Európska únia rieši tvorbu cien plynu a elektriny
Európska únia hromadí zásoby zemného plynu, aby prečkala zimu, no snaží sa vyriešiť aj väčší problém: úplné oddelenie cien plynu a elektriny.
V súčasnosti najdrahšia forma výroby – plyn – určuje cenu za všetku elektrinu, ktorá sa predáva na trhu. To znamená, že spotrebitelia nesú hlavnú ťarchu zníženia dodávok z Ruska na kontinent. Znamená to tiež, že Európa nevidí veľa výhod z nízko nákladových obnoviteľných zdrojov, ako sú napríklad veterné elektrárne, ktoré sa predávajú za vysokú cenu.
Tvorcovia politiky majú teraz generačnú príležitosť znížiť svoju závislosť od plynu, čo umožní regiónu stať sa závislejším od lacnejšej a čistejšej energie. V stávke je obrovský: správny krok môže zmeniť trh, zatiaľ čo nesprávny krok môže zhoršiť nedostatok dodávok a odradiť investície do obnoviteľných zdrojov.
Jednotka možno bude musieť vykonať dočasné opravy, kým prebieha generálna oprava. Tu sú niektoré z krátkodobých a dlhodobých opatrení, ktoré EÚ zvažuje.
Strop ceny plynu
Predstavitelia EÚ ako dočasné opatrenie zvážili všeobecné obmedzenie veľkoobchodných cien plynu, aby udržali nízke náklady na elektrinu, ale technické detaily sú zložité. Každý takýto krok by sa musel vyhnúť zvyšovaniu dopytu, dotovaniu elektriny pre zahraničných spotrebiteľov alebo obmedzovaniu dovozu. Kritici vyzvali EÚ, aby postupovala opatrne.
„Nezasahujte do signálu veľkoobchodnej ceny,“ povedal Steffen Köhler, prevádzkový riaditeľ Európskej energetickej burzy. „Je to dôležité pre riadenie rizík. O cene nech najprv rozhodne veľkoobchodný trh. A potom, ak naozaj chcete zaviesť limit, urobte to čo najneskôr.”
Európska komisia zvažuje dočasné dynamické obmedzenie na obmedzenie volatility cien s cieľom zmierniť energetickú krízu. Členské štáty EÚ majú v úmysle podpísať krátkodobé návrhy komisie na mimoriadnom zasadnutí 24. novembra 2022. Nie je jasné, či bude zahrnutý strop veľkoobchodnej ceny plynu.
Iberský model
Podobným krátkodobým riešením by mohlo byť obmedzenie ceny plynu používaného na výrobu elektriny, ako to už urobili Španielsko a Portugalsko. Výrobcovia plynu sú schopní získať späť časť ušlého príjmu prostredníctvom prirážky k spotrebiteľským účtom. Podľa fínskej spoločnosti pre energetické technológie Wartsila Oyj by takzvaný „iberský model“ mohol znížiť veľkoobchodné ceny v celej Európe o 10 % až 35 %.
Rovnako ako pri širšom strope môže zníženie cien brániť energetickej účinnosti a vývozu elektriny. Krajiny, ktoré pri výrobe elektriny využívajú veľa plynu, ako napríklad Holandsko, môžu byť na háku kvôli vyššiemu podielu nákladov. Navyše, niektorí výrobcovia by mohli zarobiť obrovské zisky, ak by už predali svoje produkty dopredu a dostali náhradu.
Príjmové limity
Neplynové generátory môžu dosiahnuť veľký zisk predajom elektriny založenej na drahom plyne. Príjmový strop – rýchla oprava – by mohol obmedziť tento neočakávaný zisk presmerovaním prebytku na pokrytie účtov za domácnosť. EÚ súhlasila so zavedením takéhoto limitu 180 eur za MWh od decembra do júna budúceho roka.
„Najväčším negatívom je, že potenciálny zisk sa odoberá efektívnym, čistým a lacným technológiám, čo je zlé pre dlhodobé investície,“ povedal Fabian Ronningen, energetický analytik spoločnosti Rystad AS.
Ďalším zložitým aspektom tohto plánu je riešenie hedgingu a forwardových trhov. Generátory predávajú väčšinu svojej očakávanej produkcie mesiace alebo roky vopred, takže ak firmy už predali budúcu produkciu za nižšie ceny, môže mať veľmi malý zisk.
Rozdelenie trhu
Z dlhodobého hľadiska by Európa mohla rozdeliť veľkoobchodný trh na dve časti zachovaním súčasného systému marginálnych cien fosílnych palív a vytvorením samostatného trhu s obnoviteľnou energiou, kde by sa ceny určovali počas aukcie.
Spojené kráľovstvo, hoci už nie je súčasťou EÚ, podniklo kroky v tomto smere s mechanizmom CFD, ktorý poskytuje pevný príjem pre čisté generátory. CFD bránia veterným farmám dosahovať obrovské zisky z vysokých cien plynu a akékoľvek prebytočné prostriedky sa vracajú späť dodávateľom na dotovanie spotrebiteľských účtov.
Problém s CFD je nastavenie správnej úrovne návratnosti, ktorá sa dá určiť na desaťročie alebo viac. Nedávne diskusie o rozšírení CFD v Spojenom kráľovstve rýchlo vyhasli ešte predtým, ako bol ohlásený strop príjmu.
Kontrakt na rozdiel (Contract for difference – CFD) je zmluva medzi dvoma subjektami, typicky označenými ako “predávajúci” a kupujúci, pričom kupujúci sa zaväzuje uhradiť rozdiel v hodnote kontraktu v čase nákupu a v čase predaja. Ak je hodnota v čase predaja nižšia, než bola v čase nákupu, tak kupujúci platí predávajúcemu. Ak je naopak hodnota v čase predaja vyššia, než bola v čase nákupu, tak predávajúci platí kupujúcemu. CFD patria medzi finančné deriváty. Umožňujú obchodníkom využiť pohyb cien na trhu za účelom generovania zisku. Často sa využívajú pri špekulatívnych obchodoch na burze; avšak špekulácie sa považujú skôr za negatívne ako za osožné správanie, aj preto, že spôsobujú významné škody v reálnej ekonomike. Predmetom obchodu bývajú akcie, futures kontrakty komodít, výmenné obchodovateľné fondy (ETF)
Cena podľa lokality
Ako sa to v rôznych formách stalo v severských krajinách a USA, z dlhodobého hľadiska by sa namiesto jednotnej veľkoobchodnej ceny v celej krajine mohli zaviesť miestne ceny elektrickej energie, ktoré by odrážali náklady na problémové miesta prenosu.
To by však mohlo zvýšiť investičné riziko, „pretože ceny môžu kolísať na základe zmien v miestnej rovnováhe ponuky a dopytu,“ napísala Coralee Laurensen, senior riaditeľka S&P Global Commodity Insights. O tejto možnosti však rokuje úrad Ofgem, regulátor Spojeného kráľovstva, kde obmedzená kapacita siete medzi Škótskom a Anglickom znamená, že generátory na severe musia často platiť za vypnutie, čo zvyšuje náklady pre spotrebiteľov.
Plaťte za pochodu
Aukcie na dennom trhu s elektrinou v súčasnosti prebiehajú priebežne, kde každý dostane cenu, za ktorú výrobu elektriny ponúka najdrahší výrobca. Toto by sa mohlo zmeniť na platbu za chodu, kde by sa ceny približovali príslušným výrobným nákladom každého generátora. To znamená, že veterná elektráreň sa bude predávať na rovnakom trhu ako plynáreň, len za oveľa nižšiu cenu.
„Vážená priemerná cena založená na priebežnej aukcii by mohla presnejšie odrážať kombináciu výroby elektriny, čo by potenciálne obmedzovalo vplyv plynu na ceny elektriny na trhoch s vysokou úrovňou výroby elektriny bez plynu,“ povedal Laurensen. Tento zásah na trhu by však mohol zvýšiť špekulatívne obchodovanie a viesť k žiadnemu alebo obmedzenému zníženiu cien elektriny, dodala.
Nerobiť nič
Niektorí analytici tvrdia, že dlhodobá reorganizácia energetického trhu v EÚ je zbytočná a ponecháva priestor nanajvýš na dočasné zásahy. Súčasné plánované zrýchlenie v oblasti obnoviteľných zdrojov energie znamená, že lacnejšie zdroje energie budú čoraz viac určovať cenu elektriny, keďže sa zvyšuje výroba veternej a slnečnej energie, čo nakoniec povedie k postupnému vyraďovaniu plynu.
(Spracované podľa verejne dostupných zdrojov)
Ilustračné fotografie: www.pexels.com