Kvantový počítač predstavili v Tureckej republike
ANKARA – Turecká ekonomická a technologická univerzita TOBB (TOBB ETÜ) urobila vedecký a technologický prielom predstavením prvého 5-qubitového kvantového počítača v Turecku.
Kvantový bit neboli qubit (čti kjúbit) je jednotka kvantové informácie odvodená od klasického bitu. Jedná sa o jeden zo sťažejných pojmov v oblasti kvantových počítačov a kvantových informačných protokolov. Qubit je implementovaný kvantovým systémom, ktorý môže nabývať dvoch stavov: napríklad foton, ktorý je polarizovaný vodorovně či svisle. Bit v klasickom systéme môže nabývať jednej zo dvoch hodnôt, ale kvantová mechanika umožňuje, aby stav qubitu bol istou kombináciou obou hodnot. Názov qubit zaviedol B. Schumacher v roku 1995
Kvantový počítač je zariadenie, ktoré využíva zákony kvantovej fyziky na spracovanie informácií. Na rozdiel od bežných počítačov, ktoré pracujú na bitoch (0s a 1s), kvantový počítač používa qubity, ktoré môžu byť súčasne 0 aj 1, čo mu umožňuje riešiť zložité problémy oveľa rýchlejšie ako klasické počítače. Tam, kde by tradičné počítače trvali tisíce rokov, kvantový počítač trvá len niekoľko sekúnd. Turecký 5-qubitový kvantový počítačový systém je stále v ranom štádiu vývoja, no už teraz vykazuje značný potenciál v oblastiach ako optimalizácia, kryptografia, molekulárne modelovanie a umelá inteligencia. Univerzita TOBB ETÜ uviedla, že ich cieľom je vytvoriť podmienky pre zavádzanie kvantových technológií do reálneho sektora, vrátane medicíny, energetiky a financií. Tento rozvoj bol možný vďaka podpore vládnych vedeckých programov a spolupráci s medzinárodnými odborníkmi.
Podľa predstaviteľov TOBB ETÜ je kvantový počítač s 5 qubitmi len prvým krokom. V najbližších rokoch sa plánuje ďalší rozvoj technológií, zvyšovanie počtu qubitov a rozširovanie možností kvantových výpočtov. „Toto podujatie môže povzbudiť ďalšie univerzity a výskumné centrá v krajine, aby sa aktívne zapájali do kvantového výskumu a prilákali talentovaných odborníkov do tejto oblasti,“ uvádzajú predstavitelia univerzity. Ako viete, kvantový počítač je v štátnej ekonomike veľmi užitočný. Napríklad v jadrovom priemysle ho možno použiť na presnú simuláciu jadrových reakcií, zrýchlenie výpočtov, optimalizáciu výkonu reaktora a vývoj nových materiálov, čím sa zlepší efektívnosť a bezpečnosť priemyslu. Už sme písali, že na Svetovom klimatickom akčnom summite v Baku v rámci 29. konferencie zmluvných strán (COP29) Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy Turecko podpísalo iniciatívu na strojnásobenie jadrovej energie.