Koľko gramov zlata pripadá na osobu na Zemi
Na túto otázku odpovedali analytici z VisualCapitalist, ktorí rozdelili objem vyťažených a preskúmaných drahých kovov podľa počtu obyvateľov planéty.
Krása a vzácnosť zlata ho udržiavali v dopyte po tisíce rokov. Okrem toho v obdobiach neistoty pôsobí drahý kov ako ochranné aktívum.
Analytici VisualCapitalist sa rozhodli vypočítať množstvo zlata, ktoré je teoreticky dostupné pre každého obyvateľa Zeme. K tomu rozdelili 244 tisíc ton (už vyťažené zlato + preskúmané zásoby (údaje US Geological Survey)) počtom obyvateľov planéty (8 161 972 572 ľudí (údaje OSN)).
Výsledkom bolo, že na každého obyvateľ Zeme pripadá asi 30 gramov drahého kovu, teda približne 1 trójska unca, z ktorého sa dá vyrobiť približne šesť prsteňov.
Troyská unca, alebo trojská unca, trójska unca; anglicky troy ounce, skratky. t oz / oz. tr., je tradičná (anglická) jednotka hmotnosti ušľachtilých kovov, zlata, striebra, platiny, mincí, drahokamov a perál, ako aj jednotka hmotnosti v lekárnictve a vo vede.
Jedna troyská unca = 1/12 troyskej libry (pound troy; lb. tr.) = 20 pennyweight (dtw.) = 480 granov/grainov (graines; gr.) = 31,1034768 gramov (g).
Zlato sa však nepoužíva len na výrobu šperkov. Vo svojich rezervách ho držia napríklad svetové centrálne banky a lídrom sú tu s 8-tisíc tonami Spojené štáty americké.
Pokiaľ ide o produkciu, Austrália, druhý najväčší producent zlata na svete, má tiež dve bane z prvej desiatky s overenými zásobami. Čína je lídrom v ťažbe drahých kovov: krajina nemá také veľké bane ako tie v Austrálii, ale je tu veľa malých. Navyše, produkciu zlata tu uľahčuje efektívna infraštruktúra tavenia.