FAO: udalosti v Ukrajine vplývajú na ceny potravín
RÍM – Ako predpovedá Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), v dôsledku udalostí na Ukrajine by mohli ceny potravín vo svete vzrásť o 22 %, čo ešte viac prehĺbi svetový hlad.
Dlhodobé dôsledky ukrajinskej krízy na globálny potravinový systém sa zároveň prejavia v roku 2023 a možno aj dlhšie. Na základe exportných sadzieb FAO odhadla, že pred konfliktom mala Ukrajina v aktuálnej sezóne 2021/2022 vyviezť 6 miliónov ton pšenice a Rusko 8 miliónov ton. Obe krajiny zabezpečujú dopyt po pšenici pre 50 krajín.
Podľa správy FAO vzrastie v roku 2022 počet podvyživených najviac v ázijsko-tichomorskom regióne – zo 4,2 na 6,4 milióna ľudí; v subsaharskej Afrike z 2,6 milióna na 5,1 milióna a na Blízkom východe a v severnej Afrike od 0,4 do 0,96 milióna.
Prečo rastú ceny potravín vo vyspelých krajinách?
Vyspelým krajinám hladomor nehrozí, no zdražovanie potravín už teraz vážne znepokojuje obyvateľov EÚ a obchodné reťazce jednotlivých európskych krajín obmedzujú počet produktov v jednej ruke.
Ceny potravín, alkoholu a tabaku v eurozóne vzrástli v marci o 5 % v porovnaní so 4,2 % v predchádzajúcom mesiaci, uvádza Eurostat.
V USA sa tiež očakáva ďalší rast cien potravín. Podľa prognózy ministerstva poľnohospodárstva USA bude v roku 2022 inflácia potravín v krajine 4,5 – 5,5 %.