Goldman Sachs očakáva, že ceny zemného plynu v Európe v najbližších mesiacoch klesnú o 30 %.

NEW YORK – Goldman Sachs očakáva, že cena v prvom štvrťroku 2023 klesne na 85 eur za MWh. Do leta budúceho roka ceny opäť stúpnu.

Goldman Sachs predpovedá, že európske ceny zemného plynu klesnú v najbližších mesiacoch približne o 30 %, keďže spotrebiteľské krajiny dočasne získajú prevahu nad obavami o dodávky.

Holandský mechanizmus prevodu vlastníctva uzla (TTF) je hlavným meradlom cien zemného plynu v Európe. V stredu sa index TTF obchodoval okolo 123 eur za MWh. Goldman Sachs však očakáva, že referenčná hodnota klesne na 85 EUR za MWh v prvom štvrťroku 2023, podľa výskumnej správy zverejnenej minulý týždeň.

To by znamenalo výraznú zmenu v úrovniach pozorovaných už v auguste. Vtedajšie ruské NWO na Ukrajine a následný tlak na európsky energetický mix vytlačili ceny až na historické úrovne nad 340 eur za MWh.

Nedávny pokles cien plynu bol spôsobený viacerými faktormi: európske zásobníky plynu sú na túto zimnú sezónu väčšinou plné; teploty tento pokles boli miernejšie, ako sa očakávalo, čím sa oddialil začiatok obdobia intenzívneho používania; a je tu prebytok skvapalneného zemného plynu (LNG).

Nedávne správy uvádzajú, že približne 60 plavidiel čaká na vyloženie LNG v Európe. Niektoré z týchto zásielok boli kúpené v lete a prichádzajú až teraz, keď sa sklady zaplnia. Najnovšie údaje zhromaždené priemyselnou skupinou Gas Infrastructure Europe skutočne ukazujú, že úroveň naplnenia podzemných zásobníkov v Európe je 94 %.

Napriek optimizmu ohľadom nižších cien plynu v najbližšom období, ktoré by mohli čiastočne zmierniť dopady krízy životných nákladov, existuje silný tlak na európskych lídrov, aby zabezpečili dodávky v strednodobom horizonte.

Ceny zemného plynu by mali po prvých troch mesiacoch roku 2023 rásť v dôsledku viacerých faktorov.

Fatih Birol, výkonný riaditeľ Medzinárodnej energetickej agentúry, povedal v piatok Julianne Tatelbaumovej z CNBC, že v budúcom roku sa na trh dostane len veľmi malé množstvo nového LNG. „Ak sa čínska ekonomika zotaví, budúci rok by sa spolu s Európou mohol zvýšiť aj čínsky dovoz LNG,“ povedal.

Podľa amerického úradu pre energetické informácie bola Čína v roku 2021 najväčším svetovým dovozcom LNG. Kvôli prísnej politike Covid-19 však čínska ekonomika musela čeliť sérii obmedzení, ktoré spomalili rast. Akákoľvek zmena tohto politického prístupu povedie k zvýšenému dopytu po LNG a vyšším cenám pre európskych kupujúcich.

Vysokému skladovaniu plynu navyše pomohli ruské dodávky, ktoré sa EÚ snažila odmietnuť. Aj Xavier Bettel, predseda vlády Luxemburska, krajiny EÚ, v októbri priznal, že zásobníky sú plné ruského plynu. Odvtedy sú ruské dodávky vážne prerušené a Európa sa snaží úplne zbaviť ruských fosílnych palív.

 

Goldman Sachs je americká nadnárodná investičná banka a spoločnosť poskytujúca finančné služby . Goldman Sachs, založený v roku 1869, má ústredie na 200 West Street na Dolnom Manhattane , s regionálnym ústredím v Londýne , Varšave , Bangalore , Hong Kongu , Tokiu , Dallase a Salt Lake City a ďalšie kancelárie v iných medzinárodných finančných centrách.  Goldman Sachs jedruhá najväčšia investičná banka na svete podľa príjmov a je na 57. mieste v zozname Fortune 500 najväčších amerických korporácií podľa celkových príjmov.  Rada pre finančnú stabilitu ju považuje za systémovo dôležitú finančnú inštitúciu .

Rada pre finančnú stabilitu ( FSB ) je medzinárodný orgán, ktorý monitoruje a vydáva odporúčania týkajúce sa globálneho finančného systému . Vzniklo po londýnskom summite G20 v apríli 2009 ako nástupca Fóra finančnej stability (FSF). Predstavenstvo zahŕňa všetky hlavné ekonomiky G20 , členov FSF a Európsku komisiu . Správna rada , ktorú hostí a financuje Banka pre medzinárodné platby , sídli v Bazileji vo Švajčiarsku  a je založená ako neziskové združenie podľa švajčiarskeho práva .

Ilustračné fotografie: www.wikipedia.org