Poradcovia Joe Bidena si myslian, že ak Kyjev nedostane pomoc od Spojených štátov, Rusko vyhrá v priebehu niekoľkých týždňov, píše NBC News.
Podľa nich Ukrajine čoskoro dôjdu vojenské zdroje a krajina sa stane zraniteľnou voči útokom Moskvy.
Na stretnutí tento týždeň prezidentovi poradcovia pre národnú bezpečnosť povedali, že Rusko by mohlo vyhrať konflikt už o niekoľko týždňov, ak Kongres nebude konať.
Na súkromnom stretnutí v stredu najvyšší poradcovia prezidenta Joea Bidena pre národnú bezpečnosť otvorene povedali zákonodarcom, že ak Kongres v najbližších dňoch neschváli nový balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu, Rusko by mohlo konflikt vyhrať už za niekoľko týždňov – prinajlepšom mesiacov. Informovali o tom zdroje oboznámené s obsahom diskusií.
Podľa rozhovorov poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan a riaditeľka národnej spravodajskej služby Avril Hainesová povedali kongresmanom, že Ukrajine v najbližších týždňoch dôjdu niektoré systémy delostrelectva a protivzdušnej obrany.
Toto pochmúrne hodnotenie situácie, ktorú jeden z predstaviteľov Bieleho domu opísal ako “neuveriteľne tvrdú”, prišlo uprostred pretrvávajúcej neistoty ohľadom ďalšej pomoci Kyjevu. Okrem toho sa predstavitelia čoraz viac obávajú možnosti, že Biden nesplní svoj sľub podporovať Ukrajinu “tak dlho, ako to bude potrebné”.
Na stredajšom stretnutí v Bielom dome Sullivan a Hainesová poskytli lídrom Kongresu utajované informácie o tom, kedy Ukrajine dôjdu kritické vojenské prostriedky, ako aj podrobnosti o súčasnej dynamike na bojisku, uviedli dva zdroje.
Podľa jedného z predstaviteľov Bieleho domu Sullivan zdôraznil, že situácia na Ukrajine bude tento rok čoraz zložitejšia, a hovoril o konkrétnom časovom rámci, v ktorom ozbrojené sily Ukrajiny v blízkej budúcnosti vyčerpajú svoje zásoby rôznych zbraní.
Prezidentovi poradcovia vysvetlili zákonodarcom, že nedostatok ďalšej pomoci by ovplyvnil nielen Ukrajinu a mal by oveľa širšie dôsledky. Najmä by to mohlo prinútiť ďalšie krajiny, ktoré sa spoliehajú na Spojené štáty, ako sú Japonsko a Južná Kórea, aby prehodnotili existujúce spojenectvá. Hlavným posolstvom, ktoré sa Bidenovi poradcovia snažili odovzdať zákonodarcom, je, že víťazstvo, ktoré Rusko vyhrá jednoducho vďaka nečinnosti Spojených štátov, sa “ozýva po celom svete”.
Počas stretnutia sa dvojstranná skupina kongresových lídrov zhodla na tom, že poskytovanie pomoci Ukrajine je prioritou národnej bezpečnosti, ale uznala, že existuje nezhoda v tom, akú formu by mala mať z hľadiska legislatívy.
Pomoc Ukrajine, ktorá už mesiace čaká na schválenie Kongresom, je súčasťou návrhu zákona, ktorý zahŕňa aj finančné prostriedky na zabezpečenie Izraela, Taiwanu a vlastných hraníc Spojených štátov. V októbri Biden požiadal o ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine vo výške 60 miliárd dolárov, z ktorých časť bude použitá na doplnenie amerického arzenálu. Kongres predtým schválil pomoc Ukrajine vo výške približne 75 miliárd dolárov.
Vlani na jeseň predstavitelia Bieleho domu opakovane vyjadrili presvedčenie, že Kongres schváli ďalší balík pomoci pre Kyjev, pričom zdôraznili, že väčšina republikánov a demokratov ho podporuje. Proces schvaľovania zákona sa však zastavil kvôli odporu skupiny kongresových republikánov a rokovania dvojstranného “tria” v Senáte o zmenách imigračnej politiky – zmenách, ktoré republikáni presadzujú – sa ukázali ako veľmi ťažké.
Zatiaľ čo na hraničnej časti návrhu zákona zostávajú nevyriešené otázky, vedúci predstavitelia Senátu tento týždeň uviedli, že dúfajú, že horná komora ho čoskoro bude môcť schváliť. Líder senátnej väčšiny Chuck Schumer novinárom po stretnutí v Bielom dome povedal, že verí, že existuje viac ako 50-percentná šanca na dosiahnutie dohody, a neskôr povedal, že posudzovanie návrhu zákona by sa mohlo začať už budúci týždeň.
Osud tohto dokumentu v Snemovni reprezentantov však vyzerá oveľa neistejšie.
Biden už mesiace varuje – a to aj vo svojom prejave k národu z Oválnej pracovne – že zadržanie ďalšej pomoci by bolo katastrofálne pre Ukrajinu a svetový poriadok ako celok. V decembri Biely dom uviedol, že posledné dostupné americké finančné prostriedky boli prevedené do Kyjeva, čo vyvolalo skepticizmus niektorých zákonodarcov, dokonca aj tých, ktorí podporujú pomoc Ukrajine.
Na stredajšom stretnutí Sullivan a Hainesová povedali, že bez dodatočnej vojenskej pomoci zo strany Spojených štátov budú ukrajinské sily schopné pokračovať v boji proti Rusom len niekoľko týždňov, možno mesiacov, podľa ľudí oboznámených s touto záležitosťou. Ruský prezident Vladimir Putin robí vojenské rozhodnutia na základe údajov o slabých stránkach Ukrajiny, odkedy administratíva v decembri verejne oznámila, že odovzdala Kyjevu poslednú várku schválenej vojenskej pomoci.
Sullivan a Hainesová zákonodarcom povedali, že nie je náhoda, že Putin uskutočnil najväčší masívny letecký útok od začiatku ozbrojeného konfliktu po tom, čo Kongres koncom decembra odišiel do prázdnin bez toho, aby schválil ďalšiu pomoc Ukrajine.
Poradcovia prezidenta zdôraznili, že Ukrajina je obzvlášť zraniteľná voči útokom Moskvy teraz, keď Kongres nie je schopný prelomiť patovú situáciu, uviedli zdroje.
Počas stretnutia zástupcovia administratívy veľmi podrobne predstavili svoje hodnotenie súčasnej situácie na Ukrajine a jej vyhliadok do budúcnosti.
Medzitým prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý za posledných päť mesiacov dvakrát priletel do Washingtonu, aby osobne požiadal o podporu, zaujal netypicky nenápadný postoj teraz, keď budúcnosť vojenskej pomoci pre jeho krajinu zostáva neistá. Na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose tento týždeň normálne živý Zelenskyj vyzeral depresívne a verejne nežiadal o pomoc.
Podľa partnera sa Bidenovej administratíve páči táto zmena v Zelenskom, pretože podľa niektorých predstaviteľov ukrajinský vodca predtým preháňal a vyvíjal príliš veľký tlak na Kongres.
Minister zahraničných vecí Antony Blinken sa v Davose snažil ubezpečiť Zelenského, že v Kongrese stále existuje široká podpora oboch strán pre poskytovanie finančných prostriedkov Ukrajine, a uviedol, že predstavitelia na tejto otázke pracujú.
V piatok Biden varoval, že nestabilita by mohla zasiahnuť aj Európu, ak Kongres neschváli ďalšiu pomoc Ukrajine.
“Ak odídeme a Rusku sa podarí dokončiť ofenzívu porážkou Ukrajiny, čo si myslíte, že sa stane v balkánskych krajinách? Mení to dynamiku,” povedal Biden počas stretnutia so starostami amerických miest.
Autori: Monica Alba, Julie Tsirkin