Daily Mail: nedostatok spánku je nebezpečný

LONDÝN / SYDNEY –  Somnológ, alebo odborník na spánok, z austrálskeho mesta Sydney Olivia Arezzolo  odhalila nebezpečné následky nedostatku spánku. Jej slová citoval britský denník Daily Mail.

Podľa Arezzola sú prvé príznaky nedostatku spánku modriny a vačky pod očami. “Aj keď tieto príznaky môžu byť do istej miery zdedené, spánok menej ako osem hodín môže tento problém zhoršiť,” zdôrazňuje expert. Vaky pod očami sa vyskytujú, keď predsušená pokožka kvôli nedostatku spánku zadržiava vodu, aby zostala hydratovaná.

Tiež kvôli nedostatku spánku pokožka nevytvára dostatok kolagénu, ktorý zabraňuje vráskam. Horší spánok teda vedie k predčasnému starnutiu a starnutia pokožky. Podľa štúdií u ľudí, ktorí spia menej ako päť hodín v noci, sa regenerácia pokožky zníži o 30 percent.

“Výsledkom je, že pokožka hrubá a neživá,” zdôrazňuje Arezzolo. Vedci tiež zistili, že ľudia s nedostatkom spánku sú menej spokojní so svojím vzhľadom. „Je to kolagén, ktorý ovplyvňuje pružnosť alebo ochabnutie pokožky,“ hovorí austrálska vedkyňa. “Výskum dokazuje, že 70 percent kolagénu sa syntetizuje počas hlbokého spánku.”

V dôsledku zlého spánku telo vytvára stresový hormón kortizol, ktorý vedie k dehydratácii. Výsledkom je suchá pokožka. Okrem toho, po takomto sne, imunitný systém osoby oslabuje a objavuje sa akné. Somnológ vám odporúča spať každý deň od siedmich do deviatich hodín a piť veľa vody, aby nedošlo k dehydratácii tela.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.