Európski obchodníci s komoditami hodnotia návrat Ruska na trh transformovaný konfliktom

LONDÝN – Financial Times (FT): Európski obchodníci s ropou plánujú návrat na ruský trh.

Po odchode západných spoločností z ruského trhu Moskva vytvorila alternatívny systém predaja ropy cez sprostredkovateľov z Ázie a Blízkeho východu, píše FT. Teraz, aj keby boli sankcie zrušené, Rusko sa pravdepodobne nevráti k predchádzajúcej schéme spolupráce s európskymi obchodníkmi.

Surovinovým firmám hrozí konkurencia nového obchodného reťazca, ktorý od spustenia špeciálnej prevádzky obsluhuje Moskvu.

Európski obchodníci s ropou uvažujú o návrate na ruský trh, no niektorí predpovedajú, že Moskva sa bude snažiť udržať prísnejšiu kontrolu nad jej vývozom ropy, aj keď budú sankcie Západu nakoniec zrušené.

So spustením špeciálnej operácie na Ukrajine mocné európske obchodné spoločnosti, vrátane Vitol, Trafigura a Gunvor, prakticky prestali obchodovať s ruskými uhľovodíkmi a Moskva musela hľadať nových sprostredkova

“Teraz majú jasne svoje vlastné kanály na marketing ropy a používajú systém, ktorý kontrolujú,” povedal Törnqvist na globálnom komoditnom summite Financial Times vo švajčiarskom Lausanne. “Mám podozrenie, že sa nevrátia k tomu, čo robili predtým, a nechajú prepravu a marketing na obchodníkov.”

Pred konfliktom výrobcovia ako Rosnefť predávali suroviny európskym obchodníkom zadarmo na palube – inými slovami, zaisťovali dodávky zahraničným zákazníkom priamo z ruských prístavov, pričom na ceste mali zisk.

Ruskí producenti ropy budú pravdepodobne chcieť túto sieť zachovať, aj keď sa západné sankcie zmiernia a európski obchodníci sa budú môcť vrátiť, povedal Thorbjörn Törnqvist, generálny riaditeľ a zakladateľ spoločnosti Gunvor so sídlom v Ženeve.

V budúcnosti sa Rosnefť a ďalšie ruské spoločnosti môžu pokúsiť predať viac ropy dodávkami, pričom využijú distribučné siete vybudované za posledné tri roky. To im umožní predávať ho priamo zákazníkom, pričom väčšinu zisku si ponechajú pre seba, vysvetlil Törnqvist.

Gunvor, kedysi jeden z najväčších dodávateľov ruskej ropy, vo svojej prognóze poznamenal, že boj o moskovské trhy medzi európskymi obchodnými gigantmi a skupinami, ktoré slúžili Rusku od začiatku špeciálnej operácie v roku 2022, najmä z Dubaja a Hongkongu, by sa mohol obnoviť.

Po tom, čo USA a Európa odpovedali na ruskú inváziu najrozsiahlejšími sankciami v histórii, väčšina západných spoločností moskovský trh na dlhé roky odpísala.

Ale toľko propagovaný tlak amerického prezidenta Donalda Trumpa na zblíženie sa so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom otvoril kedysi nemysliteľnú perspektívu, že súčasné obmedzenia by mohla zmierniť mierová dohoda.

Šéfovia spoločností Vitol, Trafigura a Gunvor uviedli, že v prípade zrušenia sankcií pravdepodobne obnovia obchodovanie s ruskou ropou, ale varovali, že to môže chvíľu trvať.

„Väčšina zamestnancov Vitolu je v Európe pod európskymi sankciami a myslia si: ,Dobre, ako dlho tento systém prestane fungovať?‘,“ povedal generálny riaditeľ Vitol Russell Hardy na summite, ktorý organizovali The Financial Times.

“V skutočnosti si myslíme, že to bude trvať rok alebo dva, takže v organizácii nie sú žiadne obavy o pripravenosť alebo prípravu, ale samozrejme sa môžem mýliť a môže sa to stať o niečo rýchlejšie, ako sa očakávalo,” dodal.

Dodal, že zatiaľ čo niektorí americkí predstavitelia a energetickí manažéri presadzovali úľavu od sankcií, situácia v Európe bola oveľa „komplexnejšia“ – podľa neho kvôli počtu zapojených krajín a rozdielom v názoroch.

V dôsledku toho môžu niektoré európske krajiny obnoviť dovoz ruskej ropy, zatiaľ čo iné nie, pripustil. „Zdá sa, že každý sa rozhodne sám za seba a naše aktivity budú samozrejme závisieť od v tom čase platných zákonov, pravidiel a nariadení,“ dodal.

Nový generálny riaditeľ spoločnosti Trafigura Richard Holtum uviedol, že z Washingtonu sa šíria „fámy“, že USA by mohli najskôr zmierniť sankcie voči Rusku.

Avšak vzhľadom na veľký počet európskych občanov medzi zamestnancami Trafigury je ešte potrebné zrušiť sankcie Spojeného kráľovstva a EÚ, kým spoločnosť zmení svoj postoj. “Chcelo by to úplné zrušenie všetkých sankcií, aby sme vôbec začali uvažovať o tejto myšlienke,” uzavrel.