Ekonomická aktivita v eurozóne stagnuje, keďže cenové tlaky sa ukázali ako neprekonateľné

BRUSEL – Kompozitný index PMI za február zostáva na úrovni 50,2;

Ekonómovia predpovedali 50,5. Blok hlási nečakaný rast HDP v poslednom štvrťroku 2024.

FIG.1

Ekonomická aktivita v eurozóne sotva rastie a niektoré údaje o inflácii sa vrátili na úroveň naposledy pred takmer dvoma rokmi, ukazuje ostro sledovaný prieskum nákupných manažérov.

Predbežný index nákupných manažérov HCOB spoločnosti S&P Global zostal vo februári stabilný na úrovni 50,2.

Zatiaľ čo hodnota je stále nad kritickou hranicou 50, ktorá označuje rozdiel medzi rastom a poklesom aktivity, bola pod očakávaniami ekonómov oslovených agentúrou Reuters, ktorí predpovedali hodnotu 50,5.

Zároveň je teraz inflácia nákladov na podnikanie vyššia ako kedykoľvek od apríla 2023, čo by mohlo skomplikovať snahy Európskej centrálnej banky stimulovať ekonomický rast znižovaním úrokových sadzieb.

Očakáva sa, že ECB začiatkom marca opäť zníži náklady na pôžičky o štvrť percentuálneho bodu, no niektorí členovia jej rady pre stanovovanie sadzieb teraz varujú pred „rizikmi rastu“ inflácie.

Výrobné náklady od októbra rastú každý mesiac.

“Do zasadnutia ECB zostávajú dva týždne, cenové správy nie sú povzbudivé,” povedal Cyrus de la Rubia, hlavný ekonóm HCOB. Dodal, že indexy obchodnej aktivity PMI ukazujú, že inflácia cien služieb je “jasne mimo kontroly” a že produkcia v eurozóne je “prakticky plochá”.

Index sa v januári prvýkrát po piatich mesiacoch presunul do pásma rastu. Nové objednávky však naďalej klesajú, čo poukazuje na ďalšie oslabenie v nasledujúcich mesiacoch.

S&P Global oznámila, že spoločnosti opäť znižujú počet zamestnancov „v rámci utlmeného dopytu“.

Výrobná produkcia klesá už 23 mesiacov po sebe.

Podnikateľská aktivita v eurozóne sa vo februári takmer nezvýšila, čo podporuje obavy, že región stále stagnuje.

FIG.2

 

“Mierne zlepšenie vo výrobnom sektore je len mierne kompenzované miernym nárastom v sektore služieb,” uviedol ekonóm Hamburg Commercial Bank Cyrus de la Rubia vo vyhlásení v piatok. Dodal, že čísla nenaznačujú oživenie.

Euro predtým kleslo a obchodovalo sa o 0,2 % pod 1,0476 dolára, keďže investori zvýšili stávky na zníženie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou. Peňažné trhy teraz tento rok oceňujú o 78 bázických bodov, čo je nárast zo 74 bázických bodov vo štvrtok.

Dlhopisy pokračovali v raste, pričom nemecké 10-ročné výnosy klesli o tri bázické body na 2,50 %.

Ekonomický rast Európy brzdí výrobná kríza, politické nepokoje v jej dvoch najväčších členských štátoch a rastúca neistota ohľadom konfliktu na Ukrajine a pretrvávajúce hrozby amerických obchodných ciel. Najnovší tlak prišiel od prezidenta Donalda Trumpa a jeho administratívy, keď naznačili, že podpora európskej obrany bude v budúcnosti výrazne oslabená, čo si vyžiada oveľa vyššie vojenské výdavky zo samotného kontinentu.

Čo hovorí Bloomberg Economics?

„Februárový prieskum PMI ukazuje, že vplyv zvýšenej neistoty spôsobenej Trumpovými colnými hrozbami na ekonomiku eurozóny bol mierny. Situácia však stále nie je ani zďaleka jasná, keďže detaily opatrení, ktoré navrhuje, zostávajú nejasné. V každom prípade, odhliadnuc od obchodnej politiky, rast je už nejaký čas pomalý a stále by mohol ťažiť z ďalšieho menového uvoľnenia,“ povedal David Powell, hlavný ekonóm eurozóny.

Nemecko začalo vykazovať o niečo lepšie výsledky pred nedeľným rýchlym hlasovaním, kde existuje nádej, že budúci kancelár, konzervatívec Friedrich Merz, zníži byrokraciu a oživí investície. Jeho kompozitný PMI prekonal očakávania analytikov a dosiahol 51.

De la Rubia je optimistický, pokiaľ ide o vyhliadky vedúcej ekonomiky regiónu, a tvrdí, že budúca nemecká vláda môže „byť schopná konať po voľbách, čo by malo tiež poskytnúť pozitívnu vzpruhu pre eurozónu ako celok“.

Francúzske údaje však sklamali ekonómov, ukázali len 44,5 – výrazne pod januárovými 47,6. To odrážalo najmä slabý výkon v sektore služieb.

Údaje však ukázali, že miera inflácie v službách v celom regióne buď vzrástla, alebo zostala vysoká.

ECB je čoraz viac presvedčená, že rast cien sa v najbližších mesiacoch vráti k svojmu 2-percentnému cieľu, čo jej umožní pokračovať v znižovaní nákladov na pôžičky. Členka Výkonnej rady Isabel Schnabelová však varovala, že po piatich krokoch od júna minulého roka sa centrálna banka blíži k bodu, kedy by mohla pozastaviť alebo zastaviť znižovanie sadzieb.