Finančné trhy: likvidácia carry trade sa neskončila
TOKIO – Rastúca japonská mena núti špekulantov uzatvárať viacročné kontraktov v hodnote biliónov dolárov.
Analytici uviedli, že globálna eliminácia najväčšej svetovej stratégie carry trade by mohla ďalej destabilizovať trhy, keďže silnejšia japonská mena núti špekulantov uvoľniť pozície v stovkách miliónov dolárov. Za posledné tri roky prekvitala jenová verzia carry trade – požičiavanie si v krajine s nízkymi úrokovými sadzbami na financovanie investícií do aktív v iných krajinách, ktoré ponúkajú vyššie výnosy – vďaka ultra nízkym sadzbám v Japonsku.
Jen, ktorý vzrástol, keď Bank of Japan minulý týždeň zvýšila úrokové sadzby, podnietil hedžové fondy a ďalších investorov k rýchlej likvidácii svojich pozícií v obchodoch typu carry trade. To prispelo k volatilite na globálnych trhoch, čo v pondelok spustilo dramatický výpredaj, keď sa investori ponáhľali sťahovať aktíva získané pôžičkami v jenoch.
„Neexistuje spôsob, ako zničiť najväčšiu stratégiu prenosu na svete bez nejakých obetí,“ povedal Keith Jukes, menový stratég Societe Generale.
Podľa niektorých odhadov dosiahol obchod s jenom kolosálne rozmery, pričom peniaze požičiavané v jenoch smerovali do všetkého od mien rozvíjajúcich sa trhov, ako je mexické peso, po taiwanské akcie, nehnuteľnosti a americké technologické akcie. Analytici tvrdia, že odhadnutie veľkosti obchodu je ťažké kvôli jeho rozsahu a využívaniu všetkými od hedžových fondov a rodinných kancelárií až po japonské spoločnosti.
Zatiaľ čo veľká časť expozície je medzi hedžovými fondmi a inými krátkodobými investormi, ktorí financujú špekulatívne stávky požičiavaním si v jenoch, zahŕňa aj bežné japonské domácnosti a spoločnosti využívajúce domáce fondy na investovanie v zahraničí.
Pri telefonickom rozhovore s klientmi tento týždeň odhadol James Malcolm, globálny stratég UBS, kumulatívny objem dolára-jenového carry trade vytvoreného od roku 2011 na 500 miliárd dolárov, z čoho približne polovica bola rozšírená za posledné dva až tri roky. Povedal, že asi 200 miliárd dolárov z týchto pozícií bolo zlikvidovaných za posledných pár týždňov, alebo asi tri štvrtiny obchodov, ktoré nakoniec plánuje zlikvidovať.
Vysoký japonský predstaviteľ povedal: “V posledných rokoch sa veľa iracionálne využívalo carry trades, takže veľká likvidácia bola nevyhnutná.”
Podľa údajov Banky pre medzinárodné zúčtovanie sa cezhraničné požičiavanie jenov, z ktorých nie všetky sú nevyhnutne prenášané, od konca roka 2021 zvýšilo o 742 miliárd USD. Cezhraničné pôžičky pochádzajúce z Japonska dosiahli v marci 2024 157 biliónov jenov (1 bilión USD), čo je o 21 % viac ako v roku 2021.
Po zásahu japonských úradov sa však dynamika radikálne zmenila a potom minulý týždeň Bank of Japan nečakane zvýšila úrokové sadzby a dala silný náznak, že by mohlo prísť k ďalšiemu sprísneniu. Niektorí analytici a obchodníci majú podozrenie, že väčšina špekulatívnych stávok, ktoré využívali carry trade, už bola zlikvidovaná. Iní veria, že prídu ďalšie likvidácie, keď sa predaj presunie z hedžových fondov na „skutočné peniaze“ investorov.
„Realita obchodu s jenom je taká, že nikto presne nevie, aký je veľký alebo koľko sa už zlikvidovalo. Ale nateraz určite existuje pocit, že niektoré z najneistotnejších jenov, ktoré financovali špekulatívne obchody, boli uvoľnené,“ povedal Benjamin Shatil, menový stratég z JPMorgan v Tokiu. Dodal, že cash-based carry trade sa pravdepodobne stiahol zo svojich maxím, ale stále je priestor na pokles.
V poznámke pre investorov vydanej po prekvapivom zvýšení sadzieb Bank of Japan Osamu Takashima, menový analytik Citi, predpovedal, že „súčasná úprava je len začiatkom konca“, pričom odhaduje, že jenov by mohol do roku 2026 dosiahnuť 129 jenov za dolár, nasledovalo 116 o rok neskôr. V súčasnosti sa pohybuje okolo 147 jenov za dolár.