Hedgeové fondy kupujú akcie uránových spoločností
NEW YORK – Niektoré hedžové fondy zvyšujú pozície v akciách uránových spoločností, pričom rátajú s výrazným rastom cien.
Matthew Langsford z Terra Capital, Arthur Hyde zo Segra Capital a Reno Saler z Anaconda Invest patria medzi tých, ktorí veria v uránové spoločnosti ako Energy Fuels Inc., Ur-Energy Inc. a NexGen Energy Ltd.
Langsford, ktorý spravuje fond prírodných zdrojov v hodnote 175 miliónov austrálskych dolárov (110 miliónov dolárov) v Terra Capital so sídlom v Sydney, verí, že vzostup cien uránu by mohol pomôcť akciám stúpnuť o 50 %, 100 % a možno aj viac.
Pred desiatimi rokmi prinútila Fukušima niekoľko krajín prehodnotiť svoju závislosť od jadrovej energie, no urán si teraz opäť získal svoju povesť dôležitého prvku potrebného pri prechode na nízkouhlíkovú budúcnosť. Od roku 2020 zdražela o 125 %.
Na dosiahnutie 100 % prechodu na čistú energiu Medzinárodná energetická agentúra odhaduje, že globálna jadrová kapacita bude musieť do polovice storočia zdvojnásobiť svoju úroveň v roku 2020.
Tento cieľ podporuje dopyt po jadrových reaktoroch v Európe, Ázii a Afrike. Starším elektrárňam sa predlžuje životnosť a Čína pokračuje v rozširovaní svojej jadrovej flotily, čím podporuje dopyt po uráne potrebnom na prevádzku týchto elektrární.
Kontroverzný zdroj
Takéto investície zostávajú kontroverzné. Nemecko po roku 2011 slávne obmedzilo svoj program jadrovej energie, keď kancelárka Angela Merkelová reagovala na globálnu traumu spôsobenú haváriou v jadrovej elektrárni Fukušima. Toto rozhodnutie následne vyvolalo kritiku a zanechalo Nemecko silne závislé od fosílnych palív.
Atraktivita uránu rastie spolu s túžbou Európy opustiť ruský plyn. Avšak vzhľadom na to, že Rusko má približne 8 % svetových konvenčných zásob uránu, je Západ nútený urobiť ešte prudší obrat v dodávkach energie.
„Väčšinou sa zameriavame na spoločnosti zaoberajúce sa ťažbou uránu na verejných trhoch,“ povedal v rozhovore Hyde, portfólio manažér v Segra Capital. “Aby sa na tomto trhu vyrovnala ponuka a dopyt, je potrebné uviesť do prevádzky nové zariadenia.”
Dodal, že „ak chcete vyňať USA, Európu a Kanadu z globálneho palivového cyklu, ktorý je silne závislý od Ruska a Číny, potom najlepší spôsob, ako to urobiť, je vybudovať nové uránové bane, nové zariadenia na konverziu, nové obohacovanie. zariadenia.”
Jadrová energia neprodukuje oxid uhličitý a v taxonómii udržateľných aktív Európskej únie je dokonca definovaná ako „zelená“. Prináša to však množstvo rizík.
Existujú dve hlavné prekážky, ktoré bránia tomu, aby sme ho považovali za vážneho uchádzača o dosiahnutie čistej nuly: skepticizmus ohľadom bezpečnosti reaktorov a likvidácie rádioaktívneho odpadu a nákladov, hovorí Nilushi Karunaratne z BloombergNEF. Tento skepticizmus je jedným z dôvodov, prečo „počet reaktorov, ktoré sú dnes v prevádzke, zostal prakticky nezmenený od havárie vo Fukušime v roku 2011. Vyraďovanie reaktorov predbieha spúšťanie nových zariadení,“ dodala.
Predtým, ako sa urán stane palivom pre jadrové elektrárne, prechádza niekoľkými fázami spracovania. Po vyťažení a rozdrvení sa uránová ruda premení na plynný fluorid, ktorý sa potom obohatí a premení na palivové tyče. Nakladajú sa do reaktorov, kde dochádza k štiepeniu a uvoľneniu energie.
Celý tento proces, nazývaný cyklus jadrového paliva, môže trvať roky a spoliehať sa na dodávateľské reťazce zahŕňajúce viacero krajín. Politická citlivosť voči týmto dodávateľským reťazcom podľa Hydea prinúti Západ hľadať nové spôsoby dosiahnutia energetickej nezávislosti.
Nie všetky akcie vyhrajú
Nie všetky akcie uránu sú si však rovní a takmer 30-percentné oživenie Global X Uranium ETF v tomto roku má niektorých manažérov hedžových fondov, ktorí chcú predať spoločnosti, o ktorých sa domnievajú, že nemajú veľký potenciál rastu. Napríklad Saler z Anacondy hovorí, že zvažuje skratku Cameco Corp. Akcie spoločnosti v tomto roku vzrástli o viac ako 70 %. Povedal však, že zastáva dlhé pozície v ťažobných spoločnostiach, ako je Energy Fuels Inc. a Ur-Energy Inc.
Podľa Hyde zo Segra „pomerne lenivý kapitál investuje do pútavého makropríbehu bez toho, aby vykonal veľa práce na úrovni spoločnosti“. Ako počet kupujúcich rastie, niektorí si vyberú nesprávne akcie, povedal. “Mnohé nuansy trhu s jadrovým palivom zostávajú nejasné,” dodal.
Čo hovorí Bloomberg Intelligence: „Jadrová energia môže byť kľúčovým motorom energetického prechodu, ktorý bude trvať niekoľko desaťročí. Nový dopyt po jadrových reaktoroch v Európe, Ázii a Afrike a predlžovanie životnosti starších reaktorov v súlade s ambíciami vlád s nulovou energetickou hodnotou, ako aj pokračujúce budovanie čínskej jadrovej flotily viedli od roku 2020 k nárastu spotových cien uránu o 125 %. .
Langsford sa pripája k NexGen Energy Ltd. v Terra. a Denison Mines Corp. NexGen skúma novú uránovú baňu v Kanade, ktorá by mohla vyprodukovať 25 % svetových zásob.
Vďaka tomu bude „veľmi dôležitý pre jadrový priemysel v 30. rokoch 20. storočia, čo by mohol byť „zlatý vek“ jadrovej energie,“ povedal Langsford.
(S využitím materiálov tlačových agentúr Reuters Thompson, Bloomberg)