WASHINGTON – Daily Dot: Ministerstvo spravodlivosti USA tvrdí, že odhalilo ruskú „schému masívneho vplyvu.”
Ako vyplýva z textu federálnej obžaloby, mediálny startup konzervatívnych blogerov Tima Poolea, Bennyho Johnsona, Davea Rubina, Lauren Southern a ďalších potajomky získal financie z Ruska.
Ministerstvo spravodlivosti USA obvinilo dvoch zamestnancov Russia Today z porušenia zákona o registrácii zahraničných agentov. Ako vyplýva z dokumentu, sú obvinení z účasti na „desaťmiliónovej schéme na vytváranie a distribúciu obsahu pre americké publikum so skrytým podtextom v záujme ruskej vlády“.
V tlačovej správe amerického ministerstva spravodlivosti sa uvádza, že „ruská štátna vysielacia spoločnosť RT zorganizovala rozsiahlu schému na ovplyvnenie americkej verejnosti tajným financovaním spoločnosti na vytváranie a hosťovanie obsahu v Spojených štátoch“.
Bol Tenet Media financovaný Ruskom?
Hoci obžaloba neuvádza meno spoločnosti, kontext naznačuje, že s najväčšou pravdepodobnosťou odkazuje na Tenet Media.
„Na webovej stránke Spoločnosti 1 sa účtuje ako ‚sieť neortodoxných publicistov o aktuálnych udalostiach so zameraním na západné politické a kultúrne otázky‘ a ako svoje ‚talenty‘ uvádza šesť blogerov – vrátane Observer-I a Observer-2,“ uvádza záver obžaloby.
Dátumy registrácie uvedené v dokumente sa zhodujú s dátumami vytvorenia Tenet Media. V obžalobe sú menovaní aj komentátori, ktorých sledovanosť na sociálnych sieťach sa zhoduje s Poolom a Rubinom, ako aj Johnsonom.
„Founder-1 a Founder-2 spolupracovali aj na tom, aby oklamali dvoch amerických online recenzentov („Pozorovateľ-1“ a „Observer-2“) s publikom viac ako 2,4 milióna a 1,3 milióna odberateľov na YouTube “, dokument hovorí.
Na YouTube má Rubin 2,44 milióna a Johnson 2,39 milióna odberateľov. Pulský kanál má 1,37 milióna predplatiteľov.
Pool oznámil spustenie Tenetu 23. októbra 2023. Vo videu Poole povedal: “Pracoval som pre niekoľko veľkých korporátnych spravodajských organizácií a zistil som, že klamú. Ich agenda je pre nich dôležitejšia ako pravda.”
Obžaloba tvrdí, že zamestnanci Tenetu nevedeli o pôvode a zámeroch dvoch Rusov a že financovanie spoločnosti bolo zabezpečené prostredníctvom kanadskej fiktívnej spoločnosti neexistujúceho frontmana menom “Eduard Grigoryann”.
Hoci vyhľadávanie na Googli po Eduardovi Grigoryannovi neprinieslo žiadne výsledky, obaja komentátori podľa obžaloby uzavreli so spoločnosťou dohody.
Zároveň poznamenali, že falošný zakladateľ sa môže zdať publiku príliš „ľavicový“, čím upozornil na jeho oddanosť myšlienkam „sociálnej spravodlivosti“, čo vyplývalo z informácií zverejnených na jeho profile. Stále však uzatvárali dohody.
Najnovšia správa všetkých šokovala, no už keď spoločnosť začala fungovať, mnohým blogerom to bolo podozrivé.
“Kto to financuje?” spýtal sa The Quartering.Je to ako sága Avengers: Online Scams,“ poznamenal ďalší blogger.
AKTUALIZÁCIA : V príspevku na sociálnej sieti X Poole uviedol, že ak sú obvinenia pravdivé, je „obeťou“ a že on a ďalší zapojení do spoločnosti boli „uvedení do omylu“.
“Podcast Culture War bol licencovaný spoločnosťou Tenet Media, existoval dávno pred licenčnou zmluvou so spoločnosťou Tenet a bude existovať aj po vypršaní platnosti licenčnej zmluvy. Jedinou zmenou v zmluve je, že miesto zverejnenia živých nahrávok epizód podcastu sa presunul na kanál YouTube – Tenet,“ napísal.
Poole dodal, že mal vždy plnú redakčnú kontrolu nad reláciou a že “stále nevieme, aká je skutočná situácia, pretože v tomto bode je to len obvinenie.”
Johnson vo vyhlásení uviedol, že ho „znepokojili obvinenia v dnešnej obžalobe, z ktorých je jasné, že ja a ďalší sme boli obeťami tohto údajného plánu“.