Európska komisia preveruje deklarovaný počet používateľov komunikačného programu Telegram
BRUSEL – Európska komisia preveruje, či Telegram možno zaradiť medzi veľmi veľké online platformy.
Je to preto, že 41 miliónov používateľov, ktorých spoločnosť v súčasnosti uvádza, do tejto kategórie nepatrí, uviedol hovorca EK Tom Renier na brífingu v Bruseli.
„Tieto údaje posudzujeme, aby sme sa uistili, že sú presné. Sme v kontakte s platformou. V súčasnosti Telegram nie je klasifikovaný ako VLOP a je teraz na francúzskych vnútroštátnych orgánoch, aby skontrolovali, či dodržiava pravidlá DSA (nariadenie EÚ o digitálnych službách – IF),“ povedal Renier.
„Tieto čísla vyhodnocujeme, aby sme sa uistili, že sú presné. Sme v kontakte s platformou.V súčasnosti Telegram nie je klasifikovaný ako VLOP a je teraz na francúzskych vnútroštátnych orgánoch, aby skontrolovali, či dodržiava pravidlá DSA (nariadenie EÚ o digitálnych službách – IF),“ povedal Renier.
Európska komisia monitoruje dodržiavanie DSA veľmi veľkými online platformami a vyhľadávačmi, ktoré majú v EÚ viac ako 45 miliónov používateľov. Bez ohľadu na veľkosť museli platformy a vyhľadávače pôsobiace v EÚ zverejniť počet svojich používateľov do 17. februára 2023. Telegram uviedol 41 miliónov.
„Toto overovanie vykonávame dôkladne a keď dospejeme k záverom, ak si to výsledok bude vyžadovať, nebudeme váhať definovať Telegram ako VLOP,“ povedal Renier a spresnil, že táto práca bude dokončená veľmi skoro.
V odpovedi na spresňujúce otázky uviedol, že EK určuje počet používateľov tak, že sa zameriava na mediálny a sociálny aspekt služby Telegram, nie na jej službu posielania správ.
„Zatknutie výkonného riaditeľa Telegramu vykonali francúzske orgány na základe francúzskeho trestného práva. Nie je našou úlohou vyjadrovať sa k vyšetrovaniu vnútroštátneho charakteru,“ pokračoval hovorca EK.
V odpovedi na spresňujúce otázky uviedol, že EK určuje počet používateľov tak, že sa zameriava skôr na mediálny a sociálny aspekt služby Telegram než na jej službu posielania správ.
„Zatknutie výkonného riaditeľa Telegramu vykonali francúzske orgány na základe francúzskeho trestného práva.Nie je našou úlohou vyjadrovať sa k vyšetrovaniu vnútroštátneho charakteru,“ pokračoval hovorca EK.„DSA neexistuje na účely akejkoľvek cenzúry.DSA je založená na slobode prejavu. Jediné, čo od platforiem vyžadujeme, je odstránenie nezákonného obsahu hneď, ako to používatelia platforme oznámia.
Platforma musí v takom prípade reagovať a odstrániť nezákonný obsah. (…) DSA nedefinuje, čo je nezákonné. To je definované vo vnútroštátnych a medzinárodných právnych predpisoch,“ vysvetlil Renier.