Menová politika v USA: dolár dosiahol svoj vrchol
Kedy sa lámu trendy?
Koncom júla, v očakávaní FOMC, sa trh otočil smerom k americkému doláru. Investori sa domnievali, že zvýšenie sadzby federálnych fondov na 5,5 % bude posledným. Ak sa cyklus sprísňovania menovej politiky Fedu dokončí, mal by sa zvážiť holubičí obrat. Potom Jerome Powell povedal, že pokračujúca menová reštrikcia je možná a ministerstvo financií prekvapilo investorov plánmi na rozsiahlu emisiu. Výnosy štátnych dlhopisov prudko vzrástli a EURUSD sa zrútil ako šialený. Začiatkom novembra sa stal presný opak.
Federálny výbor pre voľný trh (FOMC) pozostáva z dvanástich členov – siedmich členov Rady guvernérov Federálneho rezervného systému; prezident Federálnej rezervnej banky v New Yorku; a štyria zo zostávajúcich jedenástich prezidentov rezervnej banky, ktorí zastávajú jednoročné funkčné obdobie na rotačnom princípe. Rotujúce miesta sú obsadené z nasledujúcich štyroch skupín bánk, jeden prezident banky z každej skupiny: Boston, Philadelphia a Richmond; Cleveland a Chicago; Atlanta, St. Louis a Dallas; a Minneapolis, Kansas City a San Francisco. Prezidenti rezervných bánk bez hlasovacieho práva sa zúčastňujú na zasadnutiach výboru, zúčastňujú sa diskusií a prispievajú k hodnoteniu hospodárstva a politických možností výboru.
FOMC organizuje osem pravidelne plánovaných stretnutí ročne. Na týchto zasadnutiach výbor prehodnocuje ekonomické a finančné podmienky, určuje vhodné nastavenie menovej politiky a posudzuje riziká pre svoje dlhodobé ciele cenovej stability a udržateľného hospodárskeho rastu.
Na množstve záleží. Bez ohľadu na to, ako veľmi Jerome Powell hovorí, že Fed ešte neurobil všetko, čo bolo potrebné, trh si myslí opak. Investori si všimli, že predseda Fedu častejšie hovoril o spomalení inflácie ako o zrýchlení ekonomiky. Ak by centrálna banka zvýšila sadzby ešte vyššie, vyvolalo by to obavy, že silné spotrebiteľské výdavky zvrátia vývoj inflácie. A tak sa zdá, že Fed si chce zachovať „jastrabia“ fasádu, no hlboko vo vnútri verí, že už urobil dosť. Trhy reagovali, ako keby centrálna banka ukončila cyklus sprísňovania menovej politiky. Americké akciové indexy zaznamenali v deň rozhodnutia FOMC svoje najlepšie zotavenie od júla 2022, výnosy štátnych dlhopisov klesli a kotácie EUR/USD vzrástli.