Firma Apple predbehla spoločnosť Microsoft a opäť sa stala najhodnotnejšou spoločnosťou na svete
NEW YORK – Analytici vpočítali, že každých 10 % ciel oznámených USA bude stáť Apple 3,5 – 4 % čistého zisku počas dvoch rokov.
Akcie Applu prudko stúpajú po rozhodnutí Donalda Trumpa pozastaviť clá.
merická korporácia Apple sa opäť stala najhodnotnejšou spoločnosťou sveta. Po obchodovaní 9. apríla jej akcie podľa údajov NASDAQ získali 15,33 % a uzavreli na úrovni 198,85 USD. V dôsledku toho sa trhová kapitalizácia spoločnosti Apple zvýšila z 2,59 bilióna dolárov v predchádzajúci deň na 2,99 bilióna dolárov, čo z neho robí najlepší deň pre akcie spoločnosti od roku 1998.
Deň predtým Apple stratil prvenstvo pred Microsoftom, ktorému sa podarilo udržať prvé miesto iba jeden deň. 9. apríla akcie Microsoftu na burze NASDAQ vyskočili o 10,13 % na 340,49 USD. Kapitalizácia sa zvýšila z 2,64 bilióna USD na 2,9 bilióna USD.
Akcie Apple vzrástli spolu so silným oživením na celkovom americkom trhu po tom, čo americký prezident Donald Trump oznámil 90-dňovú prestávku v uplatňovaní ciel po výzvach z viac ako 75 krajín, aby prehodnotili clá a obchodné bariéry. Technologicky náročný Nasdaq Composite získal 12,16 %, čo je najväčší jednodňový skok od januára 2001 a jeho druhý najväčší zisk v histórii.
“Dúfame, že táto prestávka poskytne finančným riaditeľom a COO priestor na to, aby mohli pokračovať v implementácii plánov expanzie súvisiacich s AI, ktoré mohli byť pozastavené kvôli obchodnému napätiu. “Najmä vzhľadom na to, že dovoz čipov AI a špecializovaného vybavenia, napríklad z Taiwanu alebo Južnej Kórey, podlieha colným rizikám,” hovorí Michael Ashley Schulman, hlavný investičný riaditeľ Running Point Capital.
Expert dodal, že jasnosť taríf je kľúčová pre riadenie technologických hráčov pri rozhodovaní o rozpočte. Zatiaľ čo colná pauza umožní spoločnostiam obnoviť strategické plánovanie, výhľad je podľa Michaela Ashleyho Schulmana stále nejasný.
Reuters poznamenáva, že trhová hodnota akcií „veľkolepých siedmich“ sa v stredu zvýšila o 1,5 bilióna dolárov. Tento zisk nevyvážil 3,4 bilióna dolárov, ktoré spoločnosti spoločne stratili od svojho vrcholu koncom roka 2024. Z tejto sumy technologickí giganti stratili približne 2 bilióny dolárov po tom, čo Trump uvalil dovozné clá, a to aj na najväčší technologický trh a vývozcu, Čínu.
Do skupiny Magnificent Seven patria najväčšie americké technologické spoločnosti: Apple, Tesla, Alphabet, Microsoft, NVIDIA, Amazon a Meta (v Rusku uznávaná ako extrémistická organizácia a zakázaná, rovnako ako sociálne siete Facebook a Instagram, ktoré vlastní).
Ekonomická politika Donalda Trumpa nechala generálneho riaditeľa Apple Tima Cooka pred náročnou voľbou: buď zvýšiť ceny produktov Apple, alebo mu spôsobiť ďalšie výdavky. Predaje Apple v Spojených štátoch tvoria takmer tretinu celkových príjmov spoločnosti. Podľa analytikov z TD Cowen predstavuje samotný iPhone takmer dve tretiny tržieb z technológií v USA. Odhadujú, že každých 10 % v tarifách bude stáť Apple 3,5 – 4 % čistého zisku počas dvoch rokov.