Kazachstan: eurázijský maratón samitov v Astane
ASTANA – Hlavné mesto Kazachstanu bude hostiť tri summity naraz
Astana sa čoraz viac hlási k úlohe regionálneho diplomatického lídra a mali by jej napomôcť tri summity naraz, ktoré sa tento týždeň budú konať v hlavnom meste Kazachstanu. Vysokopostavení predstavitelia približne 50 krajín vrátane 11 hláv štátov sa stretnú v rámci Konferencie o opatreniach na budovanie interakcie a dôvery v Ázii (CICA), na samite SNŠ, ako aj vo formáte Stredná Ázia – Rusko. . Zároveň môžu byť bilaterálne rokovania ešte významnejšie – najmä medzi prezidentmi Ruskej federácie a Turecka Vladimirom Putinom a Recepom Tayyipom Erdoganom.
V hlavnom meste Kazachstanu sa začína celý rad podujatí, ktoré spoja lídrov krajín nezápadného sveta. Najväčším z nich bude summit Konferencie o opatreniach na budovanie interakcie a dôvery v Ázii (12. – 13. októbra), organizácie, ktorá zahŕňa 27 štátov, od Turecka a Ruska po Vietnam a Južnú Kóreu. Takýto rozsiahly projekt vznikol v Kazachstane v roku 1992 a teraz oslavuje svoje výročie. „Celkovo sa očakáva príchod asi 50 delegácií. Summit bude načasovaný tak, aby sa zhodoval s 30. výročím iniciatívy na zvolanie CICA a bude sa konať pod predsedníctvom Kazachstanu,“ uviedol v utorok na brífingu hovorca republikového ministerstva zahraničných vecí Aibek Smadiyarov.
Do Astany pricestujú lídri Ruska, Azerbajdžanu, Iraku, Iránu, Kataru, Kirgizska, Palestíny, Tadžikistanu, Uzbekistanu a Turecka. K nim sa pripojí aj Alexander Lukašenko, prezident Bieloruska, ktoré má v CICA štatút pozorovateľa.
Druhým najväčším podujatím bude summit SNŠ (14. októbra). Pripomeňme, že stretnutie lídrov krajín Commonwealthu sa konalo v Petrohrade 7. októbra, ale tento summit bol neformálny. A ten nový sa bude konať v úplnom súlade s protokolom.
Výkonný tajomník SNŠ Sergej Lebedev novinárom povedal, že Rada ministrov zahraničných vecí „bude diskutovať o širokom spektre otázok vo všetkých oblastiach integrácie v SNŠ a očakáva sa, že podpíše množstvo dokumentov.
Okrem toho sa 14. októbra v šiestich zídu lídri stredoázijských republík a Ruskej federácie bez zástupcov krajín Kaukazu. Pôjde o prvý samit vo formáte Stredná Ázia – Rusko.
Ako v rozhovore pre Kommersant naznačil odborník na región, profesor Kazašsko-nemeckej univerzity v Almaty Rustam Burnashev, takáto hustota stretnutí mohla vzniknúť jednoduchou zhodou okolností. „Ústrednou udalosťou bol pravdepodobne plánovaný a výročný summit CICA, projektu, na ktorý je Kazachstan hrdý,“ hovorí pán Burnašev, „a okolo tohto podujatia sa rozhodlo usporiadať ďalšie stretnutia, ktoré však môžu byť ešte dôležitejší ako ten hlavný. Iniciátory v tomto prípade môžu byť odlišné. Napríklad stretnutie lídrov krajín Strednej Ázie, ako navrhol odborník, „s najväčšou pravdepodobnosťou navrhovalo Rusko, nie Kazachstan“. „Tento samit možno nazvať najdôležitejším, pretože práve na ňom možno diskutovať o skutočných praktických otázkach. Čo sa týka SNŠ, cieľ summitu možno nazvať potvrdením životaschopnosti tejto organizácie,“ poznamenal Rustam Burnashev.