EBOR: 65 mil. USD na výrobu vodíka v Uzbekistane

TAŠKENT – Očakáva sa, že závod po uvedení do prevádzky bude produkovať až 3 000 ton obnoviteľného vodíka ročne, čím sa znížia ročné emisie CO2 o približne 22 000 ton.

Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBRD) pomôže dekarbonizovať výrobu hnojív a výrobu elektriny v Uzbekistane financovaním pilotných zariadení na výrobu obnoviteľného vodíka, uvádza UzNews.uz s odvolaním sa na tlačovú službu EBRD v Uzbekistane.

Projekt bude pozostávať z 20 MW elektrolyzéra a novej veternej elektrárne s výkonom 52 MW.

EBOR ponúka finančný balík v hodnote 65 miliónov USD spoločnosti ACWA Power UKS Green H2 na vývoj, dizajn, výstavbu a prevádzku zariadenia. Túto spoločnosť vlastnia ACWA Power (medzinárodný developer, investor, spolumajiteľ a prevádzkovateľ zariadení na výrobu elektriny a odsoľovacej vody) a Uzkimyosanoat (UKS), integrovaná podniková štruktúra, ktorá združuje chemické podniky v Uzbekistane.

Finančný balík zahŕňa nadradenú pôžičku vo výške 55 miliónov USD, ktorú poskytla EBOR, spolu so zvýhodneným financovaním až do výšky 10 miliónov USD z Kanady prostredníctvom špeciálneho fondu Partnerstva pre opatrenia v oblasti klímy s vysokým dopadom (HIPCA). EBOR tiež plánuje poskytnúť na projekt podriadený kapitálový úver až do výšky 5,5 milióna USD.

„Ide o prvý projekt svojho druhu v Strednej Ázii, v regióne s priemyselne náročnými odvetviami, kde je ťažké dosiahnuť zníženie emisií,“ povedala Nandita Parshad, výkonná riaditeľka EBOR pre udržateľnú infraštruktúru.

Je potrebné poznamenať, že tento projekt pomôže nahradiť šedý vodík vyrábaný zo zemného plynu a široko používaný pri výrobe amoniakálnych hnojív v Uzbekistane obnoviteľným vodíkom. Ten sa považuje za kľúčovú alternatívu na dekarbonizáciu odvetvia výroby hnojív.

Po uvedení do prevádzky sa očakáva, že závod bude produkovať až 3 000 ton obnoviteľného vodíka ročne, čím sa znížia emisie CO2 o približne 22 000 ton ročne.