Ivan Kmotrík a Roland Tóth sú v energetike

BRATISLAVA / PRAHA / VARŠAVA – Bývalý manažér v štátnej správe Roland Tóth a podnikateľ Ivan Kmotrík spolu riadia a majú kontrolu nad niekoľkými podnikmi zameranými na energetiku.

Roland Tóth pôsobil koncom deväťdesiatych rokov na Úrade vlády ako Riaditeľ odboru zahraničnej pomoci, kde mal na starosti predvstupové fondy EÚ. Odísť musel po prevalení škandálu, že s fondmi manipuloval – obvinila ho z toho vlastná manželka.

Ivan Kmotrík, Roland Tóth a Roman Jankovič spolu pôsobili v skupine GGE, ktorú predali v roku 2015 anglickému investičnému fondu Infracapital. Ten dodnes rieši nezrovnalosti vo vykazovaní štátnych doplatkov na tepláreň v Považskej Bystrici patriacu pod GGE, práve z obdobia šéfovania Rolanda Tótha.

Po odpredaji GGE Angličanom, si Ivan Kmotrík, Roland Tóth a Roman Jankovič (pôvodní majitelia skupiny GGE) vytvorili novú štruktúru na podnikanie v energetike, pričom na jej vytvorenie získali kapitálovú investíciu
vo výške 2,8 mil. EUR z verejných zdrojov – konkrétne od Slovak Investment Holding a.s. (SIH).

Ešte predtým, v roku 2017, ovládol Roland Tóth Žilinskú spoločnosť ENSTRA a.s. Spoločnosť sa zaoberala zriaďovaním a prevádzkou lokálnych distribučných sústav. Firmu viedol Jozef Ďuratný, pretože Roland Tóth bol ešte v tom čase členom manažmentu firmy GGE. Následne firmu oficiálne viedol pán Michal Zelina. Od roku 2019 je Roland Tóth oficiálne uvedený v orgánoch spoločnosti a dokonca verejne podpisoval spomenutú investičnú dokumentáciu so Slovenským investičným holdingom, a.s. Michal Zelina a Roland Tóth sú spolu vyfotografovaní v oficiálnej tlačovej správe.

 

Pred poskytnutím 2,8 mil. investície z verejných zdrojov vypracovala na túto transakciu posudok medzinárodná poradenská firmy Grant Thomton. Tá označila ako jedno z dvoch hlavných rizík investície fakt, že vlastníci spoločnosti ENSTRA a. s. majú vytvorenú skupinu vlastnícky vzájomne blízkych firiem, ktorá umožňuje generovaný zisk koncentrovať len na niektoré firmy skupiny. Auditori štátny fond SIH v záverečnej správe doslovne varujú: „Vlastníci spoločnosti ENSTRA kontrolujú aj spoločnosti, poskytujúce podporné služby (nákup komodity, optimalizácia spotreby). Ak by boli takéto služby poskytované mimo ENSTRA, budú aj zisky realizované mimo vlastníckej štruktúry ENSTRA a investori (vrátane SIH) ich nebudú mať pod kontrolou“. Internú správu z auditu má redakcia Finančných novín k dispozícii.

Kto sú tieto „spoločnosti, poskytujúce podporné služby (nákup komodity, optimalizáciu spotreby)“ a prečo následné kroky, ktoré boli v týchto spoločnostiach realizované, a ktoré sú verejne dohľadateľné, vytvárajú podozrenie,
že riziko vyhodnotené audítorskou spoločnosťou Grant Thomton bolo opodstatnené?

 

Po dokončení transakcie so štátnym SIH fondom odchádza z orgánov ENSTRA a.s Roland Tóth. Aj po oficiálnom „vypísaní“ z orgánov spoločnosti ENSTRA a .s. je ale Roland Tóth stále uvedený ako konečný užívateľ výhod. Naopak do vlastníckej štruktúry spoločnosti prichádza Roman Jankovič – spolupracovník Ivana Kmotríka a Rolanda Tótha už z čias GGE.

ENSTRA ako prevádzkovateľ lokálnych distribučných sústav znáša náklady spojené s vybudovaním alebo kúpením energetickej infraštruktúry v lokálnej distribučnej sústave. Sú to napríklad trafostanice, rozvody káblov, správa meračov alebo bežný a poruchový servis. V rámci energetiky ide o investične najnáročnejšiu zložku reťazca dodávky elektrickej energie.

Druhou dôležitou firmou zoskupenia je žilinská spoločnosť Smart Energy Contractor SEC, a.s.. Táto spoločnosť
je obchodníkom s elektrickou energiou. SEC zakladal priamo Roland Tóth s Michalom Zelinom. Ide o prvú dôležitú spoločnosť štruktúry, ktorá je kľúčová pre výšku tržieb, ale štátny SIH ako spoluvlastník ENSTRA a.s. nemá
na ňu žiaden dosah. Konečný užívateľ výhod SEC je oficiálne Roland Tóth.

Tretia a posledná kľúčová firma zoskupenia je taktiež žilinská spoločnosť ENERGODATA a.s. Tú založil v roku 1991 Vladimír Blaha a vlastnil ju až do apríla 2019, kedy ju predal Rolandovi Tóthovi. Ten tak získal historické kontrakty
s energetickými firmami a teplárňami s prevládajúcim verejným vlastníctvom. Firma sa zaoberá optimalizáciou
a službami pri poskytovaní podporných služieb. V prípade firmy ENERGODATA a.s. sa už Roland Tóth až tak otvorene neukazuje, pretože by sa to zrejme mohol dozvedieť Slovenský investičný holding, ale aj pre firmy, s ktorými ENERGODATA a.s. dlhoročne spolupracuje. Sú to napríklad Železnice SR, Slovenské elektrárne, takmer všetky štátne teplárne, US Steel Košice a iné.

Informácia o pôsobení Rolanda Tótha v tejto spoločnosti je verejná, keďže väčšinovým akcionárom spoločnosti ENERGODATA a.s. je podľa OR SR česká spoločnosť Bumbonam a.s., dnes už premenovaná na ENERGODATA Group a. s., ktorej členom predstavenstva je aj Michal Zelina. Roland Tóth bol v orgánoch spoločnosti do 18.9.2020, teda do dňa premenovania spoločnosti. Otázku vyvoláva aj dôveryhodnosť informácie o konečných užívateľoch výhod slovenskej spoločnosti ENERGODATA a. s, keďže v registri partnerov verejného sektora sú uvedení páni Eduard Šebök a Ján Šoltés, aj keď z českého obchodného registra je jasne dohľadateľné, že minimálne 80 % tejto spoločnosti ovládajú ľudia dlhodobo sa pohybujúci okolo Rolanda Tótha.

 

Roland Tóth s Ivanom Kmotríkom tak podľa verejne dostupných informácií vytvorili ucelenú schému štátom financovanej spoločnosti a čisto súkromne vlastnených spoločností, ktorá je natoľko flexibilná, že umožňuje kontrolovať celý cyklus dodávky energie a operatívne ho „prispôsobovať“ tak, aby náklady (a zisky) išli len
za niektorými spoločnosťami v skupine.

V čase investičnej transakcie Roland Tóth ešte oficiálne neovládal firmu ENERGODATA a. s., takže Slovenský investičný holding nemusel brať toto riziko do úvahy ako vysoko opodstatnené. Avšak po ovládnutí spoločnosti ENERGODATA a. s. dokončil Roland Tóth celý cyklus do takej podoby, že potvrdil relevantnosť rizík, pred ktorými varovala fond audítorská firma Grand Thorton. Fakt, že na rozdiel od iných firiem sa v ENERGODATE a. s. Roland Tóth a Michal Zelina neukazujú v orgánoch ani v konečných užívateľoch výhod, ale skrývajú sa za českú entitu resp. iné fyzické osoby, týmto podozreniam len prikladá na váhe.