Dominancia USD klesá kvôli zavedeným sankciám
WHASHINGTON – Podľa článku uverejneného na internetovej stránke MMF dominancia dolára v globálnej ekonomike v poslednom čase priťahuje osobitnú pozornosť, keďže sprísňovanie menovej politiky FED-u a zvýšené geopolitické riziká podporili jeho zhodnocovanie.
Hospodárska fragmentácia a potenciálna reorganizácia globálnych hospodárskych a finančných aktivít do samostatných blokov môže zároveň podnietiť niektoré krajiny k používaniu a držbe iných medzinárodných rezervných mien.
Najnovšie údaje MMF o zložení oficiálnych devízových rezerv (COFER) naznačujú pokračujúci postupný pokles podielu dolára na devízových rezervách v držbe centrálnych bánk a vlád. Zarážajúce je, že pokles úlohy amerického dolára v posledných dvoch desaťročiach nebol sprevádzaný nárastom podielov ostatných mien veľkej štvorky – eura, jenu a libry. Skôr sa zvýšil podiel tzv. netradičných rezervných mien vrátane austrálskeho dolára, kanadského dolára, čínskeho jüanu, juhokórejského wonu, singapurského dolára a celého radu ďalších mien. Najnovšie údaje pritom naznačujú, že tento trend sa rozširuje.
Tieto netradičné rezervné meny sú pre správcov rezerv atraktívne, pretože poskytujú diverzifikáciu a relatívne atraktívne výnosy a s rozvojom nových digitálnych finančných technológií je ich nákup, predaj a držba čoraz jednoduchšia.
Tento trend je pritom ešte výraznejší vzhľadom na silu dolára, čo naznačuje, že súkromní investori prechádzajú na aktíva denominované v dolároch. Aspoň sa tak zdá na základe zmeny relatívnych cien. Toto pozorovanie zároveň pripomína, že kolísanie výmenných kurzov môže mať nezávislý vplyv na menové zloženie rezervných portfólií centrálnych bánk. Vplyv môžu mať aj zmeny relatívnych hodnôt rôznych štátnych cenných papierov odrážajúce zmeny úrokových sadzieb, hoci tento vplyv bude zvyčajne menší, pretože výnosy dlhopisov v hlavných menách sa zvyčajne menia súčasne. V každom prípade to všetko len posilňuje celkový trend. Z dlhodobejšieho hľadiska skutočnosť, že hodnota amerického dolára sa za posledné dve desaťročia v podstate nezmenila, zatiaľ čo podiel amerického dolára na svetových rezervách sa znížil, naznačuje, že centrálne banky sa skutočne postupne odkláňajú od dolára.
Jednou z netradičných rezervných mien, ktorej podiel sa zvyšuje, je čínsky jüan. Vláda Ríše stredu v súčasnosti podporuje politiky na viacerých frontoch s cieľom podporiť internacionalizáciu RMB vrátane rozvoja systému cezhraničných platieb, rozšírenia swapových liniek a pilotného zavedenia digitálnej meny centrálnej banky. Je preto zaujímavé, že internacionalizácia RMB vykazuje známky spomalenia. Najnovšie údaje navyše nenaznačujú ďalšie zvyšovanie podielu RMB. Hoci niektorí odborníci majú podozrenie, že znehodnotenie výmenného kurzu RMB v posledných štvrťrokoch maskovalo nárast devízových rezerv RMB, aj po očistení o zmeny výmenného kurzu sa potvrdzuje, že podiel RMB na medzinárodných rezervách od roku 2022 klesá.
Trendy sa však v skutočnosti menia v širšom meradle. Podobná správa na rok 2022 identifikovala 46 “aktívnych diverzifikátorov”, čo sú krajiny, ktoré mali na konci roka 2020 aspoň 5 % svojich devízových rezerv v netradičných menách. Patria medzi ne veľké vyspelé ekonomiky a rozvíjajúce sa trhy vrátane väčšiny krajín G20. V roku 2023 sa k tomuto zoznamu pridali minimálne tri ďalšie krajiny (Izrael, Holandsko, Seychely).
Okrem toho sa zistilo, že predchádzajúce sankcie podnietili centrálne banky k miernemu presunu svojich rezervných zásob z mien, ktorým hrozí zmrazenie, v prospech zlata, ktoré možno skladovať v domácich skladoch, a tým minimalizovať sankčné riziká. Štúdia tiež zistila, že dopyt centrálnych bánk po zlate súvisí s geopolitickými rizikami a neistotou v súvislosti s globálnou hospodárskou politikou. Tieto faktory môžu podporiť ďalšie hromadenie zlata viacerými centrálnymi bankami rozvíjajúcich sa trhov. Predtým, ako sa tomuto trendu začne pripisovať príliš veľký význam, je však dôležité pripomenúť, že podiel zlata na medzinárodných rezervách je stále na historicky nízkej úrovni.
Celkovo sa medzinárodný menový a rezervný systém naďalej vyvíja a trendy, na ktoré sme upozorňovali – veľmi postupný odklon od dominantného postavenia dolára a rastúca úloha netradičných mien malých, otvorených a dobre riadených ekonomík, ktorú uľahčujú nové digitálne obchodné technológie – stále pretrvávajú.