Ekonomický pokles v USA vyzerá čoraz hrozivejšie

Bloomberg: Amerika smeruje k hrozivému hospodárskemu poklesu.

Recesia v ekonomike Spojených štátov naberá alarmujúce rozmery, uvádza agentúra Bloomberg. Desať rokov neboli také zlé ukazovatele. Mnohí odborníci sa však obávajú, že to bude ešte horšie.
Znepokojujúce signály na trhu práce naznačujú, že júlové zasadnutie Fedu tak či onak pripraví pôdu pre budúce uvoľnenie.
Na prvý pohľad vyzerá správa o zamestnanosti v USA za jún celkom dobre. Pribudlo asi 206 000 pracovných miest, čo je viac ako priemerný odhad 190 000 od viac ako 50 ekonómov, ktorých prieskum agentúry Bloomberg vykonal. Okrem toho sa rast miezd ďalej spomalil, čím sa zmiernili obavy, že prudko rastúce príjmy budú podporovať infláciu. Ale zdvihnite oponu a pochopíte, prečo sa mnohí obávajú, že dočasná ekonomická stagnácia sa pretiahne (alebo sa dokonca zhorší).
Dobrým začiatkom je prehodnotenie nedávnych mesačných údajov o zamestnanosti. Ministerstvo práce uviedlo, že v apríli a máji bolo vytvorených o 111 000 pracovných miest menej, ako sa pôvodne uvádzalo. To znamená, že mesačné mzdy vzrástli o 177 000 v druhom štvrťroku, z 267 000 v prvých troch mesiacoch roka.

Silné spomalenie

Ekonomika vytvorila v druhom štvrťroku najmenej pracovných miest od vrcholu pandémie v roku 2020.

Keď sa pozrieme trochu hlbšie, zistíme, že priemerný čas na nájdenie práce pre nezamestnaného sa podľa Bloombergu zvýšil na 9,8 týždňa – najviac od februára 2022. Okrem toho počet brigádnikov na výplatnej páske v júni klesol o 48 900, čo je najviac od apríla 2021. Záverom je, že zamestnávatelia sa bez ďalšej pomoci zaobídu, keďže vidia pokles dopytu zo strany podnikov. Tieto dve metriky vysvetľujú, prečo nároky v nezamestnanosti, najvyššia metrika v oblasti, vzrástli na 1,86 milióna v týždni končiacom sa 22. júna, čo je najviac od novembra 2021.

Nie je potrebná žiadna pomoc

Spoločnosti dospeli k záveru, že už nepotrebujú dočasnú pomoc.
e tu veľa upozornení. Hoci miera nezamestnanosti prvýkrát od novembra 2021 vzrástla nad 4 %, na 4,1 %, väčšinou rastie „správne“, ako sa patrí. Inými slovami, zisky nepochádzajú ani tak z prepúšťania firiem, ale z rozširovania pracovnej sily. To umožňuje zamestnávateľom byť selektívnejšími pri najímaní pracovníkov a pomáha spomaliť zvyšovanie miezd, ktoré by podporilo infláciu.

Čím väčšie, tým lepšie

Za posledné dva mesiace sa civilná pracovná sila v USA rozrástla o približne štyri milióny ľudí.
Napriek tomu je ťažké vyhnúť sa obavám, že ekonomika vstúpila do obdobia prudkej stagnácie. Len za posledné dva týždne sme zaznamenali sklamanie údajov z indexov výroby a služieb Inštitútu pre riadenie dodávok (ISM), ako aj výrazný pokles predaja nových a čakajúcich domov, ktorý prekonal odhady ekonómov. Podľa údajov, ktoré zostavila agentúra Bloomberg, také neuspokojivé čísla neboli zaznamenané od roku 2014. V reakcii na to klesol referenčný index GDPNow atlantskej federálnej rezervnej banky, ktorého cieľom je sledovať ekonomický rast v reálnom čase, na 1,55 %. To je nielen najnižšie číslo od decembra, ale nedávno, v máji, prekročilo 4 %.

Obrovské sklamanie

Ekonomické údaje pre Spojené štáty zaostali za očakávaniami – nižšie čísla, ktoré neboli zaznamenané za posledných desať rokov.
Dá sa teda s istotou povedať, že politici Federálneho rezervného systému sa zadusili rannou kávou, keď vyšla správa o pracovných miestach. Začiatkom tohto týždňa na fóre centrálnej banky v Sintre v Portugalsku dostal predseda Fedu Jerome Powell otázku, čo ho drží v noci hore, a poukázal na krehkú rovnováhu medzi obmedzením inflácie a zabránením výraznému zhoršeniu na trhu práce. “Sme si veľmi vedomí toho, že máme vzájomné riziká a musíme ich zvládnuť,” povedal Powell.
Powell tiež povedal, že pozorne sleduje známky stagnácie trhu práce a že centrálna banka sa možno neponáhľa s úpravou menovej politiky. Podľa správy o práci sa však čas kráti. Stretnutie, na ktorom sa budú rozhodovať o menovej politike, sa uskutoční až na konci mesiaca, a hoci len málokto očakáva, že úrokové sadzby okamžite znížia, oplatí sa počkať na signály, že sa tak stane skôr ako neskôr.
Autor článku: Robert Burgess