Horšie ako v roku 2008: Nemecko zasiahla vlna firemných bankrotov, budú pokračovať

Berlín – Nemecko sa v rokoch 2025 a dokonca aj 2026 pripravuje na ďalšiu vlnu veľkých bankrotov, varuje poisťovňa Allianz Trade. A to všetko po katastrofálnom roku 2024, v ktorom bol v krajine zaznamenaný rekordný počet bankrotov.

Nemecko sa v rokoch 2025 a dokonca aj 2026 pripravuje na ďalšiu vlnu veľkých bankrotov, varuje poisťovňa Allianz Trade. A to všetko po katastrofálnom roku 2024, v ktorom bol v krajine zaznamenaný rekordný počet bankrotov.

V roku 2024 zaznamenalo Nemecko antirekordných 87 veľkých bankrotov, čo je o 36 % viac ako v predchádzajúcom roku. Celkový obrat týchto spoločností dosiahol 17,4 miliardy eur (+55 % medziročne).

Spoločnosť Allianz Trade predpovedá, že celkový počet firemných bankrotov v Nemecku sa tento rok zvýši o 11 % na približne 24 400 prípadov. V roku 2026 sa očakáva ďalší nárast o 3 % na 25 050 prípadov a tieto bankroty ohrozia v celom Nemecku približne 210 000 pracovných miest. Situácia v krajine tak vyzerá horšie ako počas globálnej finančnej krízy v roku 2008.

V prvom štvrťroku tohto roka podalo návrh na vyhlásenie platobnej neschopnosti 16 veľkých nemeckých spoločností – s tržbami 50 miliónov eur alebo viac. Je to o niečo menej (o tri prípady) ako v rovnakom období minulého roka, ale dvakrát viac ako v prvom štvrťroku 2023.

Milo Bogaerts, generálny riaditeľ spoločnosti Allianz Trade v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku, vyjadril obavy z pokračujúceho vysokého počtu veľkých bankrotov, pričom ich čiastočne pripísal colnej politike amerického prezidenta Donalda Trumpa. Varoval, že ani po roku 2024, ktorý bol rekordným rokom v počte bankrotov, nedôjde k žiadnemu zlepšeniu.

„Vzhľadom na pochmúrne ekonomické vyhliadky v Nemecku aj v globálnom obchode, ako aj na mnohé neistoty spôsobené colnou búrkou, očakávame v roku 2025 mnoho veľkých bankrotov a teda aj značné straty,“ povedal Bogaerts.

Dodal, že takéto rozsiahle bankroty by pravdepodobne mali dominový efekt pre dodávateľov, vytvorili by „obzvlášť veľké diery v ich rozpočtoch“ a ovplyvnili by dodávateľské reťazce.

Medzitým v krajine bijú na poplach. Federácia nemeckého priemyslu (BDI) začiatkom apríla zverejnila vyhlásenie viac ako 100 priemyselných združení, ktoré adresovali vládnucim stranám CDU a SPD. V tom čase ešte stále pracovali na koaličnej zmluve.

BDI povedal:

„Hospodárska situácia sa v posledných týždňoch prudko zhoršila. Fakty sú nespochybniteľné: Nemecko zažíva vážnu hospodársku krízu. Porovnanie s inými krajinami ukazuje, že túto krízu spôsobujú predovšetkým domáce faktory.“

Medzi obzvlášť ťažko postihnuté odvetvia patrí maloobchod s textilom, automobilový priemysel a zdravotníctvo. Len v prvom štvrťroku 2025 vyhlásili bankrot tri nemecké nemocnice a tri veľké textilné spoločnosti spolu s dvoma dodávateľmi automobilových komponentov a dvoma chemickými spoločnosťami.

Pripravené  na základe  materiálov z Remix News

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.