HDP eurozóny za štvrťrok stúpol o 0,1 percenta

BRUSEL – HDP eurozóny vzrástol v priebehu troch mesiacov do júna 2023 medzikvartálne o skromných 0,1 %, čo bolo revidované nižšie z pôvodných odhadov nárastu o 0,3 %. 

Vyplýva to z údajov Štatistického úradu Európskej únie, skrátene a hovorovo Eurostatu. To je hlavný štatistický úrad EÚ so sídlom v Luxemburgu. Je formálne podriadený Komisii. Jeho úlohou je pripravovať štatistické dáta pre potreby EÚ a harmonizovať štatistickú metodiku vo všetkých členských krajinách.

Hrubý domáci produkt (v trhových cenách), skrátene HDP (anglicky gross domestic product (at market prices), skrátene GDP) alebo  domáci produkt je hodnota všetkých finálnych výrobkov a služieb vyrobených rezidentskými jednotkami sledovaného územia (spravidla štátu) za sledované obdobie (spravidla za rok). Zodpovedá teda takzvanej hrubej pridanej hodnote celej ekonomiky v trhových cenách.

Nasleduje po 0,1% raste v predchádzajúcom štvrťroku, revidovaný vyššie z stagnácie. Na strane výdavkov bola spotreba domácností rovnako ako v 1. štvrťroku stabilná, vládne výdavky sa odrazili (0,2 % vs. -0,6 %) a tvorba hrubého fixného kapitálu vzrástla o 0,3 % (vs. 0,3 %). Na druhej strane export klesol o 0,7 % (vs. stagnácia) a dovoz vzrástol o 0,1 % (vs. -1,3 %). V druhom štvrťroku sa Nemecko, ktoré je najväčšou ekonomikou eurozóny, zastavilo, Francúzsko vzrástlo o 0,5 % a Španielsko vzrástlo o 0,4 %, zatiaľ čo Taliansko kleslo o 0,4 %. Pretrvávajú však obavy týkajúce sa zdravia ekonomiky bloku a narastajú pochybnosti o jeho schopnosti vyhnúť sa recesii, najmä vzhľadom na stagnujúce vyhliadky pre Nemecko.

Eurozóna je hospodárska a menová únia 19 európskych krajín, ktoré prijali euro ako svoju menu. Je to druhá najväčšia ekonomika na svete a keby to bola krajina, bola by tretia najľudnatejšia s 341 miliónmi obyvateľov. Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Španielsko sú najdôležitejšími ekonomikami, ktoré tvoria 29 percent, 20 percent, 15 percent a 10 percent HDP bloku.