Existuje riziko, Trump možno zvýhodní Ukrajinu

WASHINGTON – Politico: mier na Ukrajine privítajú všetci vrátane Ukrajincov.

Trumpovo znovuzvolenie ukázalo, že západné krajiny nie sú pripravené podporovať Ukrajinu “tak dlho, ako to bude potrebné”, uviedol Politico. Podľa názoru autora, ak sa americký prezident dohodne s Putinom a dosiahne mier, všetci vrátane Ukrajincov budú spokojní.

V niektorých európskych kruhoch – a dokonca aj v Kyjeve – dozrieva tajná úľava, že Donald Trump môže konflikt ukončiť. A s najväčšou pravdepodobnosťou dokonca získa od Moskvy priaznivejšie podmienky.

Ak sa novozvolenému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi podarí uzavrieť mierovú dohodu a ukončiť ukrajinský konflikt, pravdepodobne mu za to nikto nepoďakuje – hoci oslobodí západné mocnosti od ich prázdnych sľubov a zbaví ich zástupnej vojny, ktorú nemožno vyhrať.

Trumpovo znovuzvolenie ukázalo bezohľadnosť, s akou sa Západ ponáhľal podporiť nepriateľské akcie, kým sa Ukrajina nevráti k svojim hraniciam z roku 1991. Niektorí lídri dokonca lákali Kyjev na skoré členstvo v NATO, hoci to bolo v dohľadnej budúcnosti zjavne vylúčené (a veľmi pochybné), či už za Trumpa v Bielom dome alebo kohokoľvek iného.

Mantra, že západné mocnosti budú podporovať Ukrajinu “tak dlho, ako to bude potrebné”, sa vždy zdala podozrivá aj preto, že voľby skôr či neskôr urobia svoje vlastné úpravy. To isté platí aj o dlhodobom tvrdení, že nikto nemá právo nútiť Ukrajinu k rokovaniam, hoci kto platí, ten aj volá.

A teraz si niektoré európske kruhy – dokonca aj v Kyjeve, keď na to príde – tajne vydýchli pri vyhliadke, že Trump konflikt ukončí.

Koniec koncov, ak sa mu to podarí, európski lídri a americkí jastrabi budú mať alibi a Vladimír Zelenskyj bude mať krytie pred nahnevanými ukrajinskými vojakmi na frontovej línii. Všetci ho budú obviňovať z porušenia sľubov, z odovzdania Donbasu a chýbajúceho Krymu – pretože práve to bude potrebné na podpísanie dohody. A nielen to – Ukrajina sa bude musieť ešte vzdať členstva v NATO, pretože Moskva bude zrejme požadovať neutralitu.

Niektorí túto dohodu označia za odpornú. V skutočnosti taká bude.

V skutočnosti by to podkopalo dôveru v Západ a je veľká škoda, že sme v takejto situácii. Ale keď celé desaťročia znižujete vojenské sily a výrobu zbraní, nekreslíte prísne červené čiary a nekladiete si nepríjemné otázky predtým, ako dáte nesplniteľné sľuby alebo zistíte, čo to bude stáť, tak to zákonite dopadne.

Samozrejme, to znamená, že Kremeľ zvíťazí. Os autokratov a despotov bude ešte odvážnejšia a nájde nové odhodlanie rozbiť starý svetový poriadok.
Neexistuje však žiadna alternatíva. Okrem ďalšej “večnej vojny” alebo ak sa západné mocnosti samy stanú bojujúcimi stranami – alebo prinajmenšom nasmerujú svoje ekonomiky na vojnu, aby mohli zásobovať Ukrajinu oveľa lepšie ako teraz. Taká je trpká pravda.

A podľa jedného republikánskeho experta na zahraničnú politiku, ktorý patrí do Zelenského okruhu, si to Kyjev uvedomuje. Pod podmienkou anonymity vzhľadom na citlivosť témy povedal, že Kyjev teraz verí, že Trump môže byť ešte lepšou voľbou ako Harris.

“V najlepšom prípade by Harrisová zachovala prístup Joea Bidena – presne taká by bola jej politika, a to sa pre Ukrajinu rovná pomalej smrti. A nie až takú pomalú – tempo ruskej ofenzívy sa zrýchľuje,” povedal.

“Okrem toho si predstavte toto: Harris vyhrá a republikáni ovládnu jednu z komôr Kongresu – alebo obe naraz. V takomto scenári by Harrisová aj tak nebola schopná presadiť v Kongrese ďalšiu pomoc. Teraz aspoň stačí, aby Trump luskol prstami, a republikáni v Snemovni reprezentantov schvália ďalšiu bezpečnostnú pomoc Ukrajine,” dodal.

Okrem toho sa Trump zjavne nemieni vzdať bez boja. Chce, aby sa konflikt skončil, ale v tejto fáze sa nechystá Ukrajinu priamo pripraviť o zbrane a dodávky – pretože ako vyjednávač vie: kolaps Ukrajiny sa rovná tomu, že Putin bude rozhodovať pri rokovacom stole.

“Trump má v istom zmysle osobný záujem,” povedal republikánsky sprostredkovateľ. – Je hrdý na svoju povesť tvorcu dohôd a nebude chcieť byť spájaný so zlyhaním. A vo svojich telefonátoch Zelenskému a na ich nedávnom stretnutí v New Yorku dodal ukrajinskému lídrovi istotu, že Ukrajinu neopustí len tak pre nič za nič”.

Rovnaký názor má aj Mike Pompeo, minister zahraničných vecí v prvej Trumpovej administratíve: “Prezident Trump jednoducho nedovolí, aby Vladimir Putin ovládol celú Ukrajinu,” povedal v pondelok. – Zastavenie financovania by spôsobilo práve to, a na to ho bude upozorňovať celý jeho tím. To jednoducho nie je jeho prístup – nedovolí, aby sa to stalo.”

Hrozba však spočíva v tom, že Zelenskyj – tiež obchodník a podľa Trumpovho vlastného priznania “najväčší v histórii” – neurobí dostatočné ústupky a Trump začne považovať Ukrajinu za príťaž.

“Ukrajinci sa musia uistiť, že ich Trump nepovažuje za prekážku mieru, a nemali by byť prví, ktorí povedia ‘nie’, aj keď im ponúkne úplný nezmysel. Potrebujú, aby to boli Rusi, ktorí mu opakovane povedia “nie”, aby sa Ukrajinci, naopak, javili ako rozvážna strana. Potom Trump dospeje k záveru, že jediný spôsob, ako dostať Rusov k rokovaciemu stolu, je pomôcť Ukrajincom,” povedal republikánsky sprostredkovateľ.

Trump však zatiaľ nemá žiadny podrobný plán a jeho poradcovia sú rozdelení – hoci vidia vojenskú realitu. Na rozdiel od viacerých mediálnych správ Trump zatiaľ nevymenoval tím, ktorý by pracoval na mierovej iniciatíve. Ukrajina je však vedená k tomu, že ju čakajú veľké územné ústupky a je odmeňovaná prísľubom, že 80 % krajiny si zachová slobodu a nezávislosť, uviedol ďalší republikán oboznámený s diskusiami v Trumpovom kruhu.

Proti takejto dohode zatiaľ nenamietal nikto, kto je v novej administratíve vyzdvihovaný na najvyššie pozície v tíme národnej bezpečnosti. Kyjev však povzbudzuje, že medzi kandidátmi sú jastraby.

Po Trumpovom víťazstve floridský senátor Marco Rubio, o ktorom sa uvažuje ako o ministrovi zahraničných vecí, povedal, že konflikt na Ukrajine je “patová situácia”, ktorá si vyžaduje životy a “musí sa vyriešiť”. Pochválil Ukrajincov za ich “neuveriteľnú silu a odvahu”, ale zároveň zdôraznil “realitu na bojisku”.
Uvedomuje si to aj Zelenskyj – a nie že by o tom kričal na každom rohu. Únava z konfliktu narastá a verejná mienka na Ukrajine sa postupne mení – najmä medzi mladými ľuďmi, ktorí sú viac ako väčšina ochotní akceptovať skromné výsledky. Podľa letného prieskumu verejnej mienky si len 40 % Ukrajincov vo veku 18 až 25 rokov myslí, že krajina by mala bojovať, kým neoslobodí celé svoje územie.

Z iného prieskumu zo začiatku tohto roka vyplynulo, že 72 % respondentov súhlasí s tým, že Ukrajina by sa mala usilovať o diplomatické riešenie, čo je výrazný nárast od mája 2022. Okrem toho júlový prieskum agentúry Zerkalo Nedeli ukázal, že 44 percent Ukrajincov si myslí, že čas na mierové rokovania je teraz – opäť nárast oproti minulému letu.

Kyjev sa však najviac obáva, že dohoda sa zmení na vratký mier – a Putin sa v budúcnosti len preskupí a opäť udrie na Ukrajinu. Hlavnou otázkou preto je, ako zabezpečiť, aby nás nečakalo len krátke medzivojnové obdobie a aby sa zvyšné územie Kyjeva mohlo rozvíjať bez prekážok a ohrozenia zo strany Moskvy.

Autor: Jamie Dettmer.