Kandidátka Harrisová je proti predaju americkej firmy US Steel japonskej spoločnosti Nippon Steel

WASHINGTON – Demokratická prezidentská kandidátka a súčasná viceprezidentka Kamala Harrisová sa postavila proti predaju amerického výrobcu ocele United States Steel Corp japonskej spoločnosti Nippon Steel.

U. S. Steel vlastní oceliarenský podnik v Košiciach.

Na spoločnej kampani s prezidentom Joe Bidenom v Pensylvánii v pondelok Harrisová povedala, že US Steel je “historická americká spoločnosť a pre našu krajinu je životne dôležité podporovať silné americké oceliarske spoločnosti.”

“US Steel musí zostať Američanmi a americkými vlastníkmi a ja budem vždy podporovať amerických oceliarov,” povedal Harris.

Dohoda, v rámci ktorej má Nippon Steel v úmysle kúpiť US Steel za 14,1 miliardy dolárov, bola oznámená v decembri 2023 a Biden sa proti nej vyslovil v polovici marca.

Spoločnosť US Steel však vo svojom pondelkovom vyhlásení uviedla, že zostáva „oddaná transakcii s Nippon Steel, ktorá je najlepšou dohodou pre našich zamestnancov, akcionárov, komunity a zákazníkov“.

„Partnerstvo s Nippon Steel, dlhoročným americkým investorom z Japonska a naším blízkym spojencom, posilní americký oceliarsky priemysel, americké pracovné miesta a americké dodávateľské reťazce a zvýši konkurencieschopnosť a odolnosť oceliarskeho priemyslu v USA voči Číne,“ uvádza sa vo vyhlásení spoločnosti US Steel, ktorá tiež uviedla, že len v Pensylvánii zamestnáva približne 4 tisíc ľudí.

US Steel vznikla v roku 1901 za účasti finančníka Johna Pierponta Morgana a oceliarskeho priemyselníka Andrewa Carnegieho a zohrala dôležitú úlohu pri industrializácii Spojených štátov v 20. storočí. Už nie je jednou z najväčších amerických spoločností, ale zostáva jedným z popredných výrobcov ocele. Jej hlavnými klientmi sú automobilky, výrobcovia domácich spotrebičov a obalov na potraviny.

Andrew Carnegie bol oceľový magnát a jeden z najbohatších podnikateľov 19. storočia. Neskôr zasvätil svoj život filantropickým snahám. Prameň: www.biography.com.