Maďarsko sa snaží vyriešiť konflikt s Lukoilom, kvôli blokácii ropovodu Družba Ukrajinou

BUDAPEŠŤ – Bez vyriešenia konfliktu hrozí Maďarsku nedostatok zásob od septembra, ak sa minú zásoby.

Maďarsko má do septembra na vyriešenie sporu s Ukrajinou o tranzite surovej ropy od hlavného ruského dodávateľa ropy, kým krajinu nezasiahne nedostatok paliva, uviedol vysoký minister.

Ukrajina sprísnila sankcie voči PJSC Lukoil, čím spoločnosti fakticky zakázala využívať svoje územie ako tranzitnú cestu pre produkty. To zasiahlo Maďarsko a Slovensko, vnútrozemské krajiny, ktoré dostali výnimky z energetických sankcií Európskej únie voči Rusku.

Rafinéria riadená Molom Nyrtom nemôže okamžite prejsť na úplné spracovanie neruskej ropy, takže Maďarsku hrozí vyčerpanie zásob paliva, pokiaľ sa konflikt nevyrieši sprostredkovaním EÚ alebo inými prostriedkami, povedal Gergely Gulyas, minister dohliadajúci na úrad premiéra. Ukrajinu obvinil z „vydierania“.

“Zatiaľ nie je dôvod na paniku, pretože zásoby sú veľké,” povedal Gulyas novinárom 26. júla. “Problém nie je naliehavý, ale musíme nájsť riešenie do septembra.”

Maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý udržiava úzke vzťahy s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ešte viac odcudzil Ukrajinu tým, že v júli odcestoval na „mierovú misiu“ z Moskvy do Pekingu. Gulyas povedal, že Ukrajina reagovala na želanie Maďarska po prímerí prijatím opatrení proti Lukoilu.

Kyjev sa snažil tvrdenia Maďarska vyvrátiť. Hoci Lukoil má zakázané prepravovať svoju ropu cez Ukrajinu, pretože na spoločnosť sa vzťahujú sankcie, objemy tranzitu v júli „zostali štandardné“, povedal tento týždeň Alexej Černyšov, generálny riaditeľ ukrajinskej energetickej spoločnosti Naftogaz.

“To znamená, že tam nie je žiadna ropa Lukoil, ale je tam ropa od iných spoločností,” povedal Černyšov.

Okrem ruskej ropy dodávanej inými spoločnosťami ako Lukoil môže Maďarsko očakávať zvýšené dodávky z iných zdrojov v Jadranskom mori a inde, povedal Gulyas.

Začiatkom tohto týždňa Maďarsko na stretnutí diplomatov EÚ oznámilo, že ak bude naďalej platiť zákaz tranzitu, očakáva, že dostane o 20 % menej ropy, ako sa očakávalo v auguste.

Nahradenie stratených dodávok ropou z iných zdrojov bude stáť Mol viac, pretože tranzitné poplatky na alternatívnych trasách vrátane chorvátskeho ropovodu sa už zdvojnásobili.

Chorvátsky prevádzkovateľ ropovodu JANAF dd uviedol, že má potenciál uspokojiť potreby rafinérií Mol.