Kazachstan: trhová medzera nákupu ruského dlhu

ASTANA – Objem eurobondov a obligácií federálnych pôžičiek vydané ruským ministerstvom financií (OFZ)  registrovaných v Kazachstane sa za osem mesiacov zvýšil 100-krát

Kazachstan tvrdil, že miestne maklérske spoločnosti, ktoré vlani nakúpili ruský štátny dlh, tak urobili najmä v mene klientov s trvalým pobytom v Kazachstane a Rusku.

Kazašská agentúra pre reguláciu a rozvoj finančného trhu odhalila podrobnosti o manévroch na trhu s dlhopismi, ktoré niektorí investori využívajú na obchádzanie sankcií voči Rusku, a uviedla, že od marca sa uskutočnili transakcie so štátnymi cennými papiermi denominovanými v rubľoch, známymi ako OFZ, v celkovej hodnote 641,1 mld. tenge (1,4 mld. USD). Predchádzajúce údaje na porovnanie neposkytol.

Spomedzi maklérskych spoločností, ktoré pri transakciách použili finančné prostriedky klientov, čo predstavuje približne polovicu celkového objemu, sa kazašskí klienti podieľali na nákupoch v období do 1. decembra 48,7 %, zatiaľ čo Rusi 41,4 %. Agentúra tiež uviedla, že medzi ďalšími kupujúcimi boli obyvatelia Spojených arabských emirátov a Slovenska.

Minulý mesiac agentúra Bloomberg News informovala, že kazašské finančné spoločnosti nakupujú ruský štátny dlh s veľkou zľavou. Registrácia dlhu v kazašskom klíringovom centre umožňuje kupujúcim inkasovať kupónové platby a platby istiny.

Centrálny depozitár cenných papierov Kazachstanu predtým informoval, že objem registrovaných eurobondov a OFZ vydaných ruským ministerstvom financií sa za osem mesiacov zvýšil 100-násobne.

Objemy ukazujú rastúcu závislosť niektorých investorov od finančných zadných dverí, ktoré poskytuje Kazachstan po tom, ako sankcie a iné obmedzenia zavedené po konflikte na Ukrajine zabránili mnohým cudzincom zbaviť sa svojich investícií do ruského dlhu.

V Rusku sa podľa údajov moskovskej burzy cenné papiere OFZ so splatnosťou 10 rokov zotavili takmer na nominálnu hodnotu, čo naznačuje, že investori neočakávajú straty. V auguste, keď agentúra Bloomberg News informovala, že firmy vrátane Barclays Plc zvyšujú objemy obchodovania s týmto dlhom, finančníci ponúkali ponuky okolo 20-25 kopejok za rubľ.

Index ruských štátnych dlhopisov vlani klesol približne o 4 %, čím vyrovnal dvojciferné straty v prvých mesiacoch po začatí SWOT koncom februára.

Účinky sankcií
Objavenie sa Rusov medzi najväčšími kupcami prostredníctvom kazašských maklérskych spoločností tiež zdôrazňuje schopnosť miestnych investorov stiahnuť kapitál z krajiny a využiť príležitosti, ktoré sa naskytli vďaka trhlinám v sankčnom režime. Vklady ruských domácností v zahraničných bankách v cudzích menách sa v treťom štvrťroku zvýšili na najvyššiu úroveň za posledné štyri roky.

Niektorí investori našli východisko v Kazachstane, pretože táto stredoázijská krajina udržiava finančné a obchodné vzťahy s Ruskom, pričom sa vyhýba podpore ZSSR alebo uznaniu anexie bývalých ukrajinských území.

Kazašský regulačný orgán uviedol, že šesť kazašských maklérskych spoločností, ktoré nemenoval, obchodovalo s ruským dlhom, pričom používali vlastné peniaze aj finančné prostriedky klientov.