Deutsche Welle: ako skonfiškovať tri stovky miliárd ruských finančných aktív v prospech Ukrajiny

Zabavenie ruských aktív je nevyhnutné na zaistenie budúcnosti Ukrajiny a bezpečnosti Európy, hovorí odborník na medzinárodné finančné právo Lee Buchheit. Povedal DW, ako to dosiahnuť.

Americký právnik Lee Buchheit, ktorý je označovaný za giganta finančného práva, dnes čestný profesor na Právnickej fakulte Univerzity v Edinburghu, navrhol koncept stiahnutia ruských suverénnych aktív v hodnote viac ako 300 miliárd eur zablokovaných v Skupine siedmich (G7 ) krajiny. Jeden z popredných amerických bankových právnikov, ktorý vyjednal reštrukturalizáciu v 20 krajinách, získal Medzinárodnú finančnú cenu za prácu na reštrukturalizácii gréckeho dlhu a povedal pre DW, ako by mal Západ konať a prečo to musí urobiť rýchlo.

DW: Váš plán zabaviť ruské suverénne aktíva zablokované na Západe je odvážny koncept, pretože existuje veľa pochybností o potrebe tohto kroku. Prečo si myslíte, že to treba urobiť teraz?

Lee Buchheit: Za posledných pár mesiacov sa situácia zmenila, čelíme perspektíve volieb v Spojených štátoch. Jeden z kandidátov, Donald Trump, opakovane vyhlásil, že vojnu na Ukrajine ukončí už v prvý deň vo funkcii prezidenta. Je zrejmé, že ide o typické trumpovské preháňanie, no verme mu na chvíľu. Ako to môže urobiť? Musí vyvíjať neúnosný tlak buď na Ruskú federáciu, alebo Ukrajinu, alebo obe krajiny. Zároveň nič v Trumpovej histórii nenaznačuje tendenciu vyvíjať na Vladimira Putina neúnosný tlak. Navyše na to nemá nástroje. Rusko je už pod prísnymi sankciami a ponecháva možnosť neúnosného tlaku na Ukrajinu, čo by mohol urobiť vyhlásením, že pokiaľ jeho vláda neurobí výrazné územné ústupky, ukončí podporu Ukrajiny zo strany USA. Tu sa karta obrátila.

Čo to znamená pre európskych podporovateľov Ukrajiny? Sú postavení pred desivú voľbu: buď súhlasiť s riešením konfliktu, ktoré zahŕňa významné územné ústupky zo strany Ukrajiny, alebo povedať, že my Európania sami urobíme všetko pre to, aby sme ho podporili. Posledná možnosť sa mi zdá nereálna. Európski politici nemajú ani finančné zdroje, ani politickú podporu, aby mohli byť jediným zdrojom pomoci pre Ukrajinu.

A prvá možnosť – dohoda zahŕňajúca výrazné územné ústupky – by mala upozorniť množstvo európskych krajín, najmä tie, ktoré hraničia s Ruskom a významnou rusky hovoriacou menšinou. Samozrejme, neexistuje žiadna záruka, že Trump tieto voľby vyhrá, ale existuje možnosť. Európania musia nájsť spôsob, ako sa tejto situácii vyhnúť. Jediný spôsob, ako vidím, je vyčleniť dostatočnú sumu na podporu Ukrajiny aspoň na pár rokov, kým v Spojených štátoch nastanú politické zmeny. A jediným zdrojom týchto prostriedkov sú zmrazené aktíva Ruskej federácie.

Existujú rôzne názory na vhodnosť a dokonca zákonnosť výberu týchto prostriedkov. Všetci okrem Putina sa ale zhodujú na jednom: podľa medzinárodného práva je Rusko povinné zaplatiť reparácie za škody spôsobené Ukrajine. OSN a veľká väčšina medzinárodného spoločenstva túto vojnu vyhlásili za nezákonnú. To znamená, že Ruská federácia je povinná platiť reparácie. Dôvodom zabavenia majetku a jeho umiestnenia takým spôsobom, aby sa mohol časom využiť v prospech Ukrajiny, je, že tieto prostriedky sa budú považovať za zálohu za nepopierateľnú povinnosť Ruska zaplatiť reparácie. Za každý skonfiškovaný dolár aktív by tak Rusko dostalo 100 centov ich hodnoty ako uspokojenie svojej zákonnej povinnosti zaplatiť reparácie.

– Váš plán je komplexný. Ako ste už poznamenali, nejde len o politiku, ale aj o tvorbu zákonov, medzinárodné právo a financie. Mohli by ste to vysvetliť jednoducho?

– Samotný plán je celkom jednoduchý. Bude potrebný zverenecký účet, ktorý bude mať k dispozícii niektorý medzinárodný orgán, napríklad Svetová banka alebo Európska banka pre obnovu a rozvoj, ktoré môžu tieto prostriedky postupne prideľovať na podporu Ukrajiny. Potom je potrebné, aby krajiny, v ktorých sa tieto aktíva nachádzajú, získali súhlas svojich zákonodarcov na prevod aktív na tento účet. To sa už stalo v USA, ale leví podiel na zmrazených aktívach je v Belgicku, v Eurocleare, a preto bude musieť tento krok urobiť Belgicko.

Medzi výsledkami novembrových volieb v USA a inauguráciou amerického prezidenta 20. januára nie je dostatok času. Takže teraz je čas to urobiť. Dva a pol roka sme diskutovali o realizovateľnosti, praktickosti a zákonnosti konfiškácie tohto majetku. Objavili sa rôzne obavy, ale ako som povedal, jediným spoločným menovateľom je, že Rusko bude musieť zaplatiť reparácie. A práve na tom by sa malo zakladať dosiahnutie tohto cieľa.

Koordinované opatrenia zmiernia finančné dôsledky

– Predpokladajme, že krajiny, najmä Belgicko, prijmú potrebné zákony, ale je tu aj finančný aspekt, ktorý je podľa môjho názoru pre medzinárodné spoločenstvo najstrašnejší – že ide o hrozbu pre povesť eura ako meny a európskym dlhopisom. Koniec koncov, časť aktív bola investovaná do týchto dlhopisov, a tým by sa, samozrejme, odstrašili prípadní investori napríklad z Ázie. Takže si myslím, že aj keď existuje politická vôľa, existuje obava, že takýto krok by negatívne ovplyvnil európske hospodárstvo na roky, ak nie desaťročia. Ako to vidíš?

– Myslím, že je to prehnané. Krajiny G7 sa múdro snažili koordinovať svoje kroky. Ak by sa tak stalo, dotklo by sa to USA, Veľkej Británie, Kanady, Japonska a Európania so svojou menou by neboli vyvrheľom. Vžite sa do pozície Saudskej Arábie, ktorá potrebuje do piatich rokov investovať svoje devízové ​​rezervy. Ak ich nemôžete investovať v eurách, amerických dolároch, librách šterlingov, kanadských dolároch alebo japonských jenoch, koľko novozélandských dolárov si môžete kúpiť? Ide teda o to, aby sme konali koordinovaným spôsobom s cieľom zmierniť finančný dosah. Oveľa dôležitejšie však je, že G7 už dvakrát oznámila, v Hirošime a v Puglii, že tieto aktíva budú zmrazené, kým Rusko nezaplatí reparácie. Aká je pravdepodobnosť, že Putin jedného večera v televízii povie občanom: “Som vinný. Nemal som začať špeciálnu vojenskú operáciu. Dokončím ju a zaplatím za pol bilióna dolárov škody, ktoré sme spôsobili Ukrajine”? To znamená, že G7 povedala, že tieto aktíva zostanú zmrazené až do konca času.

Presuňme sa – keďže toto je váš scenár – do mysle saudskoarabského ministra financií o päť rokov. Takže v tomto scenári za ním Európania prídu a hovoria: “Pán minister, svoje peniaze môžete pokojne umiestniť v Európe, pripomínam vám, že sme ani nezhabali ruské peniaze zoči-voči obscénnej provokácii na Ukrajine. Zmrazili sme ruské aktíva, a navždy ostanú zmrazené, A príjmy z týchto investícií sme si zobrali aj my, ale samotné investície sme ešte nezhabali, ale ak sa na vás nahneváme, už nikdy neuvidíte žiadne peniaze ani zisk z investícií. “ Je z pohľadu vlastníka aktív rozdiel medzi ich zaistením a zmrazením na dobu neurčitú? Pre vlastníka aktív je to to isté, takže si myslím, že je to prehnaná obava.

– Aké ďalšie prekážky vidíte na ceste k realizácii vášho plánu?

– Po prvé, hovoria, že ak skonfiškujeme Putinov majetok, on skonfiškuje európske majetky v Rusku. Odpoveďou je, že Putin už konfiškuje európske aktíva v Rusku. Opýtajte sa JP Morgan, Heineken, Danone. Ak má investor investície v Rusku, ktoré neboli odňaté späť, pravdepodobne to znamená, že nepožiadal o repatriáciu. Len čo poviete, že chcete odísť z Ruska, zavolá vám nejaký oligarcha naklonený Kremľu a povie vám, že za vašu investíciu zaplatí desať centov z dolára. Po druhé, Putin je pod obrovskými sankciami. Má viac než dosť dôvodov, aby sa zmocnil západných aktív, ak chce.

Niekedy vyvstáva otázka: aký je na to právny základ? A nie je tým porušený princíp suverénnej imunity majetku Ruskej federácie? Vrátil by som sa k tomu, že všetci súhlasia s tým, že Rusko by malo platiť reparácie. Zabavenie a nakladanie s týmto majetkom spôsobom, ktorý navrhujem, je v skutočnosti splatením časti záväzkov Ruska jeho majetkom, čo je veľmi odlišné od priameho zabavenia a pirátstva, o ktorom niektorí hovoria.

O rôznych obavách sme diskutovali 30 mesiacov a keby sme mali možnosť, diskutovali by sme o nich ďalších 30 rokov. Opakujem, nepredpovedám výsledok amerických volieb. Len hovorím, že existuje možnosť a táto možnosť by mohla zohrať úlohu v tom, že Európania sa dostanú do odpornej pozície, keď si budú musieť vybrať medzi riešením tohto konfliktu, ktorý predstavuje hrozbu pre ostatné európske krajiny, alebo podporou Ukrajiny na vlastnú päsť. , ktoré nemajú ani zdroje, ani politické jadro.

Odporúčam vám pripraviť sa, nemusíte to robiť hneď. Ak budú voľby v USA v prospech demokratov, nemusí to byť potrebné. Pripravte sa však na to, pretože ak všetko pôjde podľa určitého scenára, nebudete mať dostatok času.

(Prameň: Deutsche Welle, Ksenia Poľská, krátené)