I. Šimko: “dohoda nie je o koncentrácii moci”

Demokracia, ako vláda väčšiny jestvovala už v staroveku. Jej nevýhodou vtedy bolo, že ani hlasovanie väčšiny nie je zárukou dobrých a prezieravých rozhodnutí. A tak sa krátke epizódy antickej demokracie napokon vždy zvrhli na tyraniu.

Až v novoveku prišlo ľudstvo na to, že systémovým nástrojom na zabezpečenie, síce krehkej, ale predsa len akej-takej stability demokratického usporiadania, je rozdelenie a rovnováha moci. Aby to fungovalo, musí v ústavnom systéme jestvovať tzv. systém brzd a rovnováhy. Tento systém je založený najčastejšie na tom, že jednotlivé zložky moci sú v niektorých, pre chod štátu dôležitých prípadoch nútené spolupracovať. Diktátori súčasnosti neodstraňujú ani demokratické inštitúcie, ani princíp väčšinového hlasovania. Útočia v prvom rade na tento systém brzd a rovnováhy. Aby sa nemuseli s nikým dohadovať sústreďujú reálnu moc do orgánov, ktoré majú pod kontrolou. Tým odstraňujú rozdelenie moci a z pozostatkov formálne demokratického usporiadania vytvárajú Potemkinovskú dedinku.
Typickým prípadom takéhoto myslenia a konania je návrh Smeru na to, aby sudcov ústavného súdu volil výlučne parlament. Veď azda najdôležitejšou úlohou ústavného súdu je dbať na to, aby parlament prijímal zákony v súlade s ústavou. Preto je absurdné, aby si výlučne ten, kto je strážený, teda parlament, volil svojich strážcov! Demokracia nemôže prežiť, ak sa princíp dohody nahradí princípom koncentrácie moci.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.