Gruzínsko: voľby do parlamentu nič nezmenia

TBILISI – Podľa predbežných výsledkov parlamentných volieb, ktoré sa konali v sobotu, získa vládna strana Gruzínsky sen – Demokratické  Gruzínsko  76 mandátov v zákonodarnom orgáne, ktorý jej dáva právo zostaviť budúcu vládu.

Oznámili to v nedeľu na brífingu Irakli Kobachidze, výkonný tajomník Gruzínskeho sna. Gruzínsky parlament má 150 poslancov.

„V pomernej časti a na základe výsledkov zverejnených na webovej stránke Ústrednej vobebnej komisie  získal„ Gruzínsky sen “62 mandátov. Okrem toho boli spočítané údaje kandidátov vo väčšinových mandátových volebných okruhoch,  a už teraz môžeme povedať, že 14 z nich zvíťazilo. pomocou aritmetiky môžeme vypočítať, že „Gruzínsky sen“ si zaručil 76 mandátov, “uviedol Kobachidze s tým, že to dáva strane právo zostaviť vládu jednou rukou.

Vachtang KIkabidze: Čito – Grito

Kobakhidze tiež uviedol, že podľa predbežných údajov sa druhé kol volieb sa ešte uskutoční v 16 jednomandátových volebných obvodoch. Ak v týchto volebných obvodoch zvíťazia kandidáti vládnucej strany, počet kresiel Gruzínskeho sna v parlamente sa zvýši na 92.

Celkovo podľa predbežných údajov CEC prekonalo hranicu 1% sedem strán a dva bloky. Strana bývalého predsedu parlamentu Nino Burjanadze „Zjednotené Gruzínsko – demokratické hnutie“ zatiaľ nezískala potrebné hlasy – má 0,86%. Jedna z najstarších politických síl zastúpených v týchto voľbách, Labouristická strana vedená Šalvou Natelašvilim, ide do parlamentu. V súčasnosti má 1,01% hlasov.

Na druhej strane MIchail Saakašvili v v svojom denníku sociálnej sieti oznámil, že parlamentné voľby vyhrala opozícia. Konečné výsledky Ústredná volebná komisia ešte neoznámila.

https://www.facebook.com/SaakashviliMikheil/videos/2501561933302422

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.