Guvernér iránskej centrálnej banky vysmieva USA

TEHERÁN –  Guvernér Iránskej centrálnej banky (CBI) Abdolnaser Hemmati v uviedol, že opätovné uloženie sankcií USA voči CBI odhalilo, ako USA robia nátlak na Irán. Uvádza to iránska tlačová agentúra Mehr. 

„Znovuzavedenie sankcií USA na CBI ukazuje, že im chýba akýkoľvek vplyv na vyvíjanie väčšieho tlaku na Irán,“ dodal Hemmati.

Ak by takéto opatrenia mali nejaký účinok na presadzovanie ich nespravodlivých požiadaviek, iránska hospodárska situácia by bola iná, ako je tomu v súčasnosti, poznamenal Hemmati.

Opakované zlyhania vlády USA za posledné a pol roka ukazujú, že tieto sankcie sa stali „neúčinnými“ ako kedykoľvek predtým, dodal: „Iránska ekonomika však preukázala svoju odolnosť voči sankciám.“

Posledné úspechy, ktoré dosiahla Iránska centrálna banka, a stabilita devízového trhu naznačujú, že obchodné a finančné transakcie krajiny sa vykonávajú spôsobom, ktorý USA nemôžu sankcionovať.

Guvernér CBI Hemmati dodal: „našťastie sa krajina posunula od obchádzania sankcií k ére zahraničného obchodu, ktorá nie je sankcionovaná. Je najvyšší čas, aby sa administratíva USA poučila zo skutočností. “

Ministerstvo financií USA v piatok oznámilo, že jeho Úrad pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC) podnikol kroky proti CBI, Iránskemu národnému rozvojovému fondu (NDF) a Etemad Tejarate Pars Co. pod jeho „protiteroristickou“ autoritou.

Tvrdil, že CBI poskytla miliardy dolárov Islamskému revolučnému gardovému zboru (IRGC), jeho silám Quds a libanonskému hnutiu odporu Hizballáhu.

O deň neskôr iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Javad Zarif reagoval na tento krok a uviedol, že sankcie Spojených štátov voči CBI jasne ukazujú „zúfalý prístup“ Washingtonu k Islamskej republike.

„Američania uložili sankcie voči Islamskej republike. To, čo teraz robia, je postihovanie subjektu, ktorý bol predtým uvalený na inú zámienku, “povedal novinárom v New Yorku.

„Cieľom nových sankcií je blokovať iránske medzinárodné transakcie a prístup k potravinám a liekom. Tento krok je neprijateľný a nebezpečný, “dodal Zarif.

Fotografia: www.en.mehrnews.com