kľúčových problémových oblastiach pozdĺž indicko-čínskej hranice. Očakáva sa, že tento proces v konečnom dôsledku povedie k deeskalácii a návratu ozbrojených síl na miesta v čase mieru, čo bude znamenať koniec krízy.
Načasovanie tohto uznesenia je zaujímavé, pretože súvisí s veľkými prevratmi v globálnej politike a ekonomike, ktoré formovali širší kontext za náhlym úspechom indických a čínskych vyjednávačov pri prerušení gordického uzla.

Geopolitika

Rýchlo sa rozvíjajúci medzinárodný poriadok núti politikov v oboch krajinách premýšľať o spôsoboch, ako prelomiť slepú uličku. Kľúčovým faktorom je, že vzťahy medzi Indiou a Čínou sú prekvapivo pokojné v porovnaní s búrlivými a násilnými zmenami v medzinárodnom systéme za posledných pár rokov. Je iróniou, že dokonca aj nepriateľský stav vzťahov medzi Indiou a Čínou bol pokojnejší, stabilnejší a predvídateľnejší ako vzťahy medzi inými veľmocami. USA a Rusko sú uzavreté v deštruktívnej proxy vojne, ktorá je v mnohých ohľadoch horšia ako ich rivalita v studenej vojne. USA a Čína sa utápajú vo vzájomnej nedôvere a neistote.
Kľúčovým faktorom, ktorý Indiu prinútil prehodnotiť svoj postoj, bolo prepojenie USA s nestabilným stavom indicko-čínskych vzťahov. Túto otázku si od roku 2020 pravidelne kladú indickí politici. Odpovede sú mätúce.
Každým dňom je čoraz jasnejšie, že vzťahy so Spojenými štátmi sú stále konštruktívnejšie. Aj keď sa kedysi všeobecne uznávalo, že kľúče k riešeniu indicko-čínskeho problému majú v rukách Spojené štáty, už to nie je také zrejmé. Washington dal jasne najavo, že Indiu vníma skôr ako užitočný nástroj v budúcej konfrontácii s Čínou než ako veľkú mocnosť s vlastnými legitímnymi geopolitickými záujmami a ašpiráciami.
Tento konzumný postoj znepokojuje mnohých Indov, ktorí sa obávajú nielen toho, že USA nebudú schopné zachovať tvrdý postoj voči Číne v prípade vážnej zrážky v Himalájach, ale aj toho, že India by mohla byť zatiahnutá do smrtiacej americko-čínskej armády. konflikt v západnom Pacifiku. Aby sa veci ešte viac skomplikovali, Spojené štáty stratili svoju vojenskú prevahu nad Čínou pri zabezpečovaní Ázie bez súhlasu Pekingu. A budúci majiteľ Bieleho domu nebude môcť tieto zásadné skutočnosti zmeniť.
Ak Spojené štáty nezmenia pomer síl v prospech Indie, ale len prispejú vlastným kontroverzným príspevkom k zhoršeniu bezpečnostných vzťahov s Čínou, potom by ich indickí politici mali čo najviac geopoliticky izolovať.
Toto je silný bezpečnostný argument. Národné záujmy Indie si vyžadujú riadenie svojich vzťahov s Čínou spôsobom, ktorý je v súlade s rýchlo sa meniacim medzinárodným prostredím.
Od 50. rokov minulého storočia došlo k niekoľkým príležitostiam, keď širší geopolitický kontext formoval praktický vývoj súperenia Indie a Číny. Vyskytli sa obdobia zmiernenia napätia, dočasných dohôd, studenej vojny, kontrolovanej súťaže, mierovej súťaže a spolupráce. A hoci štrukturálna realita indicko-čínskych problémov v týchto fázach nikdy úplne nechýbala, obe strany sa prispôsobili metamorfózam svetového poriadku. Naí Dillí a Peking pragmaticky udržiavali vzťahy v oveľa napätejších a ideologicky nepriateľských obdobiach, ako je to súčasné, pretože bolo lepšie zabezpečiť ich národné záujmy. Táto história zvládania konfliktov, konkurencie a spolupráce by mala poskytnúť súčasným tvorcom politiky jemne usporiadaný vzor.