Inflácia v Organizácii hospodárskej spolupráce a rozvoja zostala na úrovni od júla 2021 – 4,2 %
PARÍŽ – Spotrebiteľské ceny v krajinách Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v apríli medziročne vzrástli o 4,2 %, rovnako ako v predchádzajúcom mesiaci.
Ide o najpomalšie tempo rastu od júla 2021.
Oslabenie inflácie v predminulom mesiaci bolo zaznamenané v dvanástich krajinách, zatiaľ čo zrýchlenie bolo pozorované v jedenástich (obzvlášť silné v Lotyšsku a Spojenom kráľovstve). V 15 krajinách zostalo tempo rastu cien prakticky nezmenené, uviedla OECD vo vyhlásení.
Najvyššia inflácia bola zaznamenaná v Turecku – 37,9 %, zatiaľ čo najnižšia (menej ako 1 %) bola zaznamenaná v Kostarike, Fínsku, Francúzsku, Švajčiarsku a Švédsku.
Ceny potravín v OECD sa v apríli zvýšili o 4,5 % po raste o 4,8 % v predchádzajúcom mesiaci. Ceny energií klesli o 0,2 % po raste o 0,3 % v marci.
Rast spotrebiteľských cien bez nákladov na potraviny a energie (jadrová inflácia) dosiahol 4,6 % oproti 4,5 % v marci.
Inflácia v krajinách G7 zostala v apríli na úrovni 2,4 %, zatiaľ čo v krajinách G20 sa spomalila na 4,1 % zo 4,2 % v predchádzajúcom mesiaci.
OECD, založená v roku 1961, je jednou z popredných svetových ekonomických organizácií, ktorá zahŕňa 38 krajín. V súčasnosti zahŕňa Austráliu, Rakúsko, Belgicko, Veľkú Britániu, Maďarsko, Nemecko, Grécko, Dánsko, Izrael, Írsko, Island, Španielsko, Taliansko, Kanadu, Kolumbiu, Kostariku, Lotyšsko, Litvu, Luxembursko, Mexiko, Holandsko, Nový Zéland, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Slovensko, Slovinsko, Spojené štáty, Turecko, Fínsko, Francúzsko, Českú republiku, Čile, Švajčiarsko, Švédsko, Estónsko, Južnú Kóreu a Japonsko.