Inflácia v Turecku sa v júni spomalila na 71,6 %.
ISTANBUL – Inflácia v Turecku klesá, čo naznačuje, že jeho plán hospodárskeho obratu prináša ovocie.
Spotrebiteľské ceny vzrástli v júni o 71,6 percenta v porovnaní s rovnakým mesiacom predchádzajúceho roka, pričom sa spomalili z takmer dvojročného maxima 75,5 percenta v máji. Pokles bol výraznejší, ako ekonómovia predpovedali v prieskume FactSet, na 72,5 percenta.
Pokles naznačuje, že odklon Turecka od nekonvenčných politík začína prinášať ovocie. Centrálna banka postupne zvyšuje svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na 50 percent z 8,5 percenta v júni minulého roka, keď sa snaží potlačiť prudko rastúce ceny.
Mesačný rast cien, ktorý centrálna banka preferovala, bol 1,6 %. Inflácia klesla po prvý raz za osem mesiacov, pričom z maxima dosiahnutého v máji sa spomalila rýchlejšie, ako sa očakávalo, čím sa spotrebiteľské ceny dostali v letných mesiacoch na pokraj prudkého poklesu.
„Proces dezinflácie sa začal,“ povedal minister financií a financií Mehmet Simşek na televíznom kanáli X.
Žiadny ekonóm v prieskume agentúry Bloomberg nepredpovedal také prudké spomalenie. Mediánové prognózy analytikov boli ročné tempo 72,6 % a mesačný rast 2,2 %.
Štátne dlhopisy denominované v líre po údajoch vzrástli, zatiaľ čo dvojročné a 10-ročné výnosy klesli o 62 bázických bodov a 22 bázických bodov. Turecká mena nakrátko vymazala straty a od 10:21 v Istanbule sa obchodovala prakticky bez zmeny.
Turecko začína obracať stránku o dvoch rokoch výrazne sa zhoršujúcich životných nákladov spôsobených jedným z najrýchlejších rastov cien na svete. Predstavitelia sú optimistickí, že pokles bude znamenať začiatok rýchlej dezinflácie po agresívnom cykle sprísňovania menovej politiky.
Investori pozorne sledujú, ako sa spomalenie vyvíja, keď investujú do miestnych aktív. Nadchádzajúca trajektória tiež určí, kedy sa znižovanie sadzieb vráti do programu politikov, ktorí vyslali jastrabie posolstvo a varovali, že ich prístup zostane tvrdý, „kým nedôjde k výraznému a trvalému poklesu základného trendu“ mesačnej inflácie.
Podľa Tufana Comerta, riaditeľa stratégie globálnych trhov v BBVA v Londýne, by sa inflácia mohla v auguste spomaliť na „50 % alebo ešte o niečo menej“.
„Potom sa pokles inflácie spomalí, keď sa začne vytrácať efekt priaznivej bázy, ale zefektívni sa efekt prísnej menovej politiky, a teda aj spomalenie ekonomiky,“ povedal.
Ďalšie najdôležitejšie informácie zo Správy o inflácii v Turecku:
- Ceny potravín a nealkoholických nápojov v júni medziročne klesli na 68,1 % zo 70,1 % v predchádzajúcom mesiaci.
- Ročný index základných spotrebiteľských cien, ktorý nezahŕňa nestále položky, ako sú energie a potraviny, bol 71,4 %, čo je pokles zo 75 % v máji.
- Inflácia v sektore služieb sa mierne spomalila a medziročne dosiahla 95,3 % a medzimesačne 3,3 %.
Mnohí ekonómovia však predpovedajú, že inflácia do konca roka prekročí cieľ centrálnej banky na úrovni 38 %, s prudkým spomalením cien v júli a auguste, najmä vďaka štatistickému efektu vysokej bázy v roku 2023.
Začiatkom tohto týždňa Simsek povedal, že je „dôležité“, aby inflácia klesla pod 42 %, čo je horná hranica koncoročných prognóz centrálnej banky, ale stále je asi osemkrát vyššia ako oficiálny cieľ 5 %.
Čo hovorí Bloomberg Economics… „Zvýšenie cien potravín a odevov bolo pod našimi očakávaniami, ale základné trendy ukazujú, že rast cien zostáva vysoký v niektorých sektoroch vrátane služieb, kde ročná inflácia zostáva nad 95 %.— Selva Bahar Baziki, ekonómka.
Zatiaľ čo inflačné očakávania účastníkov trhu klesajú, vyhliadky domácností sú nepriaznivejšie, pričom ceny by mali v priebehu roka vzrásť o 71,5 %.
Voľné očakávania môžu zvýšiť počiatočné náklady, ak spotrebitelia veria, že ceny budú v budúcnosti rásť ešte rýchlejšie. Centrálna banka uviedla, že domáci dopyt je stále na “inflačných úrovniach”.
Sprísňujúce sa politiky však postupne ovplyvňujú ekonomiku.
Ukazovateľ výrobnej aktivity Turecka, ktorý zostavila Istanbulská priemyselná komora a S&P Global, zostal tri mesiace pod 50-bodovou hranicou, ktorá oddeľuje rast od poklesu, pričom spoločnosti zvýšili svoje predajné ceny v júni o najmenšiu sumu za štyri a pol roka. pol roka.
V budúcnosti sa pozornosť sústredí na fiškálne snahy doplniť tvrdý prístup centrálnej banky. Expanzívne opatrenia, ako napríklad plán predčasného odchodu do dôchodku a silný rast miezd na začiatku roka, „obmedzili alebo oslabili účinok sprísňovania [menovej] politiky,“ uviedol ekonóm Barclays Plc Erkan Erguzel.
(Na základe materiálov Financial Times a Bloomberg)