Futures na kávu dosiahli 47-ročné maximum

LONDÝN – Ceny kávy dosiahli v stredu najvyššiu úroveň za takmer 50 rokov v dôsledku obáv z celosvetového nedostatku dodávok a neistoty v súvislosti s vplyvom nových zákonov EÚ o odlesňovaní.

Futures na zrnkovú arabiku vysokej kvality vzrástli v New Yorku o 4,7 % na 3,23 USD za libru, čo je najviac od roku 1977, pričom ceny v tomto roku vzrástli o viac ako 70 %. Londýnske futures na lacnejšie zrná robusta používané v instantnej káve vzrástli o 7,7 % na 5 507 dolárov za tonu, čo je takmer dvojnásobok ich ceny na začiatku roka. Obchodníci uviedli, že tento krok vyvolali pražiarne kávy – komerční nákupcovia, ktorí spracovávajú zrná na konzumáciu. Snažia sa zaručiť dodávky, obávajú sa budúceho nedostatku a neistoty v súvislosti s novým zákonom EÚ zakazujúcim využívanie klčovaných lesov na pestovanie plodín. „Nikdy som nič také nevidel,“ povedal Thomas Araujo, obchodný partner v brokerage StoneX. “Zákaz vstúpi do platnosti v novom roku, a preto začali pražiarne panikáriť.”

 

Horúce a suché počasie v Brazílii vyvolalo obavy, že najväčší svetový producent kávy bude mať budúcu sezónu slabú úrodu, čo zníži už aj tak napäté globálne zásoby. V auguste a septembri krajina zažila najhoršie sucho za posledných 70 rokov, po ktorom nasledovali silné dažde, ktoré by v období kvitnutia mohli zničiť úrodu. Predtým bol nedostatok zŕn Robusta tri roky po sebe kvôli zlému počasiu vo Vietname, najväčšej producentskej krajine tohto druhu kávy. Úroda arabiky v Brazílii v rokoch 2025-2026 sa zdá byť nízka práve vtedy, keď priemysel rátal s tým, že dosiahne prebytok ponuky a dopytu, dodal Araujo. Zhon pri nákupe surovín ešte zhoršila skutočnosť, že európski dovozcovia tento rok naskladňujú obilie skôr ako zvyčajne. Nevedia, čo môžu očakávať podľa novej legislatívy EÚ: budú musieť dokázať, že káva dovážaná do bloku nebola vypestovaná na odlesnenej pôde.

Orgány EÚ majú uplatniť 12-mesačné oneskorenie v legislatíve, ktorá vstúpi do platnosti začiatkom nového roka. Poslanci bloku však navrhli aj zmeny zákona, proti ktorým sú niektoré krajiny. K dohode pravdepodobne nedôjde skôr ako v polovici decembra. Obchodníci sa obávajú, že odklad nemusí byť schválený alebo schválený príliš neskoro na to, aby nadobudol účinnosť pred koncom roka. Keďže sa európske pražiarne ponáhľajú do zásob na budúci rok, „na trh vstúpili aj americké pražiarne. Nechcú potom kupovať kávu za oveľa vyššie ceny,“ povedal Araujo. Americké pražiarne reagujú aj na sľub novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa zaviesť dovozné clá na celý rad produktov, keď v januári nastúpi do úradu, povedal Carlos Mera, šéf poľnohospodárskych komodít v Rabobank.

„Ak ste pražiar a veríte, že na kávu budú platiť clá, pokúsite sa dovážať teraz, pretože inak budete musieť platiť clá neskôr,“ povedal Mera a dodal, že približne 23 % globálny export smeruje do Spojených štátov amerických. Spotrebitelia, ktorí už čelia vyšším cenám kávy, by mali očakávať ďalšie zvyšovanie, povedal Mehra. „Zvýšenie cien, ktoré sme v poslednom čase zaznamenali, nesúvisí s posledným nárastom, ale s predchádzajúcim,“ povedal s odkazom na nárast cien Robusty začiatkom tohto roka. “Takže spotrebitelia majú ďalšie problémy.”

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.