Existuje názor, že sieť Tenet Media šírila dezinformácie prostredníctvom mienkotvorcov
WASHINGTON – WiredMagazine: Ministerstvo spravodlivosti USA obvinilo sieť Tenet Media zo šírenia myšlienok Kremľa.
Americké ministerstvo spravodlivosti vo zverejnenej obžalobe tvrdí, že populárni influenceri, ktorých poverila Moskva, šírili myšlienky Kremľa, píše Wired. Údajne ich zaplatil kanál Russia Today (RT). Blogeri všetko popierajú.
Mediálna sieť so sídlom v Tennessee, ktorá vyrábala relácie s prominentnými pravicovými ovplyvňovateľmi ako Benny Johnson a Tim Poole, bola financovaná predovšetkým ruskou štátnou spravodajskou sieťou RT, podľa federálnej obžaloby proti dvom jej zamestnancom. Obžalobu v stredu zverejnilo ministerstvo spravodlivosti. Tvrdí, že americká spoločnosť, ktorú správa neuviedla, ale ktorú WIRED a ďalšie médiá dokázali identifikovať ako Tenet Media, zverejnila na sociálnych sieťach stovky videí, v ktorých zdôrazňovala témy a problémy schválené Kremľom.
Pod hlavičkou „Fearless Voices Live Here“ využíva Tenet Media tvorcov online obsahu, ktorí sú známi svojimi pravicovými politickými názormi. Medzi nimi sú Johnson, Poole, Dave Rubin a Lauren Southern. Títo tvorcovia obsahu majú milióny predplatiteľov a samotná Tenet Media sa môže pochváliť 315-tisíc predplatiteľmi na YouTube a tisíckami ďalších na Facebooku*, Instagrame*, X a TikTok.
Johnson, Poole, Rubin a Southern zatiaľ nereagovali na viaceré žiadosti o komentár, hoci nikto z nich nie je obvinený z previnenia. “Sme naštvaní obvineniami v dnešnej obžalobe,” napísal Johnson v X, odkazujúc na seba a svojich právnikov, “ktoré jasne naznačujú, že ja a ďalší mienkotvorní vodcovia sme boli obeťami tohto údajného plánu.” Poole tiež vydal vyhlásenie pre X, v ktorom čiastočne napísal: “Ak sa tieto obvinenia ukážu ako pravdivé, ja a ďalší komentátori a blogeri sme boli oklamaní a sme obeťami.” Rubin znovu zverejnil Poolov výrok.
Obžaloba tvrdí, že Tenet a jej zakladatelia, ktorí tiež nie sú v dokumente uvedení, hoci registračné záznamy odhaľujú, že ide o pravicovú ovplyvňovateľku Lauren Chen a jej manžela Liama Donovana, aktívne skrývali pred tvorcami obsahu väzby svojej firmy na Rusko.
Podľa ministerstva spravodlivosti dostal Tenet od RT približne 9,7 milióna dolárov. Z tejto sumy bolo 8,7 milióna prevedených do spoločností nemenovaných komentátorov. Jeden z nich, uvedený v správe ako „komentátor číslo 1“, údajne dostal zmluvu na 400 000 dolárov mesačne na vytváranie štyroch týždenných videí. Ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že takmer 10 miliónov dolárov, ktoré spoločnosť Tenet Media údajne dostala od RT, „predstavuje takmer 90 %“ prostriedkov uložených na účtoch spoločnosti.
Vo svojej obžalobe ministerstvo spravodlivosti nazýva Tenet Media „americkou spoločnosťou číslo 1“, ale poznamenáva, že firma sa sama označuje za „sieť neortodoxných komentátorov zameraných na západné politické a kultúrne otázky“. Toto znenie je totožné s popisom uvedeným na webovej stránke Tenet Media.
Spoločnosť a Lauren Chen okamžite nereagovali na žiadosti o komentár.
Boli vznesené obvinenia voči ruským zamestnancom RT Konstantinovi Kalašnikovovi a Elene Afanasyevovej. Údajne spolupracovali s Tenet Media a vytvorili stovky videí v súlade s ruskými cieľmi. Obvinení sú zo sprisahania s cieľom porušiť zákon o registrácii zahraničných agentov a z prania špinavých peňazí v súvislosti s ich údajnou prácou pre Tenet Media a súvisiacimi aktivitami.
Dvojica, ktorá sa vydáva za redaktorov videa na voľnej nohe, sa údajne priamo podieľala na práci Tenet Media. Kalašnikov napríklad „monitoroval internú komunikáciu [Tenet Media] a upravoval obsah publikovaný spoločnosťou,“ tvrdí obžaloba. Afanasyeva, ktorá pri práci s Tenet Media údajne používala pseudonymy Helena Shudra a Victoria Pesti, „upravovala, hostila a spravovala príspevky“ Tenet Media, ako aj „vykonávala každodenné riadenie“ zamestnancov spoločnosti. Počas práce pre Tenet Media Afanasyeva údajne nasmerovala spoločnosť, aby uvádzala proruské názory, ako napríklad propagovanie konšpiračnej teórie, že Ukrajina a Spojené štáty sú zodpovedné za marcový teroristický útok na moskovskú koncertnú sálu.
Obžaloba tvrdí, že zakladatelia firmy vedeli, že spolupracujú s Rusmi, no nezaregistrovali sa na americkej generálnej prokuratúre „ako agenti zahraničného klienta, ako to vyžaduje zákon“. V obžalobe sa napríklad uvádza, že zakladatelia zamestnancov RT vo vzájomnej osobnej korešpondencii nazývali Rusmi. Keď falošný sponzor spoločnosti Eduard Grigoryan neodpovedal na list so žiadosťou o peniaze, jeden zo zakladateľov spoločnosti sa údajne pokúsil vygoogliť, „koľko je hodín v Moskve“. Jeden zo zakladateľov údajne spolupracoval priamo s RT a jej nemeckou dcérskou spoločnosťou.
Tvorca obsahu, označený v obžalobe ako „komentátor číslo jeden“, údajne požadoval viac informácií o „Grigoryanovi“ od zakladateľov Chena a Donovana. Potom jeden zo zakladateľov požiadal zamestnancov RT o poskytnutie takýchto informácií. Poslali mu odkaz na stránku Linkedin s názvom „Creating Viewpoints“. Na poloprázdnej strane pod týmto názvom sa uvádza: “Sme absolutisti za slobodu prejavu. Veríme, že sloboda prejavu prospieva ľudstvu a že odstránenie negatívneho prejavu umožňuje počuť viac hlasov, čomu bráni dávenie a cenzúra.” Je tu aj odkaz na webovú stránku WordPress s predvolenou úvodnou stránkou vo francúzštine a nesprávne napísaným názvom spoločnosti.