Laureát Nobelovej ceny za ekonómiu Pissarides ChatGPT o štvordňovom pracovnom týždni
LONDÝN – Technológie umelej inteligencie (AI) môžu výrazne zvýšiť produktivitu.
To pomôže ľuďom zvýšiť ich pohodu a viac oddychovať, hovorí Christopher Pissarides, profesor na London School of Economics. Informovala o tom agentúra Bloomberg.
Ekonomická revolúcia, ktorú ChatGPT so sebou prináša, otvára dvere štvordňovému pracovnému týždňu a prináša významné zvýšenie produktivity pre mnohé pracovné miesta, hovorí nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu. Christopher Pissarides, profesor na London School of Economics, ktorý sa špecializuje na štúdium vplyvu automatizácie na prácu, je presvedčený, že trh práce sa dokáže rýchlo prispôsobiť chatbotom s umelou inteligenciou. Jeho komentáre rozptýlili obavy, že rýchly rozvoj technológií môže viesť k masívnej strate pracovných miest.
ChatGPT je variant modelu jazyka GPT (Generative Pre-trained Transformer) vyvinutého spoločnosťou OpenAI. Využíva sa v Chatbotoch a iných aplikáciách z oblasti spracovania prirodzeného jazyka NLP.
ChatGPT funguje na báze transformátorov, ktoré sú špeciálnym typom neurónovej siete používanej v oblasti NLP. Transformátory spracúvajú text pomocou mechanizmov pozornosti na spracovanie vstupného textu a na generovanie výstupného textu. ChatGPT je predtrénovaný na veľkom množstve textov, ako sú knihy, noviny a internetové stránky, aby dokázal rozpoznať a interpretovať jazykové štruktúry a kontexty uveriteľne.
“Som veľmi optimistický, že dokážeme zvýšiť produktivitu,” povedal ekonóm v rozhovore na konferencii v Glasgowe. „Mohli by sme zväčšiť svoje bohatstvo a viac oddychovať. Pokojne by sme mohli prejsť na štvordňový pracovný týždeň.“
Chatboty ako ChatGPT od OpenAI a Bard od Google boli oslavované ako potenciálne revolučná technológia, ktorá by mohla podnietiť zvýšenie produktivity, ale tiež vystaviť stovkám miliónov bielych golierov riziku straty zamestnania.
Pissarides verí, že technológiu možno použiť na menej než krásne účely, ako je špionáž alebo narušenie súkromia. Ale pri správnom používaní môže výrazne zvýšiť produktivitu.
„Môžu nám zobrať veľa nudných vecí, ktoré robíme v práci…a nechať ľuďom len tie zábavné,“ hovorí ekonóm.
Technologická transformácia bude podľa neho menej bolestivá kvôli pomalšiemu prijímaniu technológií AI spoločnosťami, a to aj napriek tomu, že samotná technológia sa „rýchlo rozvíja“.
Komentáre Pissaridesa nasledovali po správe Goldman Sachs, v ktorej banka odhadovala, že technológie AI ako ChatGPT by mohli celosvetovo pripraviť o prácu 300 miliónov ľudí.